مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

علائم کیست مویی یا سینوس پیلونیدال و معاینه و تشخیص این بیماری

کیست مویی

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال ( PNS) در قسمت پایین کمر و بین دو شکاف باسن به وجود می آید.این اتفاق در اثر بازگشت و پیچیدن موها به زیر پوست رخ می دهد و به شکل حفره یا سوراخ هایی کوچک است که از مو، چرک و مواد زائد پر می شود.این عارضه می تواند به مرور زمان دردناک شده و شکل عفونی به خود می گیرد.

این بیماری معمولا با ترشحات چرکی و بدبو همراه است و بررسی ها نشان داده است که بیشتر آقایان و مردان جوان به آن مبتلا می شوند.

علت اصلی به وجود آمدن این بیماری مشخص نیست ولی اتفاقی که در این بیماری رخ می دهد باعث می شود که بدن موی بازگشته به زیر پوست را به عنوان یک عامل بیگانه تلقی می کند و با شروع واکنش دفاعی علیه آن عفونت و درد آغاز می شود.

علائم و نشانه های کیست مویی کمر یا سینوس پیلونیدال

علائم کیست مویی

شما در ابتدا فقط یک فرورفتگی جزئی همراه با کمی قرمزی پوست مشاهده می کنید ولی با گذشت زمان به تدریج عفونت و چرک به وجود می آید و کیست پیلونیدال به شکل کیست یا آبسه کاملا قابل مشاهده است. در این مرحله علائم سینوس پیلونیدال به شکل زیر می باشد:

 • ایجاد تورم و التهاب در محل کیست
 • احساس درد در هنگام نشستن و ایستادن
 • وجود ترشحات چرکی و خونی در محل آبسه همراه با بوی بد
 • خارج شدن مو از محل کیست
 • وجود چندین حفره یا سوراخ در سطح پوست
 • وجود پوست قرمز و ملتهب در اطراف مقعد
 • احساس درد در ناحیه ی پایین کمر

معاینه و تشخیص کیست های مویی یا سینوس پیلونیدال

معاینه کیست مویی

تشخیص این بیماری توسط یک پزشک متخصص کیست مویی از طریق انجام معاینه ی فیزیکی و ظاهری ناحیه ی محل کیست امکان پذیر است. از آنجایی که این بیماری علائم و نشانه های مشخصی دارد پزشک  به راحتی و بدون نیاز به انجام آزمایش خون و عکس برداری می تواند به سادگی بیماری شما را تشخیص دهد.

کیست مویی در پایین کمر

این عارضه در بسیاری از نقاط بدن ممکن است رخ دهد ولی یکی از شایع ترین انواع کیست مویی در پایین کمر است که با شیوع گسترده ای در میان آقایان جوان دیده می شود.

محل اصلی ایجاد این کیست در پایینی ترین قسمت کمر و در میان شکاف دو باسن است. از اصلی ترین علائم آن وجود چندین حفره ی حاوی موهای پیچیده و چرک و عفونت در این ناحیه است که با التهاب و درد زیادی همراه است.

دلایل ایجاد کننده‌ی کیست های مویی یا سینوس پیلونیدال

اینکه چه عاملی می تواند باعث چنین رخدادی شود هنوز به طور قطع مشخص نشده است ولی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و سبک زندگی می تواند در بروز سینوس پیلونیدال سهیم باشد.

پزشکان عوامل زیر را از محتمل ترین دلایل آن می دانند:

 • چاقی و اضافه وزن
 • پرمویی ناحیه ی کمر
 • ژنتیک
 • سابقه ی خانوادگی
 • فشار شدید و ضربه های مکرر به کمر
 • نشستن طولانی مدت
 • تعریق شدید
 • پوشیدن لباس های تنگ

عکس کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

همانطور که در تصاویر کیست مویی مشاهده می کنید این عارضه به شکل توده ای عفونی حتی می تواند در زیر پوست هم ایجاد گردد. برخی عوامل بیرونی و درونی از جمله گسترش عفونت و تحریک آن باعث می شود که به تدریج گسترده تر شده و به شکل توده ای چرکین و مملو از مو در سطح پوست مشاهده شود.

بیرون زدگی کیست مویی

سوالات متداول کیست مویی

در صورت عدم درمان، این کیست پر از مو و چرک شده و آبسه های دردناک و خطرناک به وجود می آورد که در صورت ترکیدن این آبسه ها، احتمال وارد شدن عفونت به خون هم وجود دارد.

بهترین روشها برای جلوگیری عبارتند از: تمیز نگه داشتن ناحیه و جلوگیری از رویش مو، نپوشیدن لباس های تنگ، مو زدایی منظم و نشستن به گونه ای که به ناحیه حساس فشار وارد نشود.

هر بیماری نیازمند توجه، جلوگیری و اقدام برای درمان به موقع است. بهترین روش برای از بین بردن این توده چرکی تخلیه کیست توسط پزشک متخصص می باشد.

در حقیقت اگر به موقع درمان شود هیچ خطری بیمار را تهدید نمی کند ولی اگر به حالت مزمن رسیده و تبدیل به آبسه های خطرناک شود، ممکن است منجربه عفونت خون شود.

به دلیل اینکه این توده در سطح بدن شکل گرفته است، نیازی به لاپراسکوپی نیست و به راحتی با لیزر درمان می شود.

احتمال دارد. در مواردی این سوراخ های ریز ترشح و درد هم ندارند ولی برای اطمینان باید حتما توسط پزشک جراح عمومی معاینه فیزیکی شود.

خیر. در مراحل ابتدایی این توده کمی سفت شده، از پوست چیزی بیرون نزده و کوچک می باشد. بهتر است که در همین مراحل سریعا اقدام به درمان کنید.

شخص مجددا احساس برآمدگی و سوزش یا خارش شدید را در قیمت عمل شده حس میکند. گاهی ممکن است از آن کمی خون آبه نیز خارج شود.

انواع کیست مویی و عوامل تشدید کننده و روش های پیشگیری

انواع کیست مویی و عوامل تشدید کننده و روش های پیشگیری

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از انواع بیماری های ناحیه ی مقعد شناخته می شود و می تواند در دیگر نواحی بدن نیز رخ دهد که در اوایل جوانی و در بین مردان شایع تر است. این بیماری را می توان ایجاد گودالی بالای مقعد و بین دو شکاف دو باسن تعریف نمود که […]

ادامه مطلب

درمان کیست مویی با لیزر و جراحی و مراقبت های بعد از عمل

درمان کیست مویی با لیزر و جراحی و مراقبت های بعد از عمل

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال عفونت شایعی است که بر اثر بازگشت موها به داخل پوست رخ می دهد و می تواند به مرور زمان دچار عفونت شود و بیمار را با عوارض گوناگونی مانند درد و ترشح چرک روبرو کند. از همین رو آشنایی با روش های درمان کیست مویی برای انتخاب بهترین روش درمانی […]

ادامه مطلب

برای درمان کیست مویی به چه دکتر یا پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

برای درمان کیست مویی به چه دکتر یا پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال بیشتر جوانان و بخصوص مردان را درگیر می نماید. این بیماری نوعی سوراخ یا گودال است که در نواحی اطراف شکاف بالای باسن یا  پایین استخوان دنبالچه ایجاد می شود و می توان آن را افزون بر دسته بندی جزء بیماری های ناحیه ی مقعدی نوعی از مشکلات پوستی دانست […]

ادامه مطلب

عوارض کیست مویی و اهمیت درمان به موقع و قطعی کیست پیلونیدال

عوارض کیست مویی و اهمیت درمان به موقع و قطعی کیست پیلونیدال

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال عارضه ای عفونی است که بیشتر در جوانان و افرادی که اضافه وزن دارند، همراه با عوارض خطرناکی مشاهده می شود. این عارضه در اثر برگشت مو به داخل پوست ایجاد می شود که در نتیجه آن کیستی حاوی مو بر روی پوست ظاهر می شود. این بیماری همراه با درد […]

ادامه مطلب

درمان دارویی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال برای کنترل علائم

درمان دارویی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال برای کنترل علائم

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از بیماری های عفونی در ناحیه مقعد و مابین دو کفل است. این بیماری  به شکل ایجاد حفره ای حاوی مو بر روی سطح پوست ظاهر می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت برگشت مو به داخل پوست در اثر اعمال فشار عامل این بیماری است. این بیمار […]

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه

 1. Dorsa گفت:

  سلام و خسته نباشید من دو سال پیش عمل جراحی کردم ولی الان محل جراحی ام خیلی درد می‌کنه هنگام بلند شدن راه رفتن یا از پله پایین و بالا رفتن هم درد می‌کنه و حتی هنگام نشستن
  بیماری من عود کرده؟؟

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز. ممکنه که به جای جراحی فشار وارد شده باشه و درد به این دلیل باشه. احتمال عود هم با عمل جراحی در مواردی وجود دارد. بهتره که برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.