مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

  • آدرس
    تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
  • تلفن
    ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
  • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
    مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

پماد برای درمان شقاق یا فیشر مقعدی و رفع علائم بیماری

پماد برای درمان شقاق

بیماری شقاق یا فیشر نوع شایعی از بیماریهای مقعدی است که با نام زخم شقاق نیز شناخته می شود. این بیماری موجب بروز ترک در دیواره کانال مقعد شده و در اثر اعمال فشار بیش از اندازه ایجاد می شود. عامل این بیماری را می توان یبوست مداوم و مزمن، بارداری، زایمان، رابطه جنسی مقعدی، عدم رعایت بهداشت و عوامل مشابه عنوان نمود. شقاق حاد که زمان زیادی از بروز آن نگذشته است معمولاً با درمان های خانگی و دارویی قابل رفع است. درمان خانگی شقاق شامل حمام سیتز، مصرف فیبر، کمپرس سرد، آب کافی و … می شود. بهترین پماد برای درمان شقاق باید به رفع علائم بیماری و نیز درمان کمک نماید.

مهمترین پماد برای درمان شقاق به این شرح است:

پماد های آنتی فیشر

آنتی فیشر

درمان شقاق با پماد آنتی فیشر یکی از رایج ترین روشهای درمان این بیماری است. این پماد با استفاده از داروهای گیاهی دارمازو و عصاره بابونه تولید شده است. گیاه درامازو دارای تانیک اسید است و خاصیت قابضی به محصول بخشیده در حالی که عصاره بابونه با دارا بودن خواص ضد التهاب و ضد اسپاسم مقعد برای درمان زخم های غشاء مخاطی کاربرد دارد.

برای درمان بهتر است در مورد تعداد مصرف دارو با پزشک مشورت نمایید و تنها کافی است زخم شقاق را توسط آن پوشش دهید. مصرف این دارو بجز مواردی که ایجاد حساسیت نماید، منع مصرف ندارد.

درمان شقاق با پماد لیدوکائین

پماد لیدوکائین

پماد لیدوکائین بی حس کننده بوده و می تواند در برطرف نمودن درد و التهاب ناشی از شقاق موثر باشد. این دارو همچنین در برطرف نمودن خارش، سوزش و … نیز مفید است و به بهبود زخم نیز کمک می نماید. دوره مصرف لیدوکائین کوتاه مدت است و باید زیر نظر پزشک باشد.

پماد گلیسیرین تری نیترات

پماد گلیسیرین تری نیترات

پماد گلیسیرین تری نیترات معروف ترین پماد برای درمان شقاق است. این پماد از طریق افزایش گردش خون در ناحیه مقعدی و با کاهش فشار وارده بر مقعد به تسریع روند درمان کمک می نماید.

این پماد را می توان 8 الی 12 ساعت یکبار با توجه به شرایط بیمار و توصیه پزشک مصرف نمود. بهترین زمان توصیه شده برای مصرف این دارو بعد از اجابت مزاج است. عوارض جانبی این دارو شامل سردرد، سرگیجه و کاهش فشار خون می شود.

به یاد داشته باشید تا 24 ساعت پس از مصرف این پماد از داروهای اختلال نعوظ ( سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis) و یا واردنافیل (لویترا) ) استفاده نکنید.

مسدود کننده کانال کلسیم

مسدود کننده کانال کلسیم

یکی از انواع پماد برای درمان شقاق استفاده از مسدود کننده کانال کلسیم است. عملکرد این دارویی به گونه ای است که با مسدود نمودن ورود کلسیم به داخل سلول ها و خروج کلسیم از ذخایر سلولی می تواند فشار خون در این ناحیه را کاهش دهد و به درمان این بیماری کمک نماید.

مهمترین نوع از مسدود کننده های کانال کلسیم، دیلتیازم نام دارد. این داروی موضعی عوارض جانبی کمتر و اثر بخشی بیشتری را به دنبال دارد. شایع نوع از عوارض این دارو سردرد شدید است. نوع موضعی نه تنها اثر بخشی بیشتری دارد بلکه عوارض جانبی کمتری را نیز ایجاد می کند.

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

پماد تتراسایکلین برای درمان شقاق

تتراسایکلین یکی از پمادهایی است که به طور رایج برای جلوگیری از عفونت زخم و تسریع در بهبودی آن استفاده می شود. همچنین لازم به ذکر است که با مصرف این پماد می توان از قرمزی، التهاب و سوزش زخم مقعدی شقاق جلوگیری کرد. پماد تتراسایکلین دارای نمونه های مختلفی از جمله مینوسایکلین، داکسی سایکلین و اکسی تتراسایکلین می باشند. بهتر است که از این پماد با تجویز پزشک به مدت یک الی دو بار در روز استفاده شود. باید بدانید که مصرف این پماد برای زنان باردار یا حامله منع شده است.

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
8 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
خدیجه

سلام خسته نباشین میشه نحوه استفاده از این پمادها مقعدی رو هم بگین

تارا

سلام دکتر کدوم یکی از این پماد برای زخم مقعدی بهتر اثر میکنه؟

سارا

میشه لطفا بهم کمک کنید
برای بهبود شقاق پایین دهانه واژن از چه پمادی باید استفاده کنم

الناز

سلام ببخشیدمن وقت که زخم مقعدشودبنظرتون پمادانتی فیشرخوبه