مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

دلایل ترشحات زرد رنگ و چرکی بعد از عمل فیستول

دلایل ترشحات زرد رنگ و چرکی بعد از عمل فیستول

درست است که عمل جراحی فیستول یکی از روشهای درمان قطعی است؛ اما احتمال عفونت فیستول بعد از عمل جراحی وجود دارد. اغلب عفونت خود را به شکل ترشحات زرد رنگ و چرکی بعد از عمل فیستول نشان میدهد.

در صورتی که بیماری بی توجه باشد، عفونت فیستول می تواند در کل بدن پخش شده و در آخر باعث عفونت سیستمیک شود. به همین دلیل است که بعد از عمل دکتر از شما میخواهد آنتی بیوتیک های خود را درست سر ساعت مصرف کنید. در صورتی که عفونت فیستول و ترشحات آن شدید باشد، بستری شدن در بیمارستان برای درمان های تزریق داخل وریدی آنتی بیوتیک ها اغلب لازم است.

چگونه متوجه عفونت فیستول شویم؟

علائم آن. بهترین روش برای تشخیص عفونت دقت به علائم است. خروج ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول و چرکی از نشانه های رایج عفونت فیستول مقعدی است. 

بیماران مبتلا به فیستول که تحت عمل جراحی فیستول قرار گرفتند؛ ممکن است بعد از عمل درد، قرمزی یا تورم در ناحیه اطراف ناحیه مقعد یا کانال داشته باشند. سایر علائم رایج عبارتند از احساس بیماری یا خستگی، تب و لرز. بیماران مبتلا به آبسه مقعدی دارای علائم مشابه و همچنین تخلیه ترشحات از دهانه نزدیک مقعد هستند.

چند روز بعد از عمل فیستول ترشح چرکی دارد؟

مدت زمان ترشح چرک پس از جراحی فیستول می تواند بسته به علت زمینه ای، وسعت عفونت و عوامل فردی بیمار متفاوت باشد. گاهی اوقات، ترشحات چرک ممکن است بلافاصله پس از جراحی ایجاد شود و برای چند روز یا چند هفته باقی بماند.

عفونت میتواند منجر به آبسه مقعدی شده که به خودی خود تخلیه می شود یا با جراحی از طریق پوست کنار مقعد تخلیه می شود. فیستول تونلی است که در زیر پوست در امتداد این مجرای زهکشی ایجاد می شود.

علت ترشحات زرد رنگ و چرکی بعد از عمل فیستول چیست؟

ترشحات زرد و چرکی پس از عمل فیستول می تواند دلایل متعددی را نشان دهد، از جمله:

 1. عفونت: شایع ترین علت ترشحات زرد و چرکی عفونت است. اگر باکتری در این حین یا بعد از عمل، محل جراحی را آلوده کند، می تواند منجر به عفونت شود. خروج چرک نشانه این است که بدن در حال مبارزه با عفونت است.
 2. بهبود کند زخم: ترشحات زرد رنگ همچنین می توانند نشانه تاخیر در بهبود زخم باشند. این عارضه ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که زخم کامل خوب نشده یا عوارضی مانند خراش زخم یا از بین رفتن لایه ترمیم شده وجود داشته باشد.
 3. تشکیل آبسه در مقعد: گاهی اوقات، پس از عمل فیستول، ممکن است آبسه ایجاد شود. آبسه مجموعه ای از چرک در بافت های بدن یا اندام ها است. ترشحات زرد یا چرکی ممکن است از یک حفره آبسه تخلیه شوند.
 4. واکنش طبیعی خارجی: در برخی موارد، واکنش بدن به جسم خارجی مانند نخ های بخیه یا مش جراحی که در طول عمل استفاده می‌شود، می‌تواند باعث پاسخ التهابی باشد که منجر به ترشحات زرد یا چرکی شده است.
 5. فیستول یا مجرای سینوسی باقیمانده: اگر فیستول به طور کامل بریده نشده باشد یا اگر مجرای سینوسی باقی مانده باشد، به ترشح ادامه داده که ممکن است زرد یا چرکی به نظر برسد.
 6. مایع سروزی: در برخی موارد، به خصوص در اوایل روند بهبود، ترشحات زرد رنگ ممکن است مایع سروزی مخلوط با مقادیر کمی خون یا سلول های التهابی باشد که بخشی از روند طبیعی برای بهبودی است. با این حال، اگر چرکی شود یا مقدار ترشحات افزایش یابد، می تواند نشان دهنده عفونت باشد.

سایر عوارض دوره نقاهت فیستول مقعدی

در طول دوره نقاهت پس از عمل فیستول رکتوم، عوارض متعددی ممکن است ایجاد شود، از جمله:

 • عود فیستول: با وجود انجام جراحی، خطر عود فیستول وجود دارد. این اتفاق ممکن است در صورتی بیفتد که کل مجرا در طول جراحی اولیه توسط دکتر فیستول به اندازه کافی برداشته نشده باشد یا به دلیل عوامل دیگری مانند بهبود ضعیف زخم یا شرایط زمینه ای باشد.
 • بی اختیاری مدفوع: در برخی موارد، بیماران ممکن است به دنبال عمل فیستول رکتوم دچار بی اختیاری موقت یا دائمی مدفوع شوند. این عارضه می تواند به دلیل آسیب به ماهیچه های اسفنکتر مقعد در طی جراحی یا سایر عوامل موثر بر کنترل روده باشد.
 • تشکیل تنگی: تشکیل بافت اسکار در محل جراحی گاهی اوقات می تواند منجر به باریک شدن رکتوم یا کانال مقعدی شود که به آن تنگی مقعد می گویند. که می تواند علائمی مانند مشکل در دفع مدفوع، درد در هنگام اجابت مزاج و یبوست ایجاد کند.
 • درد مزمن: برخی از افراد ممکن است حتی پس از دوره بهبودی اولیه درد مزمن را در ناحیه لگن یا اطراف محل جراحی تجربه کنند. درد مزمن می تواند به دلیل آسیب عصبی، تشکیل بافت اسکار یا عوامل دیگر باشد.
 • اثرات روانی: مقابله با چالش های فیزیکی و عاطفی عمل فیستول رکتوم و دوره بهبودی آن می تواند تأثیر روانی قابل توجهی بر برخی افراد داشته باشد. اضطراب، افسردگی و تغییرات در تصویر بدن نگرانی های رایجی هستند.
علائم عفونت بعد از عمل هموروئید + علت خارش بعد عمل بواسیر

علائم عفونت بعد از عمل هموروئید + علت خارش بعد عمل بواسیر

تیر 6, 1403
عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال {سرپایی}

عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال {سرپایی}

تیر 22, 1403

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
0 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده