مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

  • آدرس
    تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
  • تلفن
    ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
  • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
    مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

آیا بیماری بواسیر یا هموروئید باعث ایجاد سرطان مقعد می شود؟

آیا بیماری بواسیر یا هموروئید باعث ایجاد سرطان مقعد می شود؟

بواسیر از شایع ترین بیماری هایی است که بسیاری از افراد در طول دوران زندگی خود با آن روبرو می شوند. از آنجایی که سطح معلومات عمومی و آگاهی های لازم در رابطه با این بیماری کمی پایین است بیشتر افراد تصورات غلط و اشتباهی درباره ی این بیماری دارند و باورهای غلط زیادی در رابطه با آن وجود دارد.

یکی از بزرگترین نگرانی هایی که درباره ی بیماری بواسیر وجود دارد و افراد زیادی را نگران می کند این موضوع است که آیا میان هموروئید و سرطان ارتباطی وجود دارد؟

پاسخ منفی است. خیر هموروئید نمی تواند باعث ایجاد سرطان شود و هیچ ارتباطی میان این دو بیماری وجود ندارد.

بواسیر در شرایطی ایجاد می شود که در اثر فشار زیاد، مویرگ ها و رگ های خونی دیواره ی مقعد تحت کشیدگی بیش از اندازه قرار بگیرند و دچار التهاب و پارگی شوند.

سرطان در اثر رفتار نامتعارف سلول ها رخ می دهد. گاهی بر اثر برخی عوامل رفتار سلول های بافت های مختلف بدن تغییر می کند و دچار اختلال می گردد. این اختلال منجر به تقسیمات سلولی نامتعارفی می شود که درنهایت منجر به این بیماری می شود.

اگر به دو تعریف فوق دقت کنید متوجه می شوید که دلایل ایجاد این دو بیماری با یکدیگر بسیار متفاوت اند.

ولی دو نکته ی مهم در این میان وجود دارد :

نکته ی اول

برخی از بیماری ها و سرطان های مربوط به سیستم گوارش از جمله سرطان روده ی بزرگ علائم و نشانه های مشابهی با بواسیر دارد. یکی از مهم ترین این علائم خونریزی مقعدی است. بسیاری از افراد زمانی که برای اولین بار با خونریزی های مقعدی مواجه می شوند نسبت به آن بی توجهند در حالی که ممکن است منشا این خونریزی در اثر سرطان روده باشد. نمی خواهیم شما را نگران کنیم همه ی خونریزی های مقعدی ناشی از سرطان روده نیست و شاید بر اثر مشکلات ساده و قابل حلی مانند هموروئید باشد.

نکته ی دوم

نوعی سرطان نادر به نام سرطان مقعد وجود دارد که علائم و نشانه های کلی آن بسیار شبیه علائم هموروئید است و در ناحیه ی مقعد رخ می دهد ولی این بیماری با بواسیر تفاوت های زیادی دارد. سرطان مقعد با گسترش تومورهای بدخیمی در ناحیه ی مقعد همراه است. بسیاری از افراد این نوع سرطان را با بواسیر اشتباه می گیرند و فکر می کنند که هموروئید آنها می تواند زمینه ساز ایجاد چنین سرطانی باشد.