مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

شقاق چیست؟ علائم و تشخیص بیماری شقاق مقعدی (فیشر)

شکل شقاق مقعدی

بیماری شقاق مقعدی یک شکاف یا ترک باریک در پوست دیواره ی مقعد و مخاط اطراف آن است که در نیمه ی تحتانی مقعد رخ می دهد. از آنجایی که در این قسمت تمرکز گیرنده های عصبی بسیار بالاست در صورت بروز هر نوع از هم گسیختگی بافتی و آسیب می تواند درد بسیار زیادی به وجود بیاید که گاهی خارج از تحمل فرد است.

این عارضه در بیشتر مواقع با درد و خونریزی همراه است و به همین علت بیماران آن را با بیماری بواسیر اشتباه می گیرند در حالی که علائم و علت ایجاد این بیماری با بیماری بواسیر کاملا متفاوت است.

از آنجا که بیماری شقاق مقعدی بسیار رایج است، بعضی از افراد هر چند وقت یک بار به آن دچار می شوند. این زخم گاهی به خودی از بین می رود ولی اگر فردی دچار یبوست مزمن باشد شکاف شقاق در داخل کانال رکتوم ایجاد می شود و بسیار دردناک است.

در این مقاله با ما همراه باشید تا این بیماری را بهتر و بیشتر بشناسید.

مطلب پیشنهادی: درمان شقاق مقعدی با لیزر بدون عمل جراحی فیشر

علت بوجود آمدن شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

علت شقاق
علت شقاق

دلایل زیادی در ایجاد شقاق مقعدی دخیل هستند و وجه اشتراک تمامی آنها ایجاد ضربه و فشار بیش از اندازه در ناحیه ی مقعد است. یبوست یکی از مهم ترین دلایل ایجاد این عارضه است.خروج مدفوع سخت و سفت می تواند دیواره ها و پوست ناحیه ی مقعد را به هنگام اجابت مزاج به شدت خراش دهد و دچار آسیب های متعددی کند.

در یک نگاه کلی انواع بیماری های مقعدی از جمله شقاق ارتباط معناداری با نوع تغذیه و سبک زندگی افراد دارند و از آن تبعیت می کنند.

از مهم ترین دلایل ایجاد فیشر مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یبوست
 • اسهال مزمن
 • عادت به تمیز کردن مقعد با دستمال زبر و خشن
 • رابطه ی جنسی مقعدی
 • تنگی بیش از حد عضلات دریچه ی مقعد
 • سرطان راست روده
 • کرون روده
 • بارداری
 • زایمان سخت
 • خاراندن بیش از حد مقعد در مواقع ابتلا به انگل ها و بیماری های پوستی

همچنین در موارد ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • سرطان مقعدی
 • بیماری اچ آی وی HIV
 • بیماری سل
 • سیفلیس
 • هرپس سیمپلکس

علائم شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی نشانه های بارز و مشخصی دارد و به راحتی می توان به وجود آن پی برد. فقط ذکر یک نکته ی اساسی در این میان مهم و ضروری به نظر می رسد و آن این است که برخی از علائم و نشانه های شقاق مانند خونریزی با علائم و نشانه های برخی بیماری های گوارشی خطرناک از جمله سرطان روده مشابه است از این رو در صورت مشاهده ی هر گونه علامتی مشابه با علائم زیر بهتر است که برای بررسی دقیق تر به پزشک متخصص شقاق مراجعه کنید.

از مهم ترین علائم شقاق مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد در ناحیه ی مقعد به صورت متناوب و مستمر
 • شروع درد که به هنگام دفع مدفوع آغاز می شود و پس از آن افزایش می یابد.
 • خونریزی از ناحیه ی مقعد
 • وجود یک زائده ی کوچک یا نشانه بر روی پوست اطراف مقعد
 • سوزش و خارش ناحیه ی مقعد
 • وجود ترک یا شکاف قابل مشاهده در اطراف ناحیه ی مقعد
 • سرخی مقعد
 • خروج ترشحات چرک آلود از ناحیه ی ترک
 • تب که ناشی از عفونت است.
 • تورم و التهاب در ناحیه ی مقعد

مطلب پیشنهادی: هزینه عمل شقاق با لیزر و جراحی

چه کسانی در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟

ممکن است شقاق مقعدی در نوزادان به طور شایع اتفاق بیفتد. افراد مسن نیز به دلیل کاهش جریان خون در ناحیه آنورکتال مستعد ابتلا به شقاق مقعد هستند. در حین زایمان طبیعی و بعد از آن، در صورتی که فشار زیادی به مقعد وارد شود زنان می توانند به این عارضه دچار شوند.

همچنین افراد مبتلا به بیماری های روده یا IBD به میزان زیادی در خطر ابتلا به فیشر هستند. دسته ای دیگر از افراد مستعد؛ کسانی هستند که به طور مکرر دچار یبوست می شوند. فشار آوردن و دفع مدفوع بزرگ و سفت شایع ترین علت ایجاد فیشر است.

انواع فیشر مقعدی

بیماری شقاق نسبت به مدت ظاهر شدن آن در ناحیه نشیمنگاه و رکتوم هر فرد، به دو نوع زیر تقسیم می شود:

 • شقاق حاد یا نوع اول: این گونه رایج ترین نوع شقاق است که معمولا در چین های مقعد ایجاد شده و طی 6 هفته خود به خود درمان پیدا میکند. ممکن است پس از چند روز یبوست آن را تجربه کنید.
 • شقاق مزمن یا نوع دوم : این نوع نسبت به شقاق حاد، کمتر رایج است و معمولا افرادی دچار آن می شوند که از یبوست مزمن رنج می برند و رابطه مقعدی مداوم دارند. زخم شقاق مزمن عمیق تر از نوع حاد است و خود به خود درمان نمی یابد.

زمان مناسب برای درمان

زمان مشاهده علائم شقاق مقعدی، مراجعه به یک متخصص میتواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. تعیین نوبت در کلینیک زارعی از طریق شماره زیر:

معاینه و تشخیص

معاینه و تشخیص بیماری شقاق مقعدی

می دانیم معاینه ی مقعد برای هیچ کسی خوشایند نیست ولی شما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چه درمان بیماری خود را سریع تر آغاز نمایید پروسه ی زمانی کوتاه تری برای درمان آن نیاز است و با عوارض کمتری روبرو خواهید شد.

پزشک امین شماست و حافظ اسرار شما پس به او اعتماد کنید. برای معاینه و تشخیص به آرامی دراز می کشید و دکتر متخصص شقاق شما را به طور کامل به وسیله ی نور و دستکش معاینه می کند و درباره ی سوابق بیماری های قبلی تان و موارد دیگر سوالاتی از شما می نماید. همکاری شما با پزشک و دادن پاسخ های صادقانه به این سوالات می تواند کمک شایانی در تشخیص اینکه شما به کدام یک از انواع شقاق دچار شده اید باشد.

در برخی موارد خاص اگر پزشک با انجام معاینات ظاهری به قطعیت لازم درباره ی بیماری نرسید با توجه به نشانه ها و شرایط موجود از یکی از موارد زیر برای بررسی و تشخیص دقیق تر کمک می گیرد.

 • آنوسکوپی مقعد که به وسیله ی لوله ای باریک و کوتاه تمامی نقاط مقعد و راست روده را بررسی می نمایند.
 • سیگموئیدوسکوپی که به وسیله ی لوله ای باریک تمامی قسمت های انتهایی روده ی بزرگ را بررسی می کنند.
 • کولونوسکوپی که به وسیله ی روده ای باریک و انعطاف پذیر تمامی قسمت های روده ی بزرگ را بررسی می نمایند.
 • بیوپسی مقعد که قسمتی کوچک از بافت ناحیه ی مقعدی به منظور بررسی های آزمایشگاهی برداشته می شود.

در نهایت با بررسی دقیق نتایج حاصل از انجام معاینات بالینی پزشک به وجود فیشر یا شقاق مقعدی و نوع  آن پی می برد و درمان مناسب را آغاز می نماید.

روشهای درمان

مهم ترین دغدغه بیماران مبتلا به این بیماری، درمان شقاق مقعدی می باشد. که سریع اتفاق بیفتد و کمترین درد و عوارض را داشته باشد. شما قبل از انتخاب روش درمان باید آگاهی کامل از تمامی آنها داشته باشید.

اگر در مراحل اولیه زخم به پزشک مراجعه کنید، ممکنه برایتان پماد تجویز کند ولی در شرایط مزمن روش درمانی متفاوت است. اصولا پزشک متناسب با شرایط شما بهترین روش درمان شقاق را انتخاب می کند که لیزر درمانی می باشد.

سوالات متداول درباره شقاق مقعدی

درد و سوزش شقاق را چطور از بین ببریم؟

قطعی ترین راه برای از بین بردن این ناراحتی لیزر درمانی می باشد که درد و سوزش را کاملا برطرف می کند. برای نوبت دهی تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶

این عارضه معمولاً طی 2 الی 4 هفته خود به خود بهبود می یابد. در صورت طولانی تر بیش از 4 هفته به حالت مزمن میرسد و حتما باید نزد پزشک متخصص درمان شود.

در این موارد جراحی گزینه مناسبی نمی باشد و لیزر شقاق بهترین روش درمان با بالاترین پاسخدهی است. برای نوبت دهی تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶

بله. معمولاً بیماران مبتلا به فیشر در مراحل حاد خونریزی ندارند و زمانیکه زخم به مرحله مزمن میرسد خونریزی میکند. پس پیشنهاد میشود تا زخم به خونریزی نیفتاده لیزر انجام شود.

در این موارد لیزر به جراحی اولویت دارد. زیرا طی عمل با لیزر گرفتگی عضلات مقعد برطرف شده و زخم به سرعت بهبود می یابد.

در این موارد بیمار مشکلات گوارشی پیدا کرده است و باید به متخصص گوارش مراجعه کند.

انواع شقاق یا فیشر مقعد، عوامل تشدید کننده و روش های پیشگیری

انواع شقاق یا فیشر مقعد، عوامل تشدید کننده و روش های پیشگیری

انواع شقاق مقعدی در اثر ایجاد شکاف یا ترک بر روی سطح پوست اطراف ناحیه ی مقعد ایجاد می شود. گاهی این شکاف بسیار خفیف و جزئی است و هنوز این زخم تازه به بافت های زیرین خود نفوذ نکرده است ولی در برخی موارد زخم به دلیل عدم رسیدگی و درمان لازم شکل مزمن به […]

ادامه مطلب

درمان شقاق مقعدی با لیزر بدون عمل جراحی فیشر

درمان شقاق مقعدی با لیزر بدون عمل جراحی فیشر

روش های درمان شقاق یا فیشر مقعدی بر حسب شدت علائم و نشانه ها و وضعیت این بیماری متفاوت است. از این بیماری با عارضه زخم مقعدی نیز یاد می شود که روشهای درمان، علائم و علت یکسانی با شقاق دارد. گاهی بیماری در مرحله ی بسیار خفیفی قرار دارد و هنوز علائم آن شدت […]

ادامه مطلب

برای درمان شقاق مقعدی به چه دکتر یا پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

برای درمان شقاق مقعدی به چه دکتر یا پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

شقاق مقعدی یکی از شایع ترین مشکلات مقعدی است. ساده ترین تعریف این بیماری ایجاد شکاف و ترک های طولی در پوست اطراف ناحیه ی مقعد است. این بیماری در مراحل خفیف و ابتدایی خود قابل مداراست ولی این ترک و شکاف با گذشت زمان می تواند عمیق تر شود و بافت های بیشتری را تخریب […]

ادامه مطلب

مزایا و عوارض جانبی درمان شقاق با بوتاکس و مراقبتهای بعد از تزریق

مزایا و عوارض جانبی درمان شقاق با بوتاکس و مراقبتهای بعد از تزریق

شقاق یا فیشر بیماری آزار دهنده ای است که با ترک در پوست مقعد نمایان می شود، این عارضه حاصل وارد آمدن فشار بیش از اندازه، به این ناحیه ایجاد شده و اغلب همراه با درد و خونریزی بسیاری است، به همین ترتیب نیاز به درمان فوری دارد. شقاق را میتوان از طریق روش های […]

ادامه مطلب

عمل شقاق مقعدی (جراحی فیشر)

عمل شقاق مقعدی (جراحی فیشر)

عمل جراحی شقاق با روش اسفنکتروتومی ، درمان ساده ای است، که طی آن اسفنکتر برش یا کشش داده می شود. اسفنکتر در واقع همان عضله دایره ای مقعد است که وظیفه کنترل دفع و باز و بسته شدن دریچه مقعد را بر عهده دارد. هدف از جراحی اسفنکترومی درمان شکاف دیواره مقعد یا همان فیشر […]

ادامه مطلب

نحوه‌ی انجام و خطرات درمان شقاق با روش دیلاتاسیون یا اتساع دریچه مقعد

نحوه‌ی انجام و خطرات درمان شقاق با روش دیلاتاسیون یا اتساع دریچه مقعد

از قدیمی‌ترین روش‌های درمان شقاق می‌توان به روش اتساع دریچه مقعد یا دیلاتاسیون اشاره کرد. این روش درمانی به علت همراه بودن با عوارض بسیاری برای بیمار امروزه منسوخ شده‌است. اتساع همراه با عوارض بسیاری برای بیمار است. این روش در مطب پزشک انجام می‌گیرد و همانگونه که از نام آن نیز پیدا است؛ به معنی […]

ادامه مطلب

درمان شقاق مقعدی در کودکان و عوارض این بیماری برای کودک

درمان شقاق مقعدی در کودکان و عوارض این بیماری برای کودک

شقاق یا فیشر مقعد یکی از بیماری های شایع دستگاه گوارش در کودکان است که ممکن است کودک شما را در هر سنی حتی نوزادی درگیر نماید. شقاق بیماری مزمن و دردناکی است که باید هرچه سریعتر در کودکان درمان شود، زیرا در غیر این صورت گسترش یافته و یا عفونی می شود. شقاق به […]

ادامه مطلب

عکس شقاق مقعدی + تصویر واضح از شکل فیشر

عکس شقاق مقعدی + تصویر واضح از شکل فیشر

عکس شقاق مقعدی زخمی سطحی را نشان می دهد که در پوشش سلولی مقعد ایجاد شده است. البته در صورتی که این زخم را درمان نکنید، احتمال دارد، زخم عمیق تر شود و حتی عضله نیز دچار پارگی عمیق شود. شقاق به صورت زخمی طولی در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای […]

ادامه مطلب

پماد برای درمان شقاق یا فیشر مقعدی و رفع علائم بیماری

پماد برای درمان شقاق یا فیشر مقعدی و رفع علائم بیماری

بیماری شقاق یا فیشر نوع شایعی از بیماریهای مقعدی است که با نام زخم شقاق نیز شناخته می شود. این بیماری موجب بروز ترک در دیواره کانال مقعد شده و در اثر اعمال فشار بیش از اندازه ایجاد می شود. عامل این بیماری را می توان یبوست مداوم و مزمن، بارداری، زایمان، رابطه جنسی مقعدی، عدم […]

ادامه مطلب

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
25 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
زهره

سلام دکتر وقت بخیر من همه این علائمو دارم تقریبا ولی زخمی بیرون مقعدم نمیبینم درحالیکه سوزش شدید دارم و گاهی اگر یکم یبوست بگیرم خون میاد

بی نام

سلام وقت بخیر./ دکتر من یبوست شدید گرفته بودم دو هفته پیش و رفع شد خداروشکر ولی بعد از اون یه شقاق کوچیک ایجاد شد در اثر یبوستم که حس میکنم با هر بار دفع شقاق مقعدم بیشتر میشه چکار کنم من؟

فریده

واقعا این شقاق چیست که انقدر اذیت کننده و طاقت فرساست! مادر من 4 ساله که این بیماری رو داره و هر چقدم دارو استفاده میکنه انگار نه انگار

سهراب

سلام دکتر خوبستین؟ ببخشید علت شقاق من چیه دقیقا چون من هم یبوست دارم و هم خیلی گاز داخل رودم میپیچه

زهرا

سلام دکتر وقت بخیر برای برجستگی که بعد از خوب شدن شقاق ایجاد میشه چیکار کنیم

فاطمه

سلام
ببخشید من بخاطر یبوست مزمن زخم های اطراف مقعدی داشتم و نمیتونستم دفع راحتی داشته باشم ولی شیاف بیزاکودیل گذاشتم و با کلی پماد چند هفتست که خوبم
اما موقع دفع احساس درد شدید دارم و مدفوع قطور میاد بنظرتون چیکار کنم من؟

حسن

سلام آقای دکترمن نه علائم ذکرشده رادارم ولی احساس مثلا دستشویی رفتن دارم احساس بدعصبی ازناحیه مقعد آرم ولی بدون در راه درمانش چیست

ناشناس

سلام ببخشید من درد شقاق دارم خونریزی هم زیاد دارم دکترم رفتم پماد داده میشه راهنمایی کنید لیزر کنم یا عمل جراحی

زهرا

سلام دکتر وقت بخیر
ببخشید من وقتی میرم دستشویی موقع دفع مدفوع احساس میکنم یه چیزی مثل خار تو دهانه مقعد هست
خونریزی هم ندارم سه ماه پیش هم اینجوری شده بودم خوب شدم الان دو هفته هست این مشکلو دارم باز.
بعضی موقع ها دچار یبوست هم میشم.

ناشناس

سلام من از سنی دچار این بیماری شدم ودر اطراف مقعد گوشت های سفید رنگی به وجود آمده من کم
یبوست میگیرم ولی این بیماری روز به روز علائم متفاوتی از خودش نشون میده وخونریزی هم داره البته موقع مدفوع ومن وقتی کودک بودم موقع مدفوع هم دچار خونریزی میشدم احتمال داره سرطان روده باشه

ناشناس

لیزر به بکارت آسیب نمی رسونه

مریم

سلام ببخشید من تو قسمت پرینه تا داخل مقعدم یک گوشت اضافه دراورده بود بعددکتر گفت باید با لیزر جراحی کنم الان یک هفته از عملم میگذره هنوز بخیه ها بیرون نیومده امااحساس میکنم جای زخم بازم داره گوشت اضافه میشه؟ باید بازم عمل کنم؟یا خوب میشه؟ توروخدا کمکم کنید خیلی نگرانم

حمید

سلام من نزدیکی سه سال که شقاق گرفتم وعمل کردم وهنوز خوب نشدم بعداز مدفوع کردن تا شب بادردمعقدروبه رو هستم وهمیشه احساس میکنم که مدفوع دارم ناهارنمیخورم که احساس دردنکنم وقتی غذا میخورم معقدم درد میگرید وهمیشه باد رود اذیتم میکنداگربادازم خارج شود راحت میشم نزدکی ۲ سال هست که دکترنرفتم خسته شدم چی کارکنم