درمان شقاق یا فیشر مقعد با انواع پماد و رفع علائم بیماری

درمان شقاق با پماد

بیماری شقاق یا فیشر نوع شایعی از بیماریهای مقعدی است که با نام زخم شقاق نیز شناخته می شود. این بیماری موجب بروز ترک در دیواره کانال مقعد شده و در اثر اعمال فشار بیش از اندازه ایجاد می شود. عامل بیماری شقاق را می توان یبوست مداوم و مزمن، بارداری، زایمان، رابطه جنسی مقعدی، عدم رعایت بهداشت و عوامل مشابه عنوان نمود.

شقاق حاد که زمان زیادی از بروز آن نگذشته است معمولاً با درمان های خانگی و دارویی قابل رفع است. درمان خانگی شقاق شامل حمام سیتز، مصرف فیبر، کمپرس سرد، آب کافی و … می شود.

درمان شقاق با پماد شامل استفاده از پماد هایی است که می توانند به رفع علائم بیماری و نیز درمان شقاق کمک نمایند. مهمترین پماد های درمان شقاق به این شرح است:

پماد های آنتی فیشر

درمان شقاق با پماد آنتی فیشر یکی از رایج ترین روشهای درمان این بیماری است. این پماد با استفاده از داروهای گیاهی دارمازو و عصاره بابونه تولید شده است. گیاه درامازو دارای تانیک اسید است و خاصیت قابضی به محصول بخشیده در حالی که عصاره بابونه با دارا بودن خواص ضد التهاب و ضد اسپاسم برای درمان زخم های غشاء مخاطی کاربرد دارد.

برای درمان بهتر است در مورد تعداد مصرف دارو با پزشک مشورت نمایید و تنها کافی است زخم شقاق را توسط آن پوشش دهید. مصرف این دارو بجز مواردی که ایجاد حساسیت نماید، منع مصرف ندارد.

درمان شقاق با پماد لیدوکائین

پماد لیدوکائین بی حس کننده بوده و می تواند در برطرف نمودن درد و التهاب ناشی از شقاق موثر باشد. این دارو همچنین در برطرف نمودن خارش، سوزش و … نیز مفید است و به بهبود زخم حاصل از شقاق نیز کمک می نماید. دوره مصرف لیدوکائین کوتاه مدت است و باید زیر نظر پزشک باشد.

پماد گلیسیرین تری نیترات

پماد گلیسیرین تری نیترات یکی از معروف ترین پماد های در دسترس برای درمان شقاق مقعدی است. این پماد از طریق افزایش گردش خون در ناحیه مقعدی و با کاهش فشار وارده بر مقعد به تسریع روند درمان کمک می نماید.

این پماد را می توان 8 الی 12 ساعت یکبار با توجه به شرایط بیمار و توصیه پزشک مصرف نمود. بهترین زمان توصیه شده برای مصرف این دارو بعد از اجابت مزاج است. عوارض جانبی این دارو شامل سردرد، سرگیجه و کاهش فشار خون می شود.

به یاد داشته باشید تا 24 ساعت پس از مصرف این پماد از داروهای اختلال نعوظ ( سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis) و یا واردنافیل (لویترا) ) استفاده نکنید.

مسدود کننده کانال کلسیم

یکی از روشهای درمان شقاق با پماد استفاده از مسدود کننده کانال کلسیم است. عملکرد این دارویی به گونه ای است که با مسدود نمودن ورود کلسیم به داخل سلول ها و خروج کلسیم از ذخایر سلولی می تواند فشار خون در این ناحیه را کاهش دهد و به درمان شقاق کمک نماید.

مهمترین نوع از مسدود کننده های کانال کلسیم، دیلتیازم نام دارد. این داروی موضعی عوارض جانبی کمتر و اثر بخشی بیشتری را به دنبال دارد. شایع نوع از عوارض این دارو سردرد شدید است. نوع موضعی نه تنها اثر بخشی بیشتری دارد بلکه عوارض جانبی کمتری را نیز ایجاد می کند.