مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

انواع توده تناسلی در مردان و زنان + درمان زائده با عکس

انواع توده تناسلی در مردان و زنان + درمان زائده با عکس

لمس توده تناسلی و انواع این زائده ها در مردان و زنان، به ویژه در سنین باروری یا افزایش سن، شایع هستند. آنها می توانند بی ضرر بوده یا نشانه ای از یک بیماری پوستی یا تناسلی باشند که با مراجعه به پزشک تشخیص داده می شوند.

توده های بی ضرر در ناحیه تناسلی شامل جوش، کیست، آنژیوم و… هستند. از طرفی دیگر یک توده در واژن یا آلت تناسلی می تواند نشانه ای از مشکلات جنسی، از جمله زگیل تناسلی، فشار از اندام مجاور، یا کیست های واژن و حتی سرطان باشد.

بسیاری از این برآمدگی ها خود به خود از بین می روند ولی اگر آنها ناشی از یک بیماری خاص باشند، نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.

توده تناسلی چیست؟

زائده های تناسلی چه در داخل دستگاه تناسلی باشند، چه خارج از آن، یک توده یا برآمدگی پر از هوا، مخاط، چرک همراه با مواد دیگر است. کیست های روی واژن می توانند غیر قابل تشخیص باشند. آنها گاهی به کوچکی یک نخود بوده یا به بزرگی یک لیموترش می شوند. علل و انواع مختلفی از توده تناسلی وجود دارد. که در ادامه به طور کامل به آنها اشاره خواهیم کرد.

علت ایجاد توده و زائده در اندام تناسلی

علل لمس توده های تناسلی در مردان و زنان به همراه انواع برجستگی ها در این نواحی شامل موارد زیر هستند:

زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی در اثر عفونت ویروس پاپیلومای انسانیاچ پی وی (HPV) ایجاد می شود. آنها از طریق رابطه جنسی مقعدی و واژینال پخش می شوند. لازم است بدانید این ویروس به ندرت از طریق رابطه جنسی دهانی پخش می شود.

بسیاری از افراد ممکن است زگیل تناسلی داشته باشند و از این موضوع اطلاعی نداشته باشند. اگر علائمی دارید، معمولا شامل موارد زیر هستند:

 • زائده هایی برجسته و کوچک به رنگ پوست
 • توده های ناهموار (زگیل هایی با فاصله نزدیک که گاهی شبیه به گل کلم توصیف می شوند)
 • خارش یا سوزش

همچنین بخوانید: درمان زگیل تناسلی با لیزر

شکل واضح زگیل تناسلی در زنان - واژن و کشاله ران

زگیل تناسلی می تواند روی فرج یا مقعد، روی آلت تناسلی یا در واژن رشد کند. هیچ روش قطعی برای درمان ویروس اچ پی وی وجود ندارد، اما می توان زگیل های تناسلی را با مراجعه به پزشک با استفاده از پماد های تجویزی، لیزر یا جراحی از بین برد. بیماران به هیچ عنوان نباید از داروهای بدون نسخه استفاده کنند.

برخی از انواع HPV می توانند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهند. اگر زگیل تناسلی دارید، مهم است که برای تست پاپ به پزشک مراجعه کنید تا ببینید چه نوع HPV باعث ایجاد آنها شده است.

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک عفونت ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس HSV است. تبخال از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل می شود. اغلب، علائم آنقدر خفیف هستند که مبتلایان به تبخال از ابتلا به این بیماری آگاه نیستند.

اولین شیوع تبخال می تواند علائمی مانند آنفولانزا ایجاد کند، از جمله:

 • تب
 • تورم غدد
 • زخم های بزرگ
 • درد در ناحیه تناسلی، پایین و پاها

علائم تبخال تناسلی عبارتند از:

 • سوزن سوزن شدن یا خارش
 • برجستگی های قرمز متعدد که به جوش ها یا تاول های دردناک تبدیل می شوند
 • فرورفتگی های کوچک یا زخم

همچنین بخوانید: درمان تبخال تناسلی چیست؟

عکس ویروس تبخال تناسلی روی ران
عکس تبخال تناسلی روی واژن

علائم تبخال ممکن است به طور مقطعی از بین بروند، اما باز می گردند. با گذشت زمان، اکثر مردم شیوع کمتر و شدیدتر را تجربه می کنند.

اگر زخم های قابل مشاهده ای دارید، پزشک ممکن است با مشاهده آنها یا تجویز آزمایش همراه با نمونه برداری این بیماری را تشخیص دهد.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما شدت و طول مدت علائم را می توان با داروهای ضد ویروسی کنترل کرد.

اگر زخم های تبخال قابل مشاهده دارید، نباید رابطه جنسی داشته باشید. استفاده از کاندوم یا سایر روش های بازدارنده در طول رابطه جنسی، شانس ابتلا به تبخال را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

بواسیر یا هموروئید مقعدی

بواسیر یا هموروئید یک توده مقعدی بوده و زمانی که آن را لمس می کنید، بافتی نرم دارد که ممکن است زیر انگشت جابجا شود. این توده کوچک سیاهرگ های بادکرده مقعدی هستند که در اثر فشار متورم شده اند.

بیماری بواسیر یا هموروئید دو نوع دارد: داخلی و خارجی. شما می توانید توده های بواسیر خارجی را لمس کنید ولی اگر داخل مقعد باشد، امکان این کار وجود ندارد. بهترین روش برای برداشتن این زائده ها، درمان بواسیر با لیزر است.

علت های شایع ایجاد هموروئید عبارت اند از:

حتما بخوانید: لیزر هموروئید (جدید ترین روش درمان)

عکس بواسیر خارجی و داخلی در زنان و مردان

کیست واژن

انواع مختلفی از کیست واژن وجود دارد. کیست های واژن توده های سفت روی دیواره واژن هستند. اندازه آنها معمولاً به اندازه یک نخود یا کوچکتر است. کیست های اینکلوژن واژن شایع ترین نوع کیست واژن است. آنها گاهی اوقات پس از زایمان یا آسیب به واژن ایجاد می شوند.

کیست های واژن معمولاً دردناک نیستند. آنها به ندرت باعث نگرانی می شوند مگر اینکه در حین رابطه جنسی باعث ناراحتی شوند. گاهی اوقات، کیست های واژن نیاز به تخلیه یا برداشتن با روش جراحی دارند.

لکه های فوردایس

لکه های فوردایس یا غدد چربی، برجستگی های کوچک سفید یا زرد مایل به سفیدی در داخل فرج یا روی آلت تناسلی شما هستند. این لکه ها روی لب ها و گونه ها نیز دیده می شود. آنها معمولاً برای اولین بار در دوران بلوغ ظاهر می شوند و با افزایش سن بیشتر از آنها استفاده می کنید. لکه های فوردایس بدون درد بوده و مضر نیستند.

موهای برگشته به داخل پوست (کیست مویی)

تراشیدن موهای زائد با تیغ، اپیلاسیون یا کندن موهای ناحیه تناسلی خطر رشد موهای زائد این ناحیه را افزایش می دهد. که می تواند باعث ایجاد یک برآمدگی کوچک، گرد، گاهی اوقات دردناک یا خارش دار شود. برجستگی ممکن است با چرک پر شود و پوست اطراف برجستگی نیز ممکن است تیره تر شود.

سعی نکنید خودتان موهای زائد روییده را بیرون بیاورید زیرا این کار ممکن است منجر به عفونت شود. در بیشتر موارد بدون درمان برطرف می شود. اگر ملتهب شد به پزشک مراجعه کنید.

اسکین تگ (زائده های گوشتی ریز)

اسکین تگ ها؛ فلپ های کوچک و بیرون زده از پوست اضافی هستند. آنها درد یا ناراحتی ایجاد نمی کنند مگر اینکه توسط چیزی تحریک یا کشیده شوند. اگر اسکین تگ ها برای شما آزاردهنده هستند، می توانید آنها را توسط پزشک با جراحی یا لیزر بردارید.

لیکن اسکلروزوس

لیکن اسکلروزیس یک بیماری پوستی غیر شایع است که عمدتاً بر افرادی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند تأثیر می گذارد. اغلب در فرج و اطراف مقعد دیده می شود. علائم این عارضه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خارش، اغلب شدید
 • پوست نازک و براق که ممکن است به راحتی آسیب ببیند
 • لکه های سفید روی پوست که به مرور زمان می توانند به لکه هایی از پوست نازک و چروک تبدیل شوند
 • خونریزی یا کبودی
 • تاول هایی که ممکن است پر از خون بوده یا نباشند
 • درد هنگام ادرار کردن یا هنگام رابطه جنسی

لیکن اسکلروزوس معمولاً با کرم یا پماد کورتیکواستروئیدی درمان می شود. پس از درمان احتمال عود وجود دارد. افراد مبتلا به لیکن اسکلروزوس کمی بیشتر در معرض خطر سرطان واژن هستند.

سرطان

سرطان‌های دستگاه تناسلی نادر هستند ولی وجود دارند. علائم شرایط پیش سرطانی و سرطانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زخم ها یا توده تناسلی صاف یا برجسته روی فرج و آلت تناسلی
 • تغییر در رنگدانه های پوست
 • لکه های ضخیم پوست
 • خارش، سوزش یا درد
 • زخم هایی که در عرض چند هفته خوب نمی شوند
 • خونریزی یا ترشح غیر معمول

سرطان فرج در افراد مسن و در افراد سیگاری شایع تر است. اگر HPV داشته باشید نیز در معرض خطر بیشتری هستید.

سرطان فرج و واژن با گرفتن بافت از ضایعات مشکوک و بررسی زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شود.

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322782#causes
 2. https://www.sutterhealth.org/health/teens/physical/genital-bumps-lumps
بهترین پماد زگیل تناسلی + درمان دارویی و روش استفاده

بهترین پماد زگیل تناسلی + درمان دارویی و روش استفاده

فروردین 2, 1402
بهترین دکتر بیماریهای مقعدی در تهران و کرج – [سال 1402]

بهترین دکتر بیماریهای مقعدی در تهران و کرج – [سال 1402]

اردیبهشت 13, 1402

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
0 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده