مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

عکس جوش مقعدی + علت و درمان خانگی جوش در مقعد

عکس جوش مقعدی + علت و درمان خانگی جوش در مقعد

معمولا زمانی که اسم جوش به زبان می آید، مردم یاد جوش های صورت و ناهنجاری های پوستی می افتند. اما آیا می دانستید که جوش مقعدی یکی از مشکلات نسبتا رایج در ناحیه نشیمنگاه است که هر انسانی در دوره ای از زندگی می تواند با آن درگیر شود؟

علائم جوش های مقعدی ممکن است متفاوت باشد. این زائده های آبکی می توانند گاهی در داخل رکتوم ایجاد شوند یا بیرون از آن. در حقیقت تفاوتی هم ندارد که در کدام قسمت از این ناحیه به وجود بیایند! در هر صورت جوش مقعد نامیده می شوند.

گاهی اوقات ممکن است برخی از بیماری ها با این عارضه اشتباه گرفته شوند که تشخیص آن برای خود فرد سخت است. در این مقاله قصد داریم این بیماری ها را به طور کامل به شما معرفی کنیم.

جوش مقعدی چیست؟

جوش مقعد که در انگلیسی Anal Boils یا Anal pimples نامیده می شود، نوعی عفونت پوستی یا باکتریایی می باشد که  

انواع مختلفی از جوش ها وجود دارند، جوش های معمولی؛ که برآمدگی های کوچک صورتی یا قرمز رنگ بوده که حاوی چرک و مواد زائد آبکی هستند. برجستگی‌های بزرگتر پاپول‌ نامیده می شوند که ممکن است در پوست فرو رفته باشند. همچنین توده‌های بزرگ‌ تر که حاوی چرک بیشتری هستند را کیست می‌گویند. کیست ها جزء دردناک ترین جوش های مقعد هستند که ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.

منبع: www.healthline.com

جوش های ریز روی مقعد

چه بیماری هایی با جوش مقعد اشتباه گرفته می شوند؟

زمانی که یک بیماری علائمی مشابه با این عارضه داشته باشد، ممکن است بیمار در تشخیص آن دچار اشتباه شود و با بیماریهای دیگر اشتباه بگیرد. 

علائم مشابهی دارید، تماس بگیرید!

اگر هر کدام از علائم این بیماری ها را دارید، برای پیدا کردن راه حل درمان با ما تماس بگیرید.

کیست مویی

کیست مویی چیست؟ عارضه کیست مویی یا سینوس پیلونیدال به عنوان یک کیسه کوچک از پوست شروع می شود که با چربی و بقایای پوستی مسدود شده است. در صورت عفونی شدن، کیست پیلونیدال می تواند به یک آبسه دردناک تبدیل شود. کیست های مویی از اندازه های بسیار کوچک تا بزرگ می توانند رشد کنند.

یکی از راه‌های تشخیص کیست پیلونیدال از جوش مقعدی این است که کیست پیلونیدال معمولاً در نزدیکی بالای شکاف باسن ایجاد می‌شود، نه اینکه در داخل یا اطراف مقعد و پایین تر از آن رشد کند.

حتما بخوانید: درمان کیست مویی بدون جراحی با لیزر

عکس کیست مویی باد کرده
عکس کیست مویی باد کرده

بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید ورید متورم درست زیر پوست راست روده یا مقعد است. در برخی موارد، لخته خون می تواند تشکیل شود و باعث تورم و ناراحتی بیشتر شود. اگر برآمدگی‌ای که احساس می‌کنید که حساس یا دردناک است، ممکن است هموروئید باشد.

گاهی اوقات، توده هموروئید باد کرده ممکن است خونریزی کند. اگر بواسیر دارید، ممکن است هنگام پاک کردن پس از اجابت مزاج مقداری خون قرمز روشن مشاهده کنید.

حتما بخوانید: درمان بواسیر با لیزر یا عمل جراحی هموروئید داخلی سرپایی در تهران

فیستول

بیماری فیستول از عارضه هایی است که در ابتدا با یک آبسه شبیه به جوش روی پوست اطراف باسن ایجاد می شود. در مراحل اولیه ممکن است بیماری فیستول با جوش اشتباه گرفته شود. علائم فیستول برای تشخیص بیماری عبارتند از:

 • التهاب پوست اطراف مقعد که ناشی از عفونت و تخریب بافت های اطراف ناحیه‌ی مقعد و خروج ترشحات چرک آلود است.
 • خروج ترشحات بدبو از محل فیستول که ناشی از ترشحات بد بوی مدفوع و چرک است.
 • درد که با ریتم  ثابت و یا ضربان دار همراه با احساس سوزش به هنگام نشستن، حرکت کردن، اجابت مزاج و سرفه در مقعد و اطراف آن حس می‌شود.
 • وجود آبسه های مکرر و دائمی در اطراف مقعد
 • بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده
 • تورم و قرمزی اطراف ناحیه‌ی مقعد که ناشی از تجمع چرک و عفونت است.
 • تب که ناشی از گسترش عفونت در بدن است.
 • مشاهده‌ی سوراخ فیستول در پوست اطراف ناحیه‌ی مقعد

حتما بخوانید: درمان سریع فیستول مقعدی با لیزر بدون بازگشت و قطعی

فیستول مقعد

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی عفونتی است که منجر به تجمع چرک در لایه های عمیق تر پوست می شود. معمولا افراد درد و قرمزی زیادی را در محل آبسه تجربه خواهند کرد. آنها اغلب برای درمان آن به زهکشی جراحی و آنتی بیوتیک نیاز دارند.

این آبسه تجمع موضعی و کوچکی از عفونت، سلول‌های مرده پوست و باکتری‌هایی است که فولیکول مو را معمولاً در سطح پوست مسدود می‌کنند. جوش های آبکی آبسه مانند به طور معمول خود به خود از بین می روند. با این حال، اگر در عمق پوست باشد، می تواند به آبسه تبدیل شود.

حتما بخوانید: آبسه مقعدی چیست؟ روش های درمان و پیشگیری از ابتلا به فیستول

زگیل تناسلی

زگیل مقعدی که نوعی زگیل تناسلی به شمار می رود، به دلیل ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، که شایع ترین بیماری مقاربتی بوده ایجاد می شود.

زگیل مقعدی به طور قابل توجهی با جوش ها متفاوت است زیرا زگیل ها از اندازه بسیار کوچک شروع شده و می توانند رشد کرده و بزرگ شوند. آنها میتوانند قسمت زیادی از مقعد را بپوشانند.

حتما بخوانید: درمان زگیل تناسلی ، واژن و مقعد با لیزر در مردان و زنان بدون بازگشت

جوش های کیستیک یا کورک

کورک و جوش های بزرگ کیستیک هر دو می توانند مانند برجستگی هایی غیر عادی و دردناک روی پوست شما به نظر برسند. تفاوت اصلی کیست و کورک در این است که جوش یک عفونت باکتریایی یا قارچی است. اکثر کیست ها رشد کندی داشته و خوش خیم هستند یعنی غیر سرطانی و مسری نیستند. از سوی دیگر، جوش می تواند باکتری ها یا قارچ ها را در تماس پخش کند.

مطلب پیشنهادی: تفاوت زگیل تناسلی با جوش چیست

کیست های چربی

لیپوم یا کیست های چربی توده هایی هستند که درست زیر پوست ایجاد می شوند. این توده ها که اکثرا سفت هستند، سرطانی نیستند و همچنین بی ضرر اند. لیپوم یک توده چربی با رشدی آهسته است که اغلب بین پوست شما و لایه عضلانی زیرین باسن قرار دارد. لیپوم که حالت خمیری دارد و معمولاً حساس نیست، با فشار خفیف انگشت به راحتی حرکت می کند.

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی که در اثر ویروی هرپس سیمپلکس یا HSV ایجاد می شود، یکی از بیماری های شایع مقاربتی است که از طریق آمیزش جنسی یا تماس ناحیه تناسلی فرد آلوده به ویروس با فرد سالم منتقل می شود.

این زائده ها به دلیل اینکه ظاهری آبکی دارند با جوش اشتباه گرفته می شوند که در مقایسه؛ تبخال بزرگتر است.

عکس ویروس تبخال تناسلی روی ران

چه زمانی برای درمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مطمئن نیستید که برآمدگی به وجود آمده در پوست شما یک جوش است یا هموروئید یا بیماری دیگر، حتما با پزشک مشورت کنید. درمان جوش به روش اشتباه ممکن است نه تنها وضعیت شما را بهبود بخشد، بلکه ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود.

جوش باید پس از رعایت بهداشت خوب شده و استفاده از درمان های بدون نسخه برای چند روز محو شود. اگر این اتفاق نیفتاد، یا برجستگی های بیشتری را مشاهده کردید، به زودی به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

هر چه یک متخصص مراقبت های بهداشتی زودتر یک ویروس یا هموروئید را تشخیص دهد، درمان موثر آن آسان تر است.

علت ایجاد

زمانی که منافذ پوست مسدود می شوند، روی سطح پوست یا زیر آن جوش ایجاد می شود. منافذ سوراخ های ریز و کوچکی در پوست شما هستند که به یک فولیکول درست زیرین منتهی می شوند. فولیکول حاوی یک مو و یک غده چربی است. این چربی باعث نرم نگه داشتن پوست شده و همچنین به حذف سلول های مرده کمک می کند.

متاسفانه، غدد چربی می توانند بیش از حد فعال شوند و مقدار زیادی چربی (سبوم) تولید کنند که باعث مسدود شدن منافذ می شود. دلایل تولید بیش از حد چربی پوست عبارتند از:

 • باکتری
 • هورمون ها
 • تعریق غیرعادی
 • وراثت ژنتیکی 
 • بهداشت نامناسب
 • رژیم غذایی مضر
 • تحریک پوست توسط عوامل خارجی

جوش مقعدی در کودکان

جوش در مقعد عفونتی است که باعث ایجاد یک پاکت چرک در نزدیکی مقعد می شود. این ناحیه ممکن است برای کودک شما خارش داشته باشد و بسیار دردناک باشد. بیشتر آبسه ها یا جوش ها در نشیمنگاه کودک به دلیل مسدود شدن غده مقعدی ایجاد می شوند که در نهایت عفونی می شود.

درمان

اگر برآمدگی در مقعد خود احساس کردید و فکر می کنید که این یک جوش مقعدی نیست، باید سریعاً برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

اولین چیزی که در مورد جوش مقعدی باید به خاطر بسپارید این است که آن را فشار ندهید یا آن را با ناخن خراش ندهید. چند مرحله بهداشتی اولیه ممکن است برای حل مشکل کافی باشد.

درمان خانگی جوش مقعدی

برخی از روش های ساده که در خانه انجام می دهید، می توانند باعث بهبودی جوش در مقعد شوند یا آن را کامل تخلیه کنند. این روش ها عبارتند از:

 • کمپرس گرم: بهترین راه برای خارج کردن سریع عفونت اعمال گرما به این موضوع است تا جوش رسیده و تخلیه شود. همچنین میتوانید یک حوله را چندین مرتبه داغ کرده و روی پوست این محل بگذارید. لازم است این کار چند مرتبه در روز انجام شود.
 • بعد از هر بار اجابت مزاج کاملا محل را تمیز کنید.
 • هنگام استحمام و دوش گرفتن مقعد و باسن خود را با آب و صابون تمیز کنید.
 • لباس زیر نخی تمیز بپوشید که بیشتر از پارچه های دیگر هوا را از خود عبور می دهند.
 • در اسرع وقت لباس زیر خیس، مایو یا لباس های دیگر را در آورده و بشویید.

درمان با دارو و پماد

برخی از داروها ممکن است برای کمک به کوچک شدن و ناپدید شدن جوش های مقعدی مفید باشند. این داروها یا خوراکی هستند یا موضعی که شامل موارد زیر می شوند:

 • صابون های آنتی باکتریال
 • مالیدن مواد ضدعفونی کننده
 • استفاده از داروهای آنتی بیوتیک

استفاده از آنتی بیوتیک ها که حتما باید با تجویز پزشک استفاده شوند؛ شامل موارد زیر هستند:

 • آموکسی سیلین
 • سفالکسین
 • سفوتاکسیم
 • کلیندامایسین
 • سفازولین

جراحی و لیزر

در بسیاری از مواقع جوش های مقعد یا ناحیه تناسلی ممکن است به دلیل برگشت مو در این ناحیه یا حساسیت به مواد غذایی به وجود آمده باشند در نتیجه بدون نیاز به مداخله روش های پزشکی از بین می روند. در مواردی که این جوش ها بزرگ تر شده و نشانه ای از یک بیماری خاص باشند ممکن است به روش های پزشکی مانند عمل جوش که همان بریدن یا برداشتن با لیزر است نیاز باشد که توسط جراح عمومی یا متخصص پوست انجام می شود.

سوالات متداول

استفاده از کمپرس یا کیسه های گرم یکی از سریع ترین روش ها برای درمان جوش مقعد است. به علاوه استفاده از پماد های تجویز شده پس از مراجعه به پزشک می تواند به طور معجزه آسایی در درمان و از بین بردن این جوش ها کمک کند.

یکی از بهترین داروهای آنتی بیوتیک که بدون نسخه هم می توانید از داروخانه تهیه کنید، نئوسپورین می باشد.

این زائده ها معمولا بین یک الی سه هفته تخلیه شده و از بین می روند.

شاید این کار به نظرتان عجیب باشد ولی زمانی که چیزی دم دستتان نبود از خمیر دندان استفاده کنید. به مدت 20 دقیقه و 2 الی 3 مرتبه در روز روی زائده بگذارید و سپس بشویید.

شقاق واژینال چیست؛ علائم و درمان شقاق در زنان

شقاق واژینال چیست؛ علائم و درمان شقاق در زنان

فروردین 28, 1401
تفاوت زگیل مقعدی با بواسیر (هموروئید) چیست؟

تفاوت زگیل مقعدی با بواسیر (هموروئید) چیست؟

مرداد 26, 1401

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
19 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
غدیری

ممنون مطلب خوبی بود

محسنی

مقالات خوبی دارین

ناشناس

سلام من چند روزه چندیدن دونه در ناحیه مقعدم در اومده خارش شدید دارم میخواستم بپرسم درمانش چیه

آرمان

سلام من چند روزه چندیدن دونه در ناحیه مقعدم در اومده ، هنگام شست و شوی درد داره میخواستم بپرسم درمانش چیه ؟
و چه پمادی استفاده کنم؟
لطفا راهنمایی کنید تشکر

Last edited 1 year ago by آرمان
فریبا

سلام من یه دانه جای مقعدم زده نمیدونم زگیله یا آبسه میشه راهنمایی کنین

رضا

سلام من یک جوش نقره ای رنگ دارم این نشونه چه بیماری است؟

سلمان

سلام دوتا جوش‌ سياه رنگ در دهانه مقعدم‌ در اومده و زمان نشست و برخاست درد میکنه میشه راهنمایی کنید

هوشنگ

سلام من چند روزه دهانه معقدم یه جوشی زیرپوستی در اومده دست روش میزارم انگاری حرکت میکنه اینور اونور احساس میکنه یه چیزی ابکیه یه کم سوز میزنم وپماد هم گرفتم اکتول میزنم آیا خطرناک هستش میشه راهنمایی کنید ممنونم

حسین
پاسخ به  هوشنگ

منم عین شما همین مشکلو دارم وقتی بهش فشار میدم همون زیر پوست پوکیده میشه اما خارج نمیشه

سید روح‌الله معین

سلام من چند روزه دونه در ناحیه مقعدم در آمد درد دارم

حامد

ایشالا خوب میشی

سید روح‌الله معین

راهنمایی کنید ممنون سپاسگزارمیشوم

جاوید
پاسخ به  admin

من معمولا وقتی نسکافه میخورم البته با نبات همیشه میخورم. اطراف مقعد یا روی باسن جوش میزنه که برجسته نیستن. فک کنم بعلت نسکافه باشه

بهنام

سلام من ۱۵ سالمه و حدود یک ماه و خورده ای میشه که روی باسنم جوش میزنم ولی خب بعد ی هفته خوب میشه ولی ی دونه دیگه در میاد ترشحی نداره درد خاصی هم نداره و از عدس هم کوچیکتره امکان داره چیز خطرناکی باشه؟

علی

سلام من 30سالمه دورمعقدم جوش مانند میزنه میخواره

عبدالله احمدی

سلام من اول مانند یک تکه چوب بود که هر از گاهی پشت مقعدم احساسش میکردم کامل ان حالا چند وقتی هست که به شکل جوش صورتی قرمز شده