مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

انواع کیست مویی و عوامل تشدید کننده و روش های پیشگیری

انواع کیست مویی

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از انواع بیماری های ناحیه ی مقعد شناخته می شود و می تواند در دیگر نواحی بدن نیز رخ دهد که در اوایل جوانی و در بین مردان شایع تر است. این بیماری را می توان ایجاد گودالی بالای مقعد و بین دو شکاف دو باسن تعریف نمود که حفره ایجاد شده معمولا حاوی چرک و مو می باشد و نیاز به درمان فوری دارد.

بیماری سینوس پیلونیدال یا PNS معمولا یک ناحیه ی متورم یا آبسه همراه با ترشح چرکی است که می تواند دردناک باشد و می توان گفت درد اولین نشانه ی ابتلا به این بیماری است.

درمان انواع کیست مویی با روش های تهاجمی فقط امکان پذیر است. همچنین روش های خانگی فقط می توانند عفونت این کیست را خشک کنند.

انواع کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

ایجاد انواع کیست مویی یا سینوس پیلونیدال را حاصل برگشت مو به داخل پوست می‌توان دانست که می تواند به اشکال گوناگون و در نقاط مختلفی از بدن روی دهد، از انواع این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

عوامل تشدید کننده کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

علت دقیق ایجاد این بیماری مشخص نیست اما عوامل بسیاری در تشدید این بیماری دست دارند که از جمله آنها می توانیم به پوشیدن لباس های تنگ و نامناسب، عدم رعایت بهداشت، تعریق زیاد بدن و کم تحرکی اشاره کنیم.

این بیماری معمولا در افرادی که زیادی می نشینند مثل رانندگان شایع تر است زیرا که نشستن های طولانی مدت موجب سایش پوست گردیده و احتمال ایجاد کیست را افزایش میدهد از طرفی افرادی که موهایی با تار های درشت تر دارند،بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری خواهند بود.

راه های پیشگیری از کیست مویی

راه های پیشگیری از کیست مویی

بهترین راهکار درمان سینوس پیلونیدال و جلوگیری از ابتلا یا عود مجدد رعایت بهداشت و شستشوی مداوم ناحیه با آب و صابون می باشد، از دیگر راهکار های پیشگیری از این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • اجتناب از نشستن های طولانی مدت و به خصوص حین رانندگی
 • پوشیدن لباس های سبک و گشاد و از جنس نخ ( لباس های استرج و با الیاف غیر طبیعی می تواند در ایجاد و تشدید بیماری نقش داشته باشد.)
 • کاهش وزن
 • دوش گرفتن روزانه  و رعایت بهداشت ( از صابون های معطر که  چربی پوست را از بین می برد اجتناب کنید.)
 • از بین بردن موهای زائد ( ترجیحا بهتر است افرادی که یکبار به این بیماری مبتلا شده اند از لیزر موها برای بهداشت بیشتر استفاده نمایند. )
 • استفاده از یک بالش نرم یا صندلی راحتی برای نشستن ( از این طریق از اصطکاک پوست جلوگیری شود.)
 • رژیم غذایی مناسب ( از خوردن غذایی های تند و پرادویه جلوگیری شود و رژیم حاوی فیبر جایگزین آن گردد.)
 • نوشیدن آب کافی ( 8 لیوان در روز )
 • درمان زود هنگام آبسه مقعدی
شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
12 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
علی

سلام من یکم زیر گردنم برجسته شده فکر میکنم کیسه باشه

فاطمه

سلام من سه روز میشه ک پایین ترین قسمت کمرم و درواقع بالای باسنم درد شدیدی دارم و یکم قرمز شده ولی مثل جوش نیست اصلا انگار ی رگ سفت شده و رگ های کمرم درد میکنه احتمال داره کیست باشه ؟؟

فاطمه بخشی

سلام همسرم بالای باسنشون دونه چرکی در اون ه خیلی نگرانم .باید چیکار کنم؟

زهرا

من کیست بارتولن گرفتم درد نداره ولی میخاره چیکار کنم

رها

سلام من وسط سینم جوش چرکی زدم بعد چند مدت از زیر پوست باد کرد یه حالتی برجسته شد حتی از بیرونم بزرگ قرمزشد دکتر ک رفتم گفتن ک کیست مویی و باید جراحی بشه ک راضی نشدم با دارو اوکی شد ولی هنوز از داخل اون برجستگی هس و مدتی یبار بیشتر میشه
میخاستم بدونم اصن راهی هس بدون جراحی خوب بشه؟؟

عزیری

الان چند ساله دخترم جراحی فیستول انجام داده ولی جای عمل جراحی خوب نشده و زخمی سر باز میکنه و مجبوریم هر روز پانسمان کنیم خواهش راهنمای کنید چرا که دخترم اعذاب میکشه