مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

نحوه تعویض پانسمان کیست مویی (سینوس پیلونیدال) پس از عمل

نحوه تعویض پانسمان کیست مویی (سینوس پیلونیدال) پس از عمل

پانسمان کیست مویی یکی از روش های مراقبتی پس از عمل به حساب می آید که می توان گفت در روند بهبود بیمار نیز نقش دارد. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که نحوه پانسمان کردن سینوس پیلونیدال یا همان کیست مویی نسبت به روش درمان آن متفاوت است. 

درمان کیست مویی به دو روش جراحی باز و بسته انجام می شود که پس از جراحی باز زخم باز گذاشته شده تا به خودی ترمیم پیدا کند و باید روزانه پانسمان آن عوض شود ولی در روش بسته نیاز به پانسمان خاصی نیست و فرد باید فقط به خوبی از زخم مراقبت کند. در ادامه به بررسی کامل نحوه پانسمان کردن این دو روش می پردازیم.

تعویض پانسمان زخم باز پس از عمل کیست مویی

پانسمان کردن این زخم به مدت یک روز پس از عمل کیست مویی انجام می شود و فرد معمولا خودش نمی تواند این کار را انجام دهد. در این موارد یا باید شخص دیگری برای او این کار را انجام دهد یا به درمانگاه ها مراجعه کند. 

برای انجام پانسمان:

 •  ابتدا باید زخم به طور کامل با سرم شستشو داده شود.
 • سپس پانسمان (گاز استریل مرطوب) داخل زخم گذاشته شود.
 • این کار به مدت 2 الی 3 ماه تا زمان کامل بهبودی زخم باید انجام شود.

اگر این نکات به خوبی رعایت نشوند، بیمار ممکن است دچار عوارض پس از عمل مانند عفونت، خروج چرک یا خونریزی شود. لازم به ذکر است که احتمال درگیر شدن با این عوارض فقط در روش جراحی باز وجود دارد و اگر عمل کیست مویی با لیزر یا به صورت بسته انجام شود، این عوارض وجود نخواهد داشت.

ترجیحا زمانی که برای درمان به متخصص مراجعه می کنید، از او بخواهید تا روشی را برای درمان اقدام کند که تا حد امکان با تیغ جراحی انجام نشود. برای دوری از این عوارض و دوره نقاهت کوتاه مدت درمان کیست مویی با لیزر هم پیشنهاد می شود.

تعویض پانسمان در جراحی به روش بسته

اگر عمل جراحی با روش بسته داشته باشید، خود پزشک پس از اتمام عمل محل زخم را پانسمان می کند. مناسب ترین زمان برای برداشتن پانسمان حدود 3 روز پس از عمل است. پس پیشنهاد می کنیم طی این سه روز به پانسمان دست نزنید.

در عمل جراحی کیست به روش بسته معمولا یک درن (Drain)  باریک برای خارج شدن سریعتر خون آب، ترشحات و پلاسما از داخل زخم به بیرون گذاشته می شود. 

زمانی که روز سوم برای برداشتن پانسمان به پزشک مراجعه می کنید، او درن را همراه با پانسمان بر میدارد ولی تا آن زمان به درن نیز نباید به هیچ عنوان دست بزنید و از آن به خوبی مراقبت کنید تا حرکت نکند.

شما پس از برداشتن پانسمان و خارج شدن درن هیچگونه درد، خونریزی یا خارشی نباید داشته باشید.

حدود دو هفته پس از جراحی ، بخیه هایی که پزشک از زیر زده تا جای اسکار نماند، کشیده می شوند. اثری که این بخیه ها بر جا گذاشتند، با گذشت زمان از بین رفته و ترمیم می یابند.

اگر این عمل با لیزر انجام شده باشد، هیچونه نشانه ای از محل عمل نمی ماند و پوست کاملا به حالت اولیه خود باز می گردد. 

از روی سوم که پزشک پانسمان را بر میدارد، شما می توانید به حمام بروید اما توجه کنید که هیچگونه فشاری نباید به زخم وارد کنید و بهتر است برای از بین بردن موهای زائد تا 20 روز صبر کنید. ولی رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن محل عمل شده مشکلی نداشته و بهتر است بگوییم حتی ضروری است.

پانسمان کیست مویی پس از عمل با لیزر

معمولا بیماران پس از عمل کیست با لیزر نیاز به پانسمان ندارند. ولی در مواردی که کیست خیلی بزرگ بوده و یا ترشحات داشته باشد، ممکن است به مدت سه الی چهار روز آن را پانسمان کند.

درمان بواسیر با روغن زیتون چگونه انجام می شود؟

درمان بواسیر با روغن زیتون چگونه انجام می شود؟

اردیبهشت 18, 1400
درمان زگیل دست و پا با لیزر یا کرایو؛ علت، علائم و هزینه درمان

درمان زگیل دست و پا با لیزر یا کرایو؛ علت، علائم و هزینه درمان

خرداد 12, 1400

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
2 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
فاطی نوروزی

من امروز میخام برای کسی جای عملشو شستشو بدم،توضیحاتتون مفید بود امیدوارم بتونم از پسش بربیام
فقط نفهمیدم درعمل باز گازاستریل باید با آب مرطوب بشه یا بتادین؟