مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

عمل شقاق مقعدی (جراحی فیشر) + عوارض

جراحی اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

عمل جراحی شقاق به انگلیسی An/al Fissure Surgery با روش اسفنکتروتومی ، درمان ساده ای است، که طی آن اسفنکتر برش یا کشش داده می شود. اسفنکتر در واقع همان عضله دایره ای مقعد است که وظیفه کنترل دفع و باز و بسته شدن دریچه مقعد را بر عهده دارد.

هدف از جراحی اسفنکترومی درمان شکاف دیواره مقعد یا همان فیشر از طریق کاهش اسپاسم عضله است. این جراحی به عنوان آخرین راه برای درمان این بیماری صورت می گیرد یعنی اگر سایر درمان ها مثل استفاده از رژیم غذایی پرفیبر، مصرف نرم کننده های مدفوع، بوتاکس و … پاسخگوی درمان نباشد، درمان شقاق با جراحی اسفنکتروتومی صورت می پذیرد.

تحقیقات نشان داده اند که برای شقاق مقعدی مزمن به هیچ عنوان روش های دارویی پاسخگو نبوده و لازم است که بیمار تحت عمل جراحی فیشر قرار بگیرد تا بهبودی حاصل شود.

مطلب پیشنهادی: لیزر شقاق چگونه است؟

نحوه ی انجام عمل جراحی اسفنکتروتومی داخلی جانبی مقعد

برای انجام این روش جراح یک برش کوچک در اسفنکتر داخلی مقعد ایجاد می کند. هدف از این برش این است که فشار اسفنکتر را کاهش دهد زیرا هنگامی که فشار بیش از حد بالا است، شکاف های مقعد قادر به بهبودی نیستند.

این درمان تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد و معمولاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود. یعنی بیمار می تواند پس از عمل به خانه بازگردد. پس از عمل حدود شش هفته طول می کشد تا عروق این ناحیه به طور کامل بهبود یابد، اما اکثر افراد قادر به ادامه فعالیت های عادی خود از جمله رفتن به محل کار در عرض یک تا دو هفته پس از عمل جراحی هستند. اغلب افراد پس از این عمل شاهد کاهش درد شقاق مقعد به میزان قابل توجهی هستند اما درد هنگام اجابت مزاج و یا مشاهده خون بر روی دستمال توالت تا چند هفته پس از عمل طبیعی است.

مطلب پیشنهادی: شقاق چیست؟

مشاوره آنلاین و سریع برای درمان

اگر هنوز برای انتخاب راه درمان خود تصمیم نگرفتید، از طریق تماس با مشاوران کلینیک زارعی بهترین راه حل را دریافت کنید.

جراحی بسته

در روش درمان شقاق با روش اسفنکتروتومی بسته یک برش بر روی شیار جانبی زده شده و از آن شیار عضله اسفنکتر یا دریچه را بیرون کشیده و قسمتی از آن را بسته به میزان پیشرفت شقاق مقعد قطع می کنند. انجام این روش جراحی ریسک آسیب به مخاط روده را به همراه داشته از همین روی نیاز به دقت بالایی دارد.

جراحی باز

این روش مشابه جراحی بسته است با این تفاوت که این بار برش (نیم الی یک سانتی متری) بر روی کانال مقعد زده می شود. در پایان عمل قسمت انتهایی برش را بسته به شرایط بیمار باز گشته و یا می بندند.

عمل شقاق به روش فیشرکتومی

فیشرکتومی که به انگلیسی Fissurectomy نامیده می شود، یکی دیگر از روشهای عمل جراحی فیشر است که تقریبا می توان گفت نتیجه ای مشابه با روش اسفنکتروتومی دارد. با این تفاوت که در فیشرکتومی لبه های زخم بریده شده و جدا می شوند.

عکس فیشرکتومی شقاق

سپس از ماده ای خاص برای بستن لبه های زخم استفاده می شود. طی این روش؛ هیچ کدام از عضلات اسفنکتر بریده نمی شوند.

ممکن است دکتر شقاق شما ترکیب تزریق بوتاکس با فیشرکتومی را توصیه کند. برای انجام این کار باید پوست اطراف شقاق مقعدی برداشته شود.

فلپ پیشرفته

روش فلپ پیشرفته یا فلپ های پوستی شامل برداشتن بافت سالم از قسمت دیگری از بدن و استفاده از آن برای ترمیم زخم شقاق و بهبود خونرسانی به محل است. به عبارت ساده تر، این روش بافت مزمن غیر التیام بخش را با بافتی که به خوبی متشکل از عروق سالم است جایگزین می کند که زخم شانس بیشتری برای التیام داشته باشد.

بیماران مبتلا به شقاق مقعدی مزمن که درمان پزشکی ناموفق داشته اند و دارای اسفنکتر مقعدی پیچیده هستند بهتر است با فلپ پیشرفت مقعدی درمان شوند.

عکس جراحی شقاق با روش فلپ ادونسمنت

عمل شقاق با لیزر

از این روش به عنوان درمان سريع و قطعي شقاق بدون جراحی نیز یاد می شود. زیرا در کوتاه ترین زمان ممکن (نیم ساعت یا کمتر) زخم را به طور کلی از بین برده، جوش می دهد و به مرور زمان هیچ گونه اثری هم از آن باقی نمی ماند. پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با این روش، به صفحه درمان شقاق مقعدی سر بزنید.

مطلب پیشنهادی: هزینه درمان شقاق با لیزر

درمان شقاق با لیزر

هزینه جراحی شقاق

قطعا یکی از سوالاتی که ذهن هر بیمار را درگیر می کند، هزینه درمان شقاق به روش جراحی یا سایر روشهای منتخب می باشد. در این رابطه باید بدانید که هزینه یا قیمت این عمل کاملا بستگی به اندازه شکاف، عمق آن و… دارد. در نتیجه بهتر است که ابتدا بیمار توسط پزشک معاینه شود تا علاوه بر تعیین هزینه دقیق، روش درمان مناسب نیز انتخاب شود.

آیا عمل شقاق با بوتاکس جزو روشهای جراحی به شمار می رود؟

سم بوتولینوم یا بوتاکس دارویی است که معمولاً برای درمان بیماری هایی که باعث اسپاسم عضلانی می شوند استفاده می شود. می توان آن را به عضله اسفنکتر داخلی و خارجی در اطراف زخم شقاق تزریق کرد که به آرامش آن و شل شدن عضلات کمک می کند. این روش به نوبه خود به بهبود طبیعی شکاف کمک می کند.
بوتاکس به صورت تزریقی انجام می شود. شما این روش را در کلینیک های جراحی یا بیمارستان، تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام خواهید داد. اکثر افراد برای بوتاکس شقاق تحت بیهوشی درمان می شوند. این روش جزو روشهای عمل جراحی شقاق نیست ولی می تواند یک متخصص جراح عمومی آن را انجام دهد.

تعیین هزینه با ارسال عکس

همچنین میتوانید برای تعیین هزینه دقیق به شماره زیر در واتساپ عکس ارسال کنید.

عوارض بعد از عمل شقاق

درمان شقاق با روش اسفنکتروتومی

جراحی شقاق با روش اسفنکتروتومی از روش های موثر در درمان شقاق است اما مانند هر جراحی دیگری سختی های خود را داشته و بدون عوارض نخواهد بود. البته این عوارض برای تمامی افراد ایجاد نمی شود.

با وجود موثر بودن درمان شقاق با جراحی اسفنکترومی مقعد، این روش به عنوان بهترین روش شناخته نمی شود. چرا که جراحی عوارض و خطرات بسیاری را به همراه دارد و از همین روی به جز در موارد محدود انجام نمی پذیرد.

در حال حاضر مدرن ترین و قطعی ترین روش درمان شقاق با لیزر است. زیرا لیزر هیچ یک از معایب جراحی مانند درد، خونریزی، بستری شدن در بیمارستان، پرداخت هزینه های گزاف، احتمال ابتلا به عفونت و … را به همراه ندارد به علاوه این روش چون هیچ آسیبی به عضله اسفنکتر وارد نمی کند، از بی اختیاری مدفوع نیز جلوگیری خواهد نمود. از همین روی بهترین روش درمان با لیزر شناخته می شود.

مراقبت های پس از عمل جراحی شقاق

معمولاً دوره بهبودی پس از این جراحی در حدود 6 هفته به طول می انجامد، اما اغلب افراد در این دوره می توانند به کار های روزمره خود نیز برسند. در این دوره مشاهده خواهید کرد که درد شقاق به میزان زیادی کاهش یافته است.اما مراقبت از خود در این دوره بسیار حائز اهمیت است زیرا که می تواند در نتیجه درمان تا حد زیادی تاثیرگذار باشد.

برخی از توصیه های مراقبتی پس از درمان شقاق با روش اسفنکتروتومی عبارتند از :

 • میزان استراحت در طول روز را افزایش دهید.
 • سعی کنید بی‌حرکت نباشید و تا جایی که توان دارید پیاده روی کنید.
 • حمام رفتن در دوره نقاهت پس از عمل منعی ندارد اما باید ناحیه مقعد را با حوله نرم خشک کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید.
 • رژیم غذایی پر فیبر را فراموش نکنید.
 • اگر در معرض یبوست قرار دارید با مشورت پزشک از داروهای نرم کننده و مسهل استفاده نمایید.
 • داروهای مسکن را بر طبق نظر پزشک و در ساعات تعیین شده مصرف نمایید.
 • استفاده از حمام سیتز پس از این عمل می توان تا حد قابل توجهی در بهبودی موثر باشد.
 • برای کاهش فشار وارده به مقعد هنگام دفع از یک چهارپایه کوچک استفاده نمایید.
 • به جای استفاده از دستمال توالت معمولی از دستمال های مرطوب استفاده کنید.
 • از صابون های بدون بو استفاده نمایید.

سوالات متداول بیماران درباره عمل جراحی شقاق

درد عمل جراحی از خود بیماری شقاق درمان نشده کمتر است. با این حال نمی توان گفت که اصلا درد ندارد. بیمار می تواند با استفاده از مسکن ها درد را به راحتی کنترل کند.

معمولا خیر. ولی اگر فرد نکات پیشگیری از ایجاد زخمی دیگر را رعایت نکند، ممکن است بیماری عود کند.

افرادی که تحت عمل جراحی با روش های سنتی قرار می گیرند، معمولا به دو هفته اسراحت نیاز دارند و پس از دو هفته می توانند به کارهای روزمره خود ادامه دهند. زمان لازم برای بهبودی کامل شقاق مقعدی 6 هفته تخمین زده شده است.

بیماری فیشر اگر از نوع حاد باشد معمولا به خودی درمان میابد ولی اگر مزمن باشد، بیمار حتما باید برای درمان با یکی از روشهای جراحی بنا بر صلاح دید پزشک اقدام کند.

جراحی در مقایسه با لیزر سخت تر بوده و می تواند برای بیماری همراه با درد و سوزش بعد از عمل باشد.

اگر کارمند هستید یا در خانه میز کار دارید، هر زمان که بتوانید این کار را مدیریت کنید به خودتان بستگی دارد. اگر کارهای یدی بیشتری انجام می دهید یا مجبور هستید زیاد سفر کنید، اکثر مردم یک هفته از کار خود مرخصی می گیرند.

معقولانه غذا بخورید زیرا بیهوشی، مسکن ها و جراحی ممکن است کمی احساس تهوع در شما ایجاد کند. بنابراین وعده های غذایی سبک داشته باشید. تا 48 ساعت پس از جراحی از مصرف غذاهای پر ادویه یا چرب و الکل خودداری کنید اما پس از آن باید بتوانید به رژیم غذایی عادی خود بازگردید.

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
34 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
حمیدرضا

سلام دکتر من مشکل یبوست داشتم و به قدری زور میزدم که رودم کمی زده بود بیرون و داخل نمیرفت که عمل جراحی کردم و خوب شد ولی این مدت که از روان کننده های شکم استفاده میکردم اسهال شدم و یه زخم کوچیک کنار مقعدم بوجود اومده. خودش خوب میشه به نظر شما یا باید برای درمانش اقدام کنم؟

بهجت

شوهرم برای درمان شقاقش پیش یه دکتر رفت که گفت جراحی کنی بهتره ولی لیزر کرد و خیلی راحت بود به نظرم ادم اصلا نباید برای این بیماری زیر تیغ جراحی بره وقتی که روشهای خیلی راحت تر هست

عبدل
پاسخ به  بهجت

آیا لیزر درتمام شهرهای ایران هست یا فقط تهران دارد

احمد

سلام دکتر جان شما برای جراحی بیهوشی میکنین یا بی حس؟

ناصر

سلام دکتر. یبوست تو خانواده ما ارثیه و من این یه ماهی بود که به خاطر مسافرت کاریم دچار یبوست شدمو یه زخم کوچیک انتها مقعدم ایجاد شده که همین شقاق هست. خیلی میسوزه و واقعا داره اذیتم میکنه. میتونم اینجا برای جراحی شقاقم اقدام کنم؟

نازی
پاسخ به  admin

سلام ببخشید کلنیک شما تهرانه ؟

سمیه رحیمی
پاسخ به  admin

سلام هزینه عمل لیزری مقعد چقدره

معصومه

ممنون از اطلاعات کاملتون. من بعد از خوندن این مطلب داخل سایت شما برای درمان تو شیراز وقت گرفتم

خدیجه

سلام دکتر عمل جراحی چقدر طول میکشه؟

حسنی

سلام دکتر من یک بار عمل شقاق به روش فیشرکتومی انجام دادم که بعد از 4 سال مجدد زخمم باز شده و خونریزی داره کمی میشه بگید باید چکار کنم چون واقعا اذیتم میکنه

ابولفضل

سلام دکتر من پارسال با روش اسفنکتروتومی جراحی شقاق انجام دادم پیش دکتری که تو همدان خیلی تعریف میکردن ازش ولی فکر میکنم که باز زخمم باز شده و شقاق گرفتم

مژگان

سلام سالها پیش تحت عمل شقاق قرار گرفتم متاسفانه کنترل بر باد روده ندارم مخصوصا شبها و این موضوع بسیار آزار دهنده هست آیا امکان جراحی مجدد و اصلاح اسفنکتر هست ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید خانم هستم و ۵۰ ساله ۲۰ سال پیش جراحی شدم

شیوا

سلام من دقیقا ۲۴ ساعت پیش تحت عمل شقاق با لیزر قرار گرفتم و تمام دردها و عذاب هایی که در این مدت به خاطر زخم کشیدم به لطف الهی و دکتر حاذق یه پایان رسید

نازی
پاسخ به  شیوا

سلام کجا عمل انجام دادید و الان راضی هستید ؟

هلیا

عود شقاق بعد از عمل چقدر احتمالش هست؟

فردین

سلام من شقاق داشتم عمل جراحی کردم ولی دکتر خود پارگی رو عمل نکرده بلکه یه جای دیگر و عمل کرده آیا امکان داره ؟

محسن تکاپو

سلام اقای دکتر. من به تشخیص جراح عمومی شقاق مقعدی داشتم و ۳ ماه پیش با لیزر عمل کروم ولی همچنان پس از هر اجابت مزاج درد و سوزس شدیدی در ناحیه مقعد دارم. ممنون میشم اگر راهنمایی فرمایید

مهدی
پاسخ به  محسن تکاپو

منم دو ماه پیش عمل کردم و باز سوزش دارم ، چقد باید خودمو اسهال کنم ، خسته شدم

علیرضا

سلام دکتر من سالها پیش عمل فیستول انجام دادم که شوربختانه تنگی شدید داده و فقط یک انگشت داخل میرود .برای اجابت عذاب میکشم آیا راهی برای عمل مجدد هست تو رو خدا کمکم کنید

پروانه

سلام من دو روز پیش نزد دکتر زارعی عمل شقاق با لیزر شدم . الان همش ترشحات خونابه ایی دارم و موقع دفع هم روی مدفوم خون بود . میخاستم ببینم طبیعیه یان

اتی

باسلام من تنگی مقعد مادر زادی داشتتم ولی راحت بودم تا اینکه بسرم زد عمل کنم جهت معاینه پروستات با لیزر توسطیک جراح فوق تخصص در عرض ده دقیقه انجام شد بهتر نشد مراجعه کردم فرمودند هشتا در صد با یک طرف خوب می‌شوند ولی باید طرف دیگر راهم لیز اسفگترومی کنم به دو فوق تخصص این امر مراجعه کردم یکی موافق بود ودیگری که جراح اصلی من است مخالف لیزروایروشها است ومیگو ید شما باید عمل فلاپ شوید من از جناب دکتر راهنمایی میخواهم ایا فلاپ خوب است یا عوارض دارد هفتاد پنج ساله هستم