مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال نوعی از بیماری های نشیمنگاهی است که در اثر برگشت مو به زیر پوست و ایجاد آبسه و به وجود آمدن گودال یا سوراخ های کوچک بر روی سطح پوست ایجاد می شود و تنها روش قطعی درمان، عمل کیست مویی با لیزر یا جراحی است. این بیماری عفونی و دردناک با برگشت مو به داخل پوست و واکنش سیستم ایمنی بدن به آن موجب التهاب و عفونت در سطح پوست می شود.

این کیست از آنجا که در انتهای ستون فقرات و در پایین کمر بوجود می آید به نام کیست مویی پایین کمر نیز نام گرفته است و یکی از بهترین روش های درمان برای آن عمل جراحی بوده زیرا هرچه از زمان ابتلا به این بیماری بگذرد عفونت بیشتر شده و بافت های بیشتری درگیر می شوند.

درمان قطعی کیست مویی تنها از طریق روشهای تهاجمی مانند عمل کیست مویی و لیزر درمانی با برداشت کیست حاوی مو و حاشیه ای از بافت سالم اطراف آن امکان پذیر است. از آنجا که تا به حال هیچ دارو و یا روش کم تهاجمی تری برای درمان کیست پیشنهاد نشده است، البته در برخی موارد از تزریق فنل و یا فیبرین استفاده می شود اما تجربه نشان داده این روشها تنها تاثیر موقتی داشته و هیچ یک نمی توانند درمان قطعی برای این بیماری باشند.

یکی از پرکاربردترین روشهای رهایی از کیست مویی، عمل جراحی می باشد. این عمل جراحی به منظور برداشت بافت آسیب دیده و نواحی اطراف آن با هدف از بین بردن کامل عفونت انجام می شود. عمل کیست مویی با جراحی در دو روش انجام می پذیرد که در ادامه به تشریح بیشتر آنها می پردازیم:

جراحی کیست مویی به روش باز

عمل کیست مویی به روش باز

این روش جراحی باید در بیمارستان و تحت بیهوشی کامل یا بی حسی از کمر به پایین انجام شود. در طی انجام این عمل جراحی بافت آسیب دیده به همراه نواحی اطراف آن کاملاً برداشته می شود. پس از این مرحله زخم و یا گودال ایجاد شده بدون بخیه زدن رها شده و با پانسمان پر خواهد تا در حدود یک هفته از آن ناحیه ترشحات و عفونت خارج شود و پس از حدود دو تا سه ماه، به طور کامل از کف زخم بافت خودش را ترمیم می کند.اما این روش نیازمند مراقبت های ویژه ای است و پانسمان تا ترمیم شدن زخم باید هر روز تعویض شود. برای تعویض پانسمان می توانید به درمانگاه ها مراجعه کنید یا در خانه آن را انجام دهید.

پس از مدتی این زخم کوچک تر شده و از بین می رود به گونه ای که پس از طی چندین ماه تنها از آن یک شیار به جای می ماند.

در این روش عمل کیست مویی به سبب از بین رفتن کامل عفونت و ترمیم زخم از درون به سمت بیرون، احتمال عود مجدد بیماری بسیار کمتر است اما چون زخم بخیه زده نمی شود مراقبت از آن و نیز تعویض پانسمان ها اهمیت ویژه ای می یابد زیرا که خطر قرار گرفتن در معرض عفونت بسیار بیشتر است. از طرفی با انجام این نوع جراحی دوره نقاهت به شدت افزایش یافته و ممکن است بیمار درد بیشتری را در مقایسه با سایر روش ها تجربه نماید.

عمل کیست مویی به روش بسته

عمل کیست مویی به روش بسته

این نوع جراحی کاملا مشابه به روش باز انجام می شود. تمامی نواحی آسیب دیده به همراه اطراف آن برداشته خواهد شد. اما این بار زخم باز رها نشده و بخیه زده می شود و یا ممکن است بسته به نظر پزشک از روش ترکیبی باز و بسته استفاده شود. این روش نیز همانند روش قبل در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می شود. با این تفاوت که احتمال عفونت به سبب بسته بودن زخم کاهش می یابد.

از آنجایی که زخم کیست بسته می شود، احتمال عود مجدد بیماری در روش بسته بسیار بیشتر از روش باز است. اما دوره بهبودی پس از آن بسیار کمتر است و بیمار می تواند در مدت کوتاهی به روال عادی زندگی باز گردد.

بهتر است برای انتخاب نوع روش جراحی از توصیه های پزشک بهره ببرید، زیرا انتخاب نوع این روشهای جراحی بستگی به عواملی مانند نوع کیست، شدت عفونت، وضعیت سلامت بیمار، سابقه پزشکی او و …. دارد.

هزینه عمل کیست مویی

به طور معمول در مراحل بسیار ابتدایی ممکن است که بتوانید با مراجعه به پزشک و استفاده از آنتی بیوتیک ها سینوس مویی خود را درمان کنید. در این مواقع هزینه عمل کیست مویی بیمار خیلی بالا نیست. ولی هرچه زمان بیشتری بگذرد، کیست حجیم تر شده در نتیجه هزینه درمان آن هم بالاتر می رود. در نتیجه برای ذکر هزینه دقیق جراحی حتما فرد باید جراحی شود. ولی در کل در تمام کشور ها هزینه عمل جراحی نسبت به لیزر کمی پایین تر است. ولی مزیت های لیزر بیشتر است و متاسفانه برخی از بیماران حاضر هستند با نپرداختن این اختلاف هزینه جزئی زیر تیغ جراحی رفته و عوارض بیهوشی و عمل تهاجمی جراحی را گاها تا آخر عمر تحمل کنند.

لنسینگ Lancing یا برش سطحی

از روش لنسینگ معمولا برای کیست های سطحی یا تخلیه آبسه های پوستی استفاده می شود. به این صورت که پزشک با استفاده از یک تیغ جراحی به صورت کاملا سطحی روی پوست برش ایجاد کرده و عفونت را تخلیه می کند. در آخر هم روی زخم را با پانسمان می بندد تا از داخل به بیرون ترمیم پیدا کند.

به طور معمول چهار هفته زمان می برد تا پوست به طور کامل بهبود یابد.

فلپ لیمبرگ

یکی از روش های تقریبا جدید؛ عمل فلپ لیمبرگ می باشد که در طی این پروسه پزشک برشی به شکل لوزی روی خود کیست ایجاد می کند و کل بافت آلوده و آسیب دیده را از قسمت دنبالچه خارج می کند. سپس یک برش در ناحیه اطراف باسن ایجاد کرده و یک چین یا فلپ از پوست را روی محل اولیه سینوس می کشند.
روش فلپ لیمبرگ معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و یکی از تاثیرگذارترین روش های جراحی ایمن برای این عارضه است.

کمترین هزینه درمان در کلینیک زارعی

متخصصان ما در کلینیک زارعی با کمترین هزینه و بدون اتلاف وقت کیست مویی شما را درمان می کنند. با شماره زیر تماس بگرید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل

لازم است این نکته را بدانید که هیچ گونه فشاری نباید به محل زخم وارد شود. در نتیجه اگر به روش باز عمل سینوس پیلونیدال انجام دادید، باید روی شکم بخوابید. روش جراحی باز یکی از راه های درمان این بیماری است که از قدیم بسیاری از بیماران آن را انجام می دادند. ولی اگر به صورت بسته عمل کردید، فقط لازم است که شب اول به روی شکم بخوابید. بعد از آن دیگر راحت خواهی بود.

همچنین این نکته را جدی بگیرید که تا زمان بهبودی کامل به مدت طولانی ننشینید چون به محل زخم فشار وارد می شود.

مزایای عمل بسته کیست مویی نسبت به روش باز

درست است که در هر دو روش قسمت عفونت به یک اندازه برش خورده تا موهای جمع شده خارج شوند. ولی این روش نسبت به جراحی باز دارای مزایی می باشد که به صورت زیر هستند:

 • دوره نقاهت بیماری در زمان بستن زخم جراحی بسیار کوتاه تر است.
 • در روش باز نیاز به تعویض روزانه پانسمان است که اکثرا این کار کمی برای بیماری سخت است.
 • از آنجا که کیست در ناحیه نشیمنگاهی بوده و محل جراحی در نزدیکی مقعد است رعایت نکات بهداشتی هنگام دفع بسیار مهم است زیرا زخم باز خیلی زود عفونت خواهد کرد.
 • در روش درمان کیست مویی با لیزر نیازی به بستری شدن در بیمارستان نبوده و فرد می تواند همان روز به منزل خود باز گردد.
 • عدم بیهوشی و از بین بردن کیست با لیزر توسط بی حسی موضعی.
 • احتمال عود مجدد بسیار کم در عمل با لیزر نسبت به عمل جراحی سنتی.

البته در کنار تمامی مزایای بستن زخم جراحی، اگر به هر دلیلی زخم عفونت کند کاری جز باز کردن دوباره زخم و تخلیه کامل عفونت وجود نخواهد داشت، اما در روش باز هرگونه عفونت و چرک تا ترمیم زخم تخلیه خواهد شد.

طبق مطالعات انجام شده درمان کیست مویی با لیزر پنجاه درصد موفق تر بوده است و هیچ کدام از معایب روش های جراحی را ندارد و در این روش هیچ آسیبی به بافت اطراف کیست وارد نمی‌شود و دوره نقاهت بسیار کوتاه تری نسبت به روش های سنتی دارد.

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی شامل چه مواردی است؟

یکی از عواملی که مدت زمان بهبودی کامل شما به آن بستگی دارد، مراقبت های بعد از عمل است. اگر سینوس پیلونیدال فرد به شکل یسته جراحی شده و بخیه خورده باشد، به طور معمول 4 هفته طول می کشد تا زخم بهبودی خود را به دست بیاورد. ولی اگر زخم باز باشد، هفته های بیشتری برای بهبودی زمان می برد. در تمام این مدت باید مراقب باشید که توده عفونت نکرده و عود نکند.

اکثر افرادی که یکی از این دو روش را انتخاب می کنند معمولا می توانند طی 2 الی 4 هفته به محل کار خود باز گردند ولی اگر این درمان با لیزر انجام شود، به 2 الی 4 روز کاهش پیدا می کند. همچنین یک سری نکات هستند که باید پس از جراحی آنها را رعایت کنید:

 • تا زمان بهبودی کامل از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • تا حد امکان کارهایی را که نیاز به نشستن طولانی مدت دارند انجام ندهید.
 • اگر شغل کارمندی دارید، هر نیم ساعت یکبار از جای خود بلند شده، کمی قدم بزنید و مجدد بنشینید.
 • حتما توصیه های پزشک خود را دنبال کنید.

در صورت عدم مراقبت صحیح؛ کیست پیلونیدال ممکن است عوارضی ایجاد کند، از جمله موارد زیر:

 • ایجاد آبسه
 • عود کیست
 • عفونتی سیستمیک که در بدن پخش می شود

در موارد نادر، بیماری پیلونیدال می تواند به کارسینوم سلول سنگفرشی، که نوعی سرطان میباشد، تبدیل شود.

سوالات متداول جراحی سینوس پیلونیدال

بله. در موارد عمل جراحی اگر عفونت ناشی از کیست به طور کامل در بدن فرد از بین نرود، احتمال عود وجود دارد.

در عمل با لیزر عفونت بدون هیچگونه خونریزی و برش با استفاده از اشعه سوزانده شده و از بین می رود. ولی در عمل جراحی با انجام برش پوست و خارج کردن کیست انجام می شود که ممکن است همراه با عوارض پس از عمل باشد. لیزر درمانی با توجه به عدم خونریزی و احتمال بازگشت تقریبا صفر، طرفداران بیشتری دارد.

به طور معمول بین 6 تا 10 هفته (با توجه به اندازه زخم) برای بهبودی زمان لازم است که این زمان در عمل با لیزر نصف می شود.

بله. در عمل جراحی سنتی و لیزر، هر دو جای زخم تا زمان ترمیم کامل باز گذاشته می شوند.

جراحی سنتی برای زنان حامله توصیه نمی شود ولی لیزر درمانی مشکلی ندارد.

ناحیه تحت درمان با مقعد فاصله دارد و مشکلی ایجاد نمی کند.

بستگی به اندازه جای برش دارد ولی به طور معمول زخم ناشی از کیست های بزرگ کمی برجسته می شود.

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود + خوراکی های فیبردار مفید و مضر

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود + خوراکی های فیبردار مفید و مضر

آذر 2, 1400

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
32 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
امیرحسین

من یکم برآمدگی بالای مقعدم حس میکنم که خارش داره یکم. ممکنه کیست مویی باشه؟

مسلم

سلام خدمت دکتر. شرمنده باید عرض کنم که پایین مقعد من دقیقا یک توده مویی درست شده که باتوجه به توضیحات خوب جنابعالی متوجه شدم کیست مویی دارم. الان تا زمانی که بزرگ نشده و هنوز کوچک است چه روشی را پیشنهاد میکنید برای ریشه کن کردن؟ با تشکر خدمت شما

سمانه

سلام خواستم به دوستان بگم مطلع باشن که درمان با لیزر خیلی بهتره. پسر من 2 بار کیست مویی دنبالچه داشت و عمل باز کرد ولی باز برگشت تا اینکه لیزر کرد الان از جاشم یه خط خیلی کوچیک مونده و بعداز عملم خیلی حالش خوب بود. ریسک نکنید توروخدا

بهفر

سلام آقای دکتر زارعی پسر من 27 سالشه و تاحالا دوبار عمل جراحی باز کیست مویی انجام داده که بخیه هم خورده بود. با لیزر موهای زائد پشتشو از بین بردیم که عود نکنه ولی باز برگشته و وقتی فشار میدمش یک چرک زرد خارج میشه. ممکنه که به دلیل جراحی باشه؟ اگه لیزر بکنه خوب میشه یا بازم عود میکنه؟

المبرا

به نظر من لیزر خیلی برای درمان کیست مویی بهتره چون خیلی کمتر طول میکشه زودترم خوب میشه. اصلا هم لازم نیس هی نگران باشیم که نکنه برگرده

قاسم

بعد عمل جراحی باز احتمال عود کردن وجود داره؟؟

هادی

ببخشید من خیلی سال پیش جراحی کردم ولی هنوز جاش مونده. میتونم بیام لیزر کنم؟؟

همایون

سلام خدمت دکتر زارعی عزیز. پسر من دو ماه پیش به کیست مویی دچار شد و الان تصمیم داریم برای عمل اقدام کنیم. شما جراحی میکنید؟ روش درمانتون چیه

حمید

عمل جراحی سینوس مویی رو با بیهوشی انجام میدین؟ یا بی حسی؟

سینا

سلام دکتر عمل باز کیست مویی داشتم و ترشحات دارم

حقی

ممنون از مطلب مفیدتون

مبینا

سلام ده روزه عمل باز کیست مویی رو انجام دادم موقع در اوردن گاز استریل از داخل سوراخ خیلی اذیت میشم اشکال نداره بعد شست و شو گاز رو داخل نزارم فقد روش بزارم تا راحت باشم؟

ابوالفضل

سلام آقای دکتر
من دیشب عمل پلونیدال انجام دادم به صورت بسته
الان چ روش هایی انجام بدم دوباره عود نکنه از الان بهم بگین
خیلی درد دارم آقای دکتر بهم یه راهی بدین تورو خدا

Last edited 3 months ago by ابوالفضل
فاطمه

سلام من تبریز رفتم پیش دکتری برای درمان کیست مویی ایشون گفتند فقط برشش رو با لیزر انجام میدیم بقیه موارد عین جراحیه سنتیه و بعد عمل هم باید عین روش سنتی پانسمان روزانه شود نیشه دقیق توضیح بدید که آیا بعد جراحی با لیزر هم نیاز به تعویض پانسمان هست یا نه ؟
یح بدید

مرضیه

سلام خسته نباشبن دکتر زارعی عزیز میخواستم خدمتتون عرض کنم که من یه جوش بالای کمرم داشتم که هر چند وقت یه بار ظاهر میشد و فشارش میدادم چرکش تخلیه میشد که اتفاقا خیلیم درد داشت. جدیدن متوجه شدم که دو سه شاخه مو ازش زده بیرون. وقتی این مقاله ها رو خوندم متوجه شدم که کیست مویی دارم. قبلا سابقه عمل جراحی لگن داشتم با این حال میتونم عمل جراحی کیست مویی هم داشته باشم؟

محمد

سلام خسته نباشید،من ۳ هفته ست عمل کردم
دکترم گفت بعد از بهبود کامل زخم مو ها رو لیزر کنم ،گفتن اگه لیزر نکنم به صورت قطعی مشکل پیش نمیاد ، از شما میخوام بپرسم حتما لیزر کنم یا اگه نکنم دوباره این مشکل میاد یا نه ؟

Last edited 11 days ago by محمد
احسان

سلام وقت بخیر
من عمل کیست مویی انجام دادم ب صورت بسته الان زخم بعد گذشت 1 هفته عفونت کرده و ترشهات داره نظر شما چیه چکارش کنم

زهرا

سلام من در تاریخ ۱مهر ۱۴۰۰عمل سینوس پیلونیدال در پایین کمرم به صورت بسته انجام دادم الان که در تاریخ ۶آذر ۱۴۰۰هستیم این قدر جای عمل درد داره اصلا نمیتونم بشینم یا وقتی میخوام پاشم درد شو به دوتا باسنم میزنه ولی از جای عملم عفونت یا ترشحات اصلا بیرون نمیاد الانم دکتری که جراحیم کرده فوت کرده الانم نمیدونم باید چی کارکنم میخواستم بدونم که بنظرتون کیستم عود کرده اگه میشه تو رو خدا جلوی پام یه راهی بزارید چون واقعا دردش کشندس اصلا نمیتونم تحملش کنم

Last edited 5 days ago by زهرا
فاطمه

سلام من لیزر کردم ولی دکتر بخیه زده الان یه تیکه بخیه م باز شده باید چیکار کنم؟