مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

تمام راه های انتقال زگیل تناسلی + ویروس HPV اچ پی وی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی،واژن و زگیل مقعد یکی از شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که در گروه بیماری های آمیزشی (STD) قرار می گیرد. که یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی در اثر تماس مستقیم پوست با پوست افراد آلوده منتقل می شود و از آنجایی که این عفونت در ناحیه ی تناسلی و مقعد افراد به وجود می آیند تنها روشی که می تواند آن را انتقال دهد برقراری ارتباط جنسی با فرد آلوده به ویروس اچ پی وی زگیل تناسلی است.

با توجه به تغییر الگوهای رفتاری و دگرگونی عادات جنسی افراد در جوامع امروزی سن آغاز فعالیت های جنسی به شدت کاهش یافته و به مرز 12 سال رسیده است. از همین روی تخمین زده می شود که بسیاری از افرادی که در فاصله ی سال های 12 تا 36 زندگی خود به سر می برند آسیب پذیر ترین گروه انسانی در برابر این ویروس به شمار می روند.

حتما بخوانید: لیزر زگیل تناسلی چگونه است؟

آیا زگیل تناسلی، واژن و مقعد فقط از طریق برقراری ارتباط جنسی بین افراد منتقل می شوند؟

زگیل تناسلی

مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که این بیماری جزء شایع ترین و فراگیرترین بیماری های آمیزشی می باشد و افراد زیادی درگیر آن هستد، شاید یکی از بزرگترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود این باشد که این عفونت ها از چه طریقی منتقل می شوند و آیا تنها راه انتقال آن فقط ارتباطات جنسی است؟

پاسخ مثبت است. همانطور که در مطلب بالا هم ذکر کردیم این عارضه در نواحی به وجود می آید که در طی رفتارهای جنسی درگیر هستند.

این نواحی به شرح زیر است:

 • ناحیه ی تناسلی که در رابطه ی جنسی واژینال درگیر می باشد.
 • ناحیه ی مقعد که در رابطه ی جنسی مقعدی درگیر می باشد.
 • ناحیه‌ی دهان، لبها ، زبان و گلو که در رابطه‌ی جنسی دهانی درگیر می‌باشند.

تیپ هایی از ویروس HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی، زگیل واژن و زگیل مقعد می شود فقط در این 3 ناحیه از بدن قادر به زندگی و فعالیت هستند از این رو تماس پوستی با این نواحی امری معمول نیست و فقط در حین برقراری روابط جنسی چنین امری رخ می‌دهد.

برای تشخیص دقیق حتما باید به یک دکتر زگیل تناسلی مراجعه کنید.

عوامل موثر در انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد

برخی عوامل وجود دارند که در روند انتقال زگیل تناسلی و ابتلای به ویروس HPV تاثیر گذار هستند و شرایطی را ایجاد می کنند که شخص ممکن است بدون برقراری رابطه ی جنسی به زائده های تناسلی آلوده شود.

 • افرادی که دارای سیستم ایمنی بدنی ضعیفی هستند به طور طبیعی در برابر عوامل بیماری زا آسیب پذیر هستند، از این رو به راحتی می توانند حتی بدون برقراری رابطه ی جنسی به این بیماری مبتلا شوند. چنین افرادی فاقد قدرت دفاعی لازم در برابر چنین ویروس هایی هستند و با رعایت نکردن نکات بهداشتی در معرض چنین خطراتی قرار دارند. مبتلایان به ایدز و انواع بیماری های خود ایمنی در این دسته قرار می گیرند.
 • افرادی که از قرص های بارداری به طور مرتب استفاده می‌کنند در برابر چنین بیماری هایی آسیب پذیرترند.
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها به مدت طولانی
 • افرادی که عمل های پیوندی داشته اند و عضو جدیدی دریافت کرده اند در برابر این بیماری آسیب پذیرترند.
 • افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.
 • کودکانی که مادر یا پدر آنها به این بیماری دچار می باشد. .
 • استفاده از لباس زیر، حوله و وسایل شخصی فرد آلوده به زائده تناسلی.
 • افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار گرفته اند.
 • بیماران مبتلا به انواع بیماری های عفونی و پوستی که زخم های باز بر روی بدن خود دارند.
 • برخورد دست و دستکش آلوده به ویروس به پوست ناحیه تناسلی، مقعد، واژن و دهان

حتما بخوانید: زگیل تناسلی زنان؛ عوارض، علائم، تشخیص + درمان و عکس

علت ایجاد زگیل تناسلی ، واژن و مقعد در مردان و زنان

زگیل تناسلی نوعی عفونت است که در اثر یک نوع ویروس  DNA دار به نام HPV ایجاد می‌شود. این ویروس که با نام پاپیلومای انسانی هم شناخته می شود بیش از 100 تیپ مختلف دارد که هر تیپ رفتار خاصی را از خود نشان می دهد.

به طور کلی تنها علت زگیل تناسلی ، واژن و مقعد ویروس HPV می‌باشد.

این بیماری شاخه ای از انواع عفونت ها می باشد که فقط در ناحیه تناسلی و مقعد انسان می تواند رشد کند و فعالیت خود را ادامه دهد و در سایر نقاط بدن قادر به حیات نیست. البته در صورت برقراری ارتباط جنسی دهانی این ویروس می تواند در نواحی لب ها، دهان ، زبان و گلو هم باعث ایجاد زائده ها شود.

انواع روش های انتقال زائده های تناسلی

متاسفانه بیمارانی که در مرحله اول به ویروس اچ پی وی HPV مبتلا شده اند ادعا دارند که به هیچ عنوان از روش های انتقال آن به طور کامل آگاهی نداشتند در نتیجه گرفتار شدند. روش های انتقال ویروس اچ پی وی تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

از طریق اپیلاسیون

انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد از راه اپیلاسیون

زدودن موهای زائد تاثیر زیادی در زیبایی و سلامتی افراد دارد. به همین دلیل افراد راه های زیادی را برای انجام آن به کار می برند. اپیلاسیون یکی از آسان ترین و متداول ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد است. که به وسیله ی موم داغ و پد موهای زائد بدن به راحتی ریشه کن می شود.

از آنجایی که انجام این کار در منزل با درد سرهای زیادی همراه است افراد به خصوص خانم ها تمایل دارند که این کار را در سالن های زیبایی انجام دهند.

ولی سوالی در این میان وجود دارد که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کند.

آیا از راه انجام اپیلاسیون امکان انتقال زگیل تناسلی وجود دارد؟

سالن های زیبایی و آرایشگاه ها یک مکان عمومی است که افراد زیادی در آن رفت و آمد می کنند. تمامی اشیا و ابزارهایی که در سالن های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند 1 بار مصرف نیستند و طبیعی است که ابزارهای مشترک هم وجود دارد.

همچنین بخوانید: زگیل تناسلی در مردان

ولی باید بگوییم که انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد از طریق اپیلاسیون بسیار ضعیف و ناچیز است و به ندرت به چنین موردی می توان دست یافت.

در هر صورت نگرانی از بابت انجام این کار برای شما وجود ندارد ولی شرایط زیر را در نظر بگیرید:

 • سالن زیبایی را برای انجام اپیلاسیون انتخاب کنید که تمیز و معتبر باشد.
 • تمامی ابزار و وسایل مورد استفاده از نوع 1 بار مصرف انتخاب شده  باشد.
 • انجام اپیلاسیون نقاط حساس بدن مانند بیکینی را خودتان در منزل انجام دهید و به دست شخص دیگری نسپارید.

اگر استرسی در این رابطه دارید یا بدن شما به هر علتی دارای سیستم ایمنی ضعیفی است سعی کنید تا آنجا که می توانید خودتان در منزل اپیلاسیون را انجام دهید.

انتقال زگیل از راه دهان

انتقال زگیل از راه دهان

دهان یکی از اعضایی است که در برابر این عفونت به عنوان یک عضو آسیب پذیر مطرح است.

فردی که تجربه ی برقراری ارتباط جنسی دهانی دارد ممکن است باعث انتقال زگیل از راه دهان شود و زگیل هایی را در نواحی زیر مشاهده کند:

 • دهان
 • لب ها
 • زبان
 • گلو

شکل، اندازه و رنگ زائده های این نواحی با زائده های تناسلی ناحیه ی مقعد، واژن و اندام های تناسلی هیچ فرقی ندارد و با همان شکل و پراکندگی در ناحیه ی دهان دیده می شود. زگیل های دهان بسته به اینکه به کدام تیپ از ویروس  HPV آلوده هستند می توانند شرایط مختلفی را برای بیمار به وجود بیاورند.

به طور کلی زگیل های دهان دو حالت زیر را ایجاد می شود:

 • برخی در حد زائده های ساده هستند و خود به خود از بین می‌روند و مشکل خاصی به دنبال ندارند.
 • برخی از زگیل ها در اثر تیپ های پرخطر ویروس HPV به وجود آمده اند، از این رو علاوه بر ایجاد زگیل های در ناحیه ی دهان باعث به وجود آمدن سرطان هایی مانند سرطان زبان، دهان و حنجره می‌شوند.

دستگاه لیزر موهای زائد

مشخص شده است که قرار گرفتن طی مدت طولانی در معرض اشعه لیزر دستگاه موهای زائد منجربه عفونت HPV و کارسینوم سلول سنگفرشی اوروفارنکس شود. عوارض قابل توجهی با این ضایعات وجود داشته که نیاز به درمان دارند. شدیدا توصیه می شود کسانی که لیزر موهای زائد بدن انجام می دهند، حتما در یک مرکز مطمئن و کاملا بهداشتی باشد. همچنین توجه کنید که سری دستگاه لیزر حتما باید برای هر شخص به طور جداگانه مورد استفاده قرار گیرد.

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
6 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
نرگس

سلام خسته نباشید اگردست زیگیل نداشته باشد به مخاط بخورد احتمال داردزیگیل تناسبی بگیری با دست ارزاشود شرمنده

بهزاد علیپور

باسلام خانم من ۶ماه پیش سقط جنین در مطب مامایی داشت،و ۳-۴ماه بعد چند زائده اطراف ناحیه مقعد و تناسلی اش بوجود آمد که بی توجهی کردیم و بعد مدتی فهمیدیم که زگیل بوده و منم مبتلا شدم که الان هر دو تحت درمانیم. آیا ممکنه وسایل و ابزار سقط آلوده بوده باشه و خانمم مبتلا شده و یا بمن خیانت کرده؟

حجت

سلام کسی زگیل داشته باشد امکان داره وارد روده آن شود