مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

  • آدرس
    تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
  • تلفن
    ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
  • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
    مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

درمان دارویی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال برای کنترل علائم

درمان دارویی کیست مویی

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از بیماری های عفونی در ناحیه مقعد و مابین دو کفل است. این بیماری  به شکل ایجاد حفره ای حاوی مو بر روی سطح پوست ظاهر می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت برگشت مو به داخل پوست در اثر اعمال فشار عامل این بیماری است.

این بیمار ممکن است عاملی ژنتیکی داشته و یا در اثر اشتباه خود فرد زمینه بروز آن فراهم میشود، به طور مثال پوشیدن لباس های تنگ با الیاف غیر طبیعی، نشستن به مدت طولانی، اضافه وزن و … از عواملی هستند که ریسک ابتلا به این بیماری افزایش می دهند.  کیست مویی در صورت بروز علائمی نظیر درد، خونریزی، ترشحات بد بو و … را ایجاد می کند.

این بیماری برخلاف سایر بیماری های مقعدی، مانند شقاق و بواسیر، قابل درمان با دارو نیست زیرا تا به حال دارویی برای برطرف کردن این مشکل کشف نشده است. اما با این وجود مصرف داروها می تواند به کنترل علائم بیماری کمک نماید. برخی از روشهای درمان دارویی کیست مویی به این شرح است.

درمان دارویی کیست مویی با تزریق فنل

یکی از روشهای معمول برای درمان کیست مویی تزریق فنل است. این دارو می تواند علاوه بر کیست موی در درمان آبسه های حاد و مزمن نیز کاربرد داشته باشد. فنل نوعی ترکیب ضد عفونی کننده بوده که درون سینوس مویی تزریق شده و در صورت نیاز ممکن است، نیاز به تزریق مجدد آن باشد.

به علاوه از ژل پارافین برای جلوگیری از آسیب پوست ناشی از تزریق فنل استفاده می شود. درمان دارویی کیست مویی ممکن است  به جهت افزایش تاثیر گذاری همزمان با برداشت موضعی سینوس استفاده شود. این روش کمتر خطر، معمولاً در طی 4 الی 8 هفته به درمان بیماری کمک می کند.

شاخص ترین عیب این روش درمانی احتمال عود بالای آن است که موجب شده کمتر مورد استقبال بیماران قرار گیرد. به علاوه تزریق فنل ممکن است سبب التهاب بیشتر شود. به همین علت بیماران معمولاً یک شب در بیمارستان بستری می شوند. و پس از آن رعایت نکات مراقبتی نیز توصیه می شود.

چسب فیبرین

یکی از درمان های رایج دارویی برای کیست مویی مصرف دارو است. چسب فیبرین از روشهای کم خطر همراه با درد کمتر برای درمان این بیماری است. این روش درمان میزان موفقیت بیشتری در مقایسه با روش هایی مانند جراحی سنتی و فلپ دارد.

تزریق چسب فیبرین تحت بیهوشی عمومی و یا موضوعی انجام می شود و بیمار پس از گذشت 1 الی 2 روز می تواند مجدداً فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. این روش درمان بهترین گزینه برای درمان این بیماری در کودکان است.

تزریق چسب فیبرین به علت دارا بودن مزایا مختلف و میزان عود برابر با جراحی به عنوان خط اول درمان شناخته می شود و توانسته میزان رضایت بالایی را به خود اختصاص دهد.

آنتی بیوتیک ها

مصرف داروهای آنتی بیوتیک به سبب کاهش عفونت و التهاب قبل از جراحی انجام می شود. اما باید بگوییم مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی نمی تواند به درمان بیماری کمک نماید. این داروها تنها در برطرف کردن التهاب موثر است.

آمار ها نشان داده افرادی که قبل از جراحی از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کردند، میزان عود کمتری را تجربه کرده اند.

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
3 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
سیاوش قمیشی

من چندبار سیر گذاشتم ولی جواب نگرفتم

محمد

سلام ببخشید بنده یه سوراخ خیلی کوچک در قسمت اخر کمر دارم اما نه دردی احساس میکنم و نه دیگرعلامی دارد
ایا امکان دارد کیست مویی باشد؟
لطفا جواب بدهید