مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

واکسن گارداسیل (HPV) برای مردان و زنان+ قیمت و عوارض

درمان زگیل تناسلی با واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل یا واکسن اچ پی وی HPV یکی از راه های پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی و یا همان پیشگیری از ویروس HPV است. تزریق واکسن تنها راهکار ایمن و مقاوم پیشگیری از بیماری ها است. زگیل تناسلی یکی از بیماری های مقاربتی و شایعی است که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود.

این بیماری عامل بسیاری از عارضه های خطرناک از جمله سرطان دهان رحم شناخته می شود. اما با تزریق این دارو می توان از این عارضه پیشگیری نمود. با ما همراه باشید، تا اطلاعات کاملی را در رابطه با آن کسب نمایید.

حتما بخوانید: علائم اچ پی وی چیست ؟

واکسن گارداسیل (اچ پی وی) چیست؟

بیماری زگیل تناسلی در اثر ابتلا به نوعی ویروس خطرناک به نام  HPV ( پاپیلومای انسانی) ایجاد می شود. این بیماری بسته به نوع ویروس می تواند موجب زگیل تناسلی شده و یا عامل بیماری های خطرناکی نظیر سرطان دهانه مقعد و یا رحم و … باشد. معمولاً 70 درصد از موارد سرطان واژن، 30 درصد از موارد سرطان فرج و 85 تا 90 درصد از موارد سرطان مقعد ناشی از این ویروس روی می دهد.

با تزریق واکسن گارداسیل می توان از ابتلا به نوع مشخصی از ویروس های خطرناک HPV جلوگیری نمود. این واکسن می تواند از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی نوع 6، 11، 16 و 18 و به دنبال سرطان های مرتبط با این ویروس ها پیشگیری نماید. این 4 نوع ویروس به عنوان عامل زگیل تناسلی در زنان و مردان و نیز سرطان شناخته می شوند.

این واکسن معمولاً در بازو و در 2 یا 3 دوز به اندازه 0.5 میلی لیتر و در طی 6 ماه  تزریق می شود. دوز اول دارو در ماه صفر، دوز دوم 2 ماه بعد و دوز سوم 4 ماه بعد تزریق می شود.

تاثیر واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی چگونه است؟

عکس واکسن گارداسیل یا اچ پی وی

تزریق این واکسن در درمان زگیل تناسلی و مبتلایان به ویروس اچ پی وی HPV هیچ نقشی نداشته و تنها نقش پیشگیری دارد.

البته تزریق آن برای مبتلایان منعی ندارد و حتی ممکن است اثرات مثبتی را به همراه داشته باشد. زیرا این دارو در برابر 4 نوع ویروس خطرناک محافظت ایجاد می کند، بنابراین به فرد در پیشگیری از نوع دیگر این ویروس کمک خواهد نمود. در واقع با تزریق آن می توان از ابتلا به ویروسهای پرخطر در امان ماند.

مطلب پیشنهادی: درمان زگیل تناسلی با لیزر

To date, protection against infections with the targeted HPV types has been found to last for at least 10 years with Gardasil (18), up to 11 years with Cervarix (17), and at least 6 years with Gardasil 9 (19). Long-term studies of vaccine efficacy that are still in progress will help scientists better understand how long protection lasts (20).

تا به امروز، مشخص شده است که محافظت در برابر انواع عفونت از سویه های مختلف ویروس اچ پی وی ناشی شده اند؛ حداقل 10 سال با Gardasil (18)، تا 11 سال با Cervarix (17)، و حداقل 6 سال با Gardasil 9 (19) باقی می ماند.

https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents/hpv-vaccine-fact-sheet

چرا باید واکسن گارداسیل بزنیم؟

واکسن گارداسیل یک واکسن پیشگیری از عفونت های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس می تواند سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و سرطان دهان و گلو را به وجود آورد. واکسن گارداسیل به خصوص برای جلوگیری از عفونت های ناشی از نوع های HPV 16 و 18 که بیشترین خطر سرطان رحم را دارند، توصیه می شود.

پرسش و پاسخ درباره واکسن گارداسیل

به علاوه، واکسن گارداسیل می تواند در جلوگیری از عفونت های جنسی نیز مؤثر باشد. واکسن گارداسیل به صورت سه دوز در فواصل زمانی مشخص تزریق می شود و به عنوان یکی از واکسن های پیشگیری از سرطان، به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود.

قیمت واکسن گارداسیل 1402

طبق تعرفه سال جدید 1402 در حال حاضر قیمت بازار آزاد واکسن های اچ پی وی از 1,500,000 تومان شروع میشوند. این نرخ در صورتی که فرد واکسن را از سازمان هلال احمر تهیه کند، 400 هزار تومان است.

تزریق واکسن گارداسیل در مردان

آمار نشان داده این ویروس به سرعت در حال گسترش و انتقال است. بهترین زمان برای دریافت این دارو قبل از سن شروع فعالیت های جنسی است. در واقع زمانی این واکسن اثر گذار است که فرد در معرض ویروس قرار نگرفته باشد.

بهترین سن برای تزریق آن در مردان بین سنین 9 تا 21 سال است. اگر بدن فردی در اثر بیماریهایی همانند ایدز تضعیف شده است و یا فرد با شرکای جنسی متعددی ارتباط دارد، لازم است هرچه سریع تر برای دریافت این دارو اقدام نماید زیرا که به شدت در معرض دریافت ویروس HPV قرار دارد.

تزریق واکسن گارداسیل در زنان

دریافت واکسن گارداسیل در زنان نیز باید قبل از سن شروع فعالیت های جنسی باشد. زنان نیز می توانند در سنین مابین 9 تا 26 سال برای دریافت این دارو اقدام کنند. البته امکان تزریق این دارو در سنین بعد از 26 سالگی نیز وجود دارد و اما با توجه به افزایش سن ممکن است از تاثیرگذاری آن کاسته شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین دکتر زگیل تناسلی برای درمان

تزریق واکسن اچ پی وی برای چه کسانی ممنوع است؟

این واکسن با وجود مزیت های بسیار ممکن است، معایبی را نیز به همراه داشته باشد. به همین جهت بهتر است قبل از تزریق آن با پزشک مشورت نمایید. افرادی با شرایط زیر باید از تزریق این دارو خودداری کنند.

 • افرادی که به هر دلیلی دچار تضعیف سیستم ایمنی بدن شده اند. مانند مبتلایان به HIV
 • زنان باردار
 • مادران شیرده
 • افرادی که به مخمرهای قارچی، آلومینیوم هیدروکسی فسفات سولفات و  پلی ساکارید ۸۰ حساسیت دارند.

عوارض واکسن اچ پی وی HPV چیست؟

عوارض واکسن HPV

این واکسن از نظر ایمنی تایید شده است و مشکلی را ایجاد نمی کند. اما بدن افراد با یکدیگر متفاوت است و واکسن واکنش های مختلفی را به همراه دارد. با این وجود عوارض دائمی نبوده و مشکل جدی را ایجاد نمی کند. پس جای نگرانی نخواهد بود.

برخی از مهمترین عوارض واکسن گارداسیل به این شرح است:

 • درد و متورم شدن موضع تزریق واکسن زگیل تناسلی
 • تب
 • احساس ضعف و خستگی
 • سرگیجه و سردرد
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • واکنش های آلرژیک شدید مثل خارش
 • تهوع
 • کهیر
 • دشواری در تنفس

آیا واکسن های گارداسیل HPV ایمن هستند؟

بله. بیش از 12 سال نظارت بر ایمنی این واکسن ها نشان می دهد که هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرده اند. شایع ترین مشکلات، درد مختصر و سایر علائم موضعی در محل تزریق بوده است. این مشکلات مشابه مشکلاتی بوده که معمولاً با سایر واکسن ها تجربه می شود.
سازمان وزارت و بهداشت بررسی ایمنی عوارض جانبی نامطلوب مربوط به ایمن سازی Gardasil را که از زمان صدور مجوز واکسن به سیستم گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن گزارش شده است، انجام دادند. میزان عوارض جانبی نامطلوب با آنچه در مطالعات ایمنی انجام شده قبل از تایید واکسن مشاهده شده بود، مطابقت داشت و مشابه موارد مشاهده شده در سایر واکسن ها بود. آخرین بررسی داده های ایمنی برای واکسن های HPV همچنان نشان می دهد که این واکسن ها ایمن هستند.
غش های ناگهانی گاهی مانند سایر واکسن ها با گارداسیل مشاهده می شود. گاهی اوقات سقوط پس از غش ممکن است باعث صدمات جدی مانند ضربه به سر شود. با نشستن فرد تا 15 دقیقه پس از واکسیناسیون تا حد زیادی می توان از این موارد جلوگیری کرد. برای جلوگیری از سقوط و صدمات، همه دریافت کنندگان واکسن باید در حالت نشسته یا دراز کشیده بمانند و به مدت 15 دقیقه پس از واکسیناسیون از نزدیک تحت نظر باشند.

سوالات متداول

طبق آزمایشات پزشکی واکسن های HPV محافظت طولانی مدت در برابر عفونت HPV و در نتیجه بیماری های ناشی از عفونت HPV ارائه می دهند. واکسن های دو ظرفیتی و چهار ظرفیتی افراد واکسینه شده را برای بیش از 10 سال ایمن کرده و هیچ شواهدی مبنی بر کاهش محافظت در طول زمان پیدا نشده است.

همه افراد تا سن 26 سال باید واکسن HPV را دریافت کنند، اگر قبلاً به طور کامل واکسینه نشده باشند. واکسیناسیون HPV برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی شود.

GARDASIL 9 ممکن است به صورت 2 یا 3 دوز تزریق شود. *اگر واکسن دوم زودتر از 5 ماه پس از واکسن اول انجام شود، باید واکسن سوم را حداقل 4 ماه پس از تزریق دوم انجام دهید.

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
8 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
سیف الله

سلام..خسته نباشین…واکسن گارداسیل به سنین بالا توصیه نمیشه؟ تا الان هم نزدم…۳۷سال دارم و زگیل تناسلی هم دارم

محسن

واکسن زیگیل تناسلی برای افراد پیوند کلیه هم خوب است

محمد

سلام وقت بخیر واکسنهایی که توسط پزشک برای افراد بالای ۲۶ سال تجویز میشه چه کسانی که این ویروس رو دارن و چه کسانی که ندارن،چطور؟تاثیر واکسن روی این افرادچطوره؟

علی

با سلام.خیلی ممنون از مطلبتون.
برای دریافت این واکسن از هلال به نسخه پزشک احتیاج است یا خیر و بدون نسخه هم این واکسن رودر حلال اهمر میزنن؟

محسن

من تازه متوجه شدم زگیل تناسلی در ناحیه آلت تناسلی دارم آیا خطرناک است برای درمان پیشگیری باید چکار کنم آیا میتونم آمیزش داشته باشم برای بچه دار شدن مانعی ندارد در صورتی که شریک جنسی هم عارضه زیگیل تناسلی دارد