مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

شکل ظاهری و علائم زگیل تناسلی ، واژن و مقعدی در مردان و زنان

زگیل تناسلی، واژن و مقعدی در مردان و زنان

زگیل تناسلی و  واژن و زگیل مقعدی که با نام زگیل های مقاربتی شناخته می‌شوند و در انگلیسی با اصطلاح Genital Warts نام برده می شود، نوعی بیماری پوستی عفونی هستند که در دسته ی عفونت های آمیزشی (STD) قرار می گیرند. انتقال زگیل تناسلی در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده یا از طریق روابط جنسی میان افراد صورت می گیرد.

عامل اصلی ایجاد این بیماری عفونی نوعی ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی است که بیش از 100 تیپ مختلف آن تا به امروز شناسایی شده است.

این بیماری جزء شایع ترین بیماری های عفونی مقاربتی شناخته می شود و از آنجایی که به شدت مسری است تنها 1 بار ارتباط جنسی با فرد آلوده باعث ورود ویروس به بدن فرد می گردد و به دنبال آن ممکن است زائده هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی، واژن و یا مقعد ایجاد شود.

میزان شیوع این بیماری در مردان و زنان تقریبا به یک اندازه است و حتی کودکان هم ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. اگر در کودکان به خصوص اطفال زیر دو سال این عفونت را مشاهده کردید، دو عامل زیر را در نظر بگیرید:

 • تماس دست آلوده با پوست
 • تجاوز و سواستفاده ی جنسی از کودک

با توجه به الگوها و تغییر عادات جنسی افراد در جوامع امروزی، مطالعات نشان می دهد که سن ابتلا به این بیماری بسیار کاهش یافته است. امروزه بیشترین طیف سنی که به این بیماری مبتلا می شوند در فاصله های 12 تا 35 سال قرار دارند.

اگر به زگیل تناسلی مبتلا شدید، پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید: درمان زگیل تناسلی واژن و مقعد در مردان و زنان با لیزر بدون بازگشت

فرق زگیل تناسلی ، واژن و مقعدی با زگیل معمولی

فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی
فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی

تمامی زائده هایی که بر روی بدن بر اثر این عفونت به وجود می آیند در اثر ابتلا به ویروس HPV می باشد و هیچ عامل دیگری برای ایجاد زگیل ها شناخته نشده است.

این ویروس دارای تیپ های مختلفی است و هر تیپ رفتار جداگانه ای را از خود نشان می دهد. برخی از تیپ های این ویروس فقط باعث ایجاد زگیل های معمولی بر روی دست و کف پا و سایر نقاط بدن می شوند و معمولا پس از گذشت 18 الی 24 ماه بدون درمان پزشکی ناپدید شده و از بین بروند.اما زگیل های تناسلی گونه هایی از ویروس HPV هستند که بر روی ناحیه ی تناسلی و مقعد رشد می نمایند و در صورتی که شخص ارتباط جنسی دهانی با فرد آلوده به ویروس داشته باشد امکان رشد این عفونت در دهان، لب ها، زبان و گلو وجود دارد.

همچنین زگیل تناسلی ، واژن و  مقعدی می توانند باعث ایجاد عفونت ها و بیماری های مهلکی مانند انواع سرطان از جمله سرطان دهانه ی رحم و واژن در زنان شوند در صورتی که زگیل های معمولی چنین خطری در بر ندارند.

آیا زگیل تناسلی ، واژن و مقعدی خطرناک است؟

بله…همان طور که در مطالب بالا اشاره کردیم ویروسی که به عنوان عامل این بیماری شناخته شده است بیش از 100 تیپ مختلف دارد.

تیپ های ویروس HPV به دو نوع کلی زیر تقسیم بندی می شوند:

 • تیپ کم خطر ویروس HPV
 • تیپ پرخطر ویروس HPV
ویروس HPV

تیپ کم خطر ویروس HPV فقط باعث ایجاد زگیل در ناحیه ی تناسلی، واژن و مقعد می شود و خطر دیگری در بر ندارد.اما تیپ پرخطر ویروس HPV رفتارهای پرخطری دارند و علاوه بر ایجاد زائده روی پوست مو جب بروز سرطان هایی مانند سرطان دهانه ی رحم و واژن می شوند.

از شایع ترین سرطان هایی که به همراه زگیل تناسلی ، واژن و مقعدی با ابتلا به تیپ های پرخطر ویروس HPV به وجود می آیند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرطان دهانه ی رحم
 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه ی واژن
 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی مردان
 • سرطان حنجره
 • سرطان دهان
 • سرطان زبان

علائم و روش تشخیص زگیل تناسلی ،مقعدی و واژن در مردان و زنان

تشخیص زگیل تناسلی و واژن در مردان و زنان

این عارضه علائم و نشانه های ظاهری مشخصی دارند که موجب شده به راحتی قابل تشخیص باشند . علائم عمومی و کلی این عفونت به شرح زیر می باشد:

 • زائده هایی برجسته، سفت، تو پر و گوشتی شکل در اطراف اندام های تناسلی، مقعد و واژن وجود دارد که به صورت تک و پراکنده دراندازه هایی بسیار کوچک و یا در اندازه ی بزرگ تر و به شکل خوشه ای و گل کلمی مشاهده می شود.
 • وجود زائده هایی در اطراف دهان، لب، زبان و گلو که بر اثر ارتباط جنسی دهانی به وجود آمده است.
 • احساس سوزش و خارش در محل ایجاد عفونت
 • وجود ترشح و رطوبت در محل زائده‌ها
 • این عفونت اگر در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته باشد موجب درد، خونریزی و انسداد مجاری ادراری می گردد.
 • سابقه ی وجود سایر بیماری های آمیزشی در شخص

ارتباط مستقیم با مشاوران ما در واتساپ

با ارسال عکس از علائم خود در واتساپ می توانید از مشاوره غیر حضوری ما بهره مند شوید.

روش های تشخیص زگیل تناسلی، مقعدی و واژن در مردان و زنان

روش های تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل واژن یا مقعدی در دسته ی بیماری های پر نشانه قرار دارد و با علائم و نشانه های مشخصی همراه است در نتیجه با انجام یک معاینه ی روتین و ساده توسط پزشک متخصص به راحتی قابل تشخیص می باشد.

اما گاهی ممکن است فرد به ویروس HPV مبتلا شده و ناقل آن است ولی علائم و نشانه های ظاهری آن را مشاهده نمی کند.همچنین در برخی موارد زگیل های تناسلی در نواحی داخلی بدن به طور مثال داخل واژن و مقعد ایجاد شده و به راحتی قابل رویت نیستند.

از طرفی برخی زائدات و عفونت های پوستی شباهت ظاهری زیادی با این عفونت دارند. از این رو بهترین و قطعی ترین روش تشخیص این بیماری انجام تست های آزمایشگاهی است. به طور کلی تمامی روش های تشخیص بیماری زگیل تناسلی، مقعدی و واژن بر پایه ی نمونه برداری انجام می شود.

نمونه برداری زگیل تناسلی یا مقعدی

روش نمونه برداری برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار میگیرد. نمونه برداری یا بیوپسی به برداشتن تکه ای کوچک از زائدات پوستی میگویند که برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

یک نمونه برداری صحیح و اصولی از زگیل ها باید تیپ ویروس HPV را به طور دقیق و واضح مشخص کند که از چه نوعی می باشد.

برای نمونه برداری از دو روش زیر استفاده می کنند.

 • تست پاپ اسمیر
 • روش مولکولی PCR

تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یکی از معروف ترین و دقیق ترین تست های تشخیصی برای بررسی سرطان های دستگاه تناسلی زنان و زگیل واژن است که احتمال وجود ویروس HPV را مورد بررسی قرار میدهد. انجام سالیانه ی این تست به تمامی زنان بالای 35 سال توصیه می شود.

در روش پاپ اسمیر با کمک دستگاهی به نام اسپکولوم دهانه ی رحم را باز می کنند و با کمک برس استریل و مخصوصی از دیواره های رحم و واژن نمونه برداری های کوچکی انجام می دهند و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می کنند. (این تست فقط مخصوص زنان است.)

روش مولکولی PCR

روش مولکولی PCR

این روش مبتنی بر انجام آزمایش خون و نمونه برداری می باشد. به همین دلیل دقیق ترین روش برای تشخیص ویروس HPV و انواع زگیل تناسلی، واژن و مقعدی می باشد. انجام تست روش مولکولی فقط در آزمایشگاه مجهز و پیشرفته امکان پذیر است.

تمامی روش هایی که در روش مولکولی مورد استفاده قرار می گیرند مبتنی بر بررسی ژن ها و توالی یابی آنها است، از این روی میزان خطای بسیار کمتری دارد و به وسیله ی آن می توان تیپ ویروس HPV را تشخیص داد.

پیشگیری از زگیل تناسلی، واژن و زگیل مقعدی

مهمترین راهکار پیشگیری از ابتلا به این ویروس تزریق واکسن آن می باشد، واکسن این بیماری گارداسیل نام دارد که قادر است از ابتلای فرد به برخی از تیپ های HPV جلوگیری نماید. لازم است این واکسن در سنین بین 9 تا 26 سالگی که سن آغاز فعالیت های جنسی محسوب می گردد، تزریق شود. همچنین راهکار های دیگری برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس وجود دارد که از جمله آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • استفاده از کاندوم
 • خودداری از رابطه با افرادی که علائم زگیل واژن ، تناسلی و مقعدی دارند.
 • ترک سیگار زیرا که افراد سیگاری احتمال بیشتری برای ابتلا و یا عود مجدد این بیماری را دارند.
 • استفاده از قرص های ضدبارداری موجب می شود از وسایل جلوگیری مثل کاندوم استفاده نکرده و این خود احتمال ابتلا به بیماری را افزایش خواهد داد.

گالری عکس و تصاویر زگیل تناسلی، واژن و مقعدی در مردان و زنان

عکس زگیل های تناسلی در مردان و زنان دارای انواع مختلفی می باشند که به شکل زیر هستند:

عکس زگیل تناسلی در مردان
عکس زگیل تناسلی حاد
شکل زگیل تناسلی خوشه ای
عکس زگیل تناسلی در زنان

سوالات متداول زگیل تناسلی

خیر. در برخی موارد و به خصوص خانم ها این زائده ها در داخل دستگاه تناسلی رشد می کنند و علائم بارزی ندارند ولی ویروس hpvناشی از ویروس دربدن وجود دارد.

این زائده ها معمولا خوشخیم هستند و با روش های لیزر و کرایو قطعی درمان می شوند. ولی در موارد نادر منجربه سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی مردان می شود.

این زمان را نمیتوان به طور قطعی گفت زیرا نسبت به واکنش بدن افراد محتلف متفاوت است. ممکن است هفته ها، ماه ها یه یک سال طول بکشد یا اصلا علائم زگیل ظاهر نشوند.

زگیل تناسلی یکی از شایع بیماریهای جنسی در جهان می باشد که رو به گسترش است. طبق آمار تخمین زده شده است که حدود 660 میلیون انسان در جهان به این ویروس مبتلا هستند.

احتمال انتقال این ویروس بسیار بالا بوده و از طریق تماس پوستی نواحی تناسلی با فرد مبتلا تا 60% احتمال انتقال دارد که معمولا پس از 3 ماهخود را نشان می دهد.

خیر. این ویروس به ندرت از طریق اپیلاسیون، حوله یا وسایل شخصی آلوده، سونا یا محیط های مرطوب و از طریق مادر به جنین قابلیت انتقال دارد.

در اکثر موارد بله. در صورت استفاده از لباس زیر های تنگ یا خاراندن زائده ها فرد درد و سوزش را حس می کند.

افراد معمولا با لمس زائده ها به راحتی آنها را تشخیص می دهند. برای اطمینان بیشتر می توانید در صورت مشاهده هرگونه زائده آزمایش HPV دهید.

خیر. اکثر مواقع زخمی که افراد در اطراف مقعد خود حس می کنند به دلیل شقاق یا یبوست مزمن می باشد.

راه های انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد در مردان و زنان

راه های انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد در مردان و زنان

زگیل تناسلی،واژن و زگیل مقعد یکی از شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که در گروه بیماری های آمیزشی (STD) قرار می گیرد. که یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی در اثر تماس مستقیم پوست با پوست افراد آلوده منتقل می شود و از آنجایی که این عفونت در ناحیه ی تناسلی و مقعد […]

ادامه مطلب

برای درمان زگیل تناسلی، واژن و مقعد به چه دکتر یا پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

برای درمان زگیل تناسلی، واژن و مقعد به چه دکتر یا پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

زگیل تناسلی و واژن و زگیل مقعدی یک بیماری عفونی پوستی است که در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده و از طریق روابط جنسی میان افراد منتقل می شود. با شروع فعالیت های جنسی افراد و در دوران اوج گیری آن امکان ابتلا به این بیماری بسیار افزایش می یابد. در این […]

ادامه مطلب

درمان زگیل تناسلی ، واژن و مقعد با لیزر در مردان و زنان بدون بازگشت

درمان زگیل تناسلی ، واژن و مقعد با لیزر در مردان و زنان بدون بازگشت

زگیل تناسلی ، واژن و مقعدی یکی از شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که امروزه در میان افراد زیادی دیده می شود. عامل اصلی ایجاد بیماری نوعی ویروس DNA دار به نام HPV یا پاپیلومای انسانی است. این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست با پوست و از راه برقراری رابطه ی جنسی میان […]

ادامه مطلب

کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

واکسن گارداسیل یکی از راه های پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی و یا همان پیشگیری از ویروس HPV است. تزریق واکسن تنها راهکار ایمن و مقاوم پیشگیری از بیماری ها است. زگیل تناسلی یکی از بیماری های مقاربتی و شایعی است که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود. این بیماری عامل بسیاری از عارضه های […]

ادامه مطلب

عوارض زگیل تناسلی بر جنین و مادر در دوران بارداری و روش های درمانی

عوارض زگیل تناسلی بر جنین و مادر در دوران بارداری و روش های درمانی

یکی از مسائلی که امروزه بسیاری از زنان باردار را درگیر خود می نماید، بیماری زگیل تناسلی در بارداری است. زیرا ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV که عامل ایجاد زگیل های تناسلی است، شیوع بسیار گسترده ای یافته و بخش عظیمی از جامعه را درگیر خود نموده است. اگر شما نیز احتمال می دهید در معرض […]

ادامه مطلب

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
22 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
هادی

سلام میشه یه شماره بدین عکس ارسال کنیم برای تشخیص

نسترن

سلام ببخشید لیزر موهای زائد ممکنه باعث ایجاد زگیل بشه؟ من چند جلسه لیزر بیکینی انجام دادم و الان حس میکنم که کنار واژئنم چندتا زائده مثل جوش ریز زده

مجید

سلام وقت بخیر.من روی التم دوسه تادانهی خیلی ریز زده که تازه متوجهش شدم خارش وسوزش هم ندارم امکانش هست زگیل باشه؟خواهش میکنم اگرمیشه فوراجوابشوبهم بدید

Last edited 2 months ago by مجید
مجید
پاسخ به  admin

سلام لطفاشماره تماس وپیام بنده رو ازصفحه سایتتون پاک کنیدممنون میشم.

مریم
پاسخ به  admin

سلام میشه منم عکس بفرستم

ناشناس

سلام من دور مقعدم چندتا زیگیل زده بود که تست اچ پی وی دادم مثبت بود ولی چون باکره هستم نمیتونم برای تعیین نوعش برم. یه راه درمانی که بتونم تو خونه انجامش بدم چیه

ناشناس

وقت بخیر دکتر جان مدتیه که وقتی اجابت مزاج دارم زائده هایی رو لبه مقعدم حس میکنم که کمی سوزش دارن

امیر

سلام میخواستم عکس بفرستم برای تشخیص زگیل تناسلی هست یا نه

علی

سلام میخواستم بدونه شکل زگیل تناسلی داخل واژن هم همینطوریه؟؟

ساغر

ممنون از مطلب خوبتون

مریم

سلام وقتتون بخیر من 40سال دارم که به تازگی روی ناحیه تناسلی یک زگیل گوشتی دیدم روی لب کوچک که شبیه میخ و یک عدد هم اطراف معقد دارم البته قسمت‌های دیگه هم دارم وبا بستن نخ بعد چند روز خودش خشک می‌شود و می افتد سوالم اینه من برای این قسمت هم میتوانم با نخ باعث خشک شدن و افتادنش بشم یا خطرناکه؟

سمیرا

سلام ببخشید من کنار ران پام چند تا زگیل زده وبا این مطالبی که از این سایت خوندم متوجه شدم زگیل تناسلی نیست ولی خیلی زیادن تقریبا ۵ یا ۶ تا هر طرف هستش ، میخاستم ببینم چطوری درمانش کنم

Last edited 4 days ago by سمیرا