مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

ویروس اچ پی ویHPV چیست؟ انتقال پاپیلوم انسانی؛ علائم و درمان

ویروس اچ پی ویHPV چیست؟ انتقال پاپیلوم انسانی؛ علائم و درمان

آیا می دانید که ویروس HPV اچ پی وی شایع ترین عفونت مقاربتی و بیماری جنسی مردان و زنان در کل دنیاست؟

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های جنسی؛ این امر تایید و به ثبت رسیده است. شایع ترین علائم ویروس پاپیلوما ایجاد زگیل تناسلی در واژن، مقعد، روی آلت تناسلی، کشاله های ران و دهان می باشد. البته لازم به ذکر است که این ویروس همیشه هم با نشانه ها همراه نیست و فرد ممکن است بدون اطلاع آن را به افرادی که با آنها رابطه جنسی دارد، منتقل کند.

در ادامه با ما همراه باشید با از روش های درمان، علت و علائم این ویروس بیشتر بدانید.

حتما بخوانید: درمان زگیل تناسلی ، واژن و مقعد با لیزر در مردان و زنان بدون بازگشت


HPV منجر به موارد زیر می شود:

 • تقریباً تمام موارد زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم
 • 90 درصد سرطان های مقعد
 • 78 درصد سرطان های واژن
 • 25 درصد از سرطان های فرج
 • 50 درصد سرطان های آلت تناسلی
 • 60 درصد سرطان های اوروفارنکس (سرطان های پشت گلو از جمله قاعده زبان و لوزه ها).

عفونت ویروس hpv اچ پی وی چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) یک نوع عفونت ویروسی است که از طریق تماس جنسی از پوست به پوست بین افراد منتقل می شود. امروزه بیش از 100 نوع ویروس وجود دارد که به نقل از healthline.com؛ بیش از 40 منبع مورد اعتماد بیان می کنند که این عارضه می تواند اندام تناسلی، دهان یا گلو را تحت تاثیر قرار دهد.

از آنجایی که اچ پی وی تناسلی شایع ترین ویروس جنسی است، ممکن است تمام افرادی که از جنسی فعال بوده و شرکای زیادی دارند، به آن مبتلا شوند.

حتما ببینید! عکس زگیل تناسلی زنان و مردان؛ واژن، مقعد و کشاله ران

برخی از موارد عفونت ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV تناسلی) ممکن است هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نکنند. با این حال، برخی از انواع HPV می تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود.

ویروس hpv چیست و چگونه منتقل می شود

علت ابتلا به ویروس اچ پی وی چیست؟

اکثر افراد از طریق تماس مستقیم جنسی از جمله رابطه جنسی مقعدی، واژینال و دهانی به عفونت اچ پی وی تناسلی مبتلا می شوند. زیرا همانطور که پیشتر گفته شد، این عارضه از طریق تماس نواحی تناسلی افراد با یکدیگر به راحتی انتقال می یابد. در مواردی حتی استفاده از کاندوم هم در جلوگیری از انتقال آن تاثیری ندارد.

متاسفانه باید این نکته را بدانید! بسیاری از افراد مبتلا به HPV هستند، حتی این موضوع را نمی دانند! چون از کسی آن را گرفتند که هیچگونه علائمی نداشته است. به همین منظور زدن واکسن اچ پی وی قبل از اولین مقاربت ضروری تلقی شده و داشتن رابطه جنسی با فردی که از سلامت او آگاهی ندارید، خطرناک است.

در موارد نادر، مادر مبتلا به ویروس اچ پی وی می تواند آن را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، کودک ممکن است به بیماری به نام پاپیلوماتوز تنفسی مبتلا شود که در آن زگیل های تناسلی ناشی ازHPV در داخل گلو یا راه های هوایی تنفس نوزاد ایجاد می شود.

علائم hpv چیست؟

هنگامی که ویروس اچ پی وی به صورت خودی خود از بین نرود، می تواند مشکلات جدی برای سلامتی فرد ایجاد کند. این مشکلات خود را به شکل نشانه های زیر نمایان می کنند:

 • زگیل تناسلی در واژن، مقعد، روی آلت تناسلی، کشاله های ران
 • زگیل در گلو، دهان و زبان (معروف به پاپیلوماتوز تنفسی) 
 • سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های اندام تناسلی، سر، گردن و گلو

لازم به ذکر است که لزوما تمام سویه های ویروس اچ پی وی منجر به سرطان نمی شوند و فقط نوع خاصی از آن این عارضه را به وجود می آورد.

غربالگری های منظم به حفظ سلامت جنسی شما و شریکتان کمک بسیاری می کند. زیرا تا زمانی که سرطان رشد نکرده و به مرحله وخیم برسد، معمولا علائمی از خود نشان نمی دهد.

همچنین در موارد نادر فرد می تواند علائم زیر را تجربه کند:

 • خارش و سوزش
 • خونریزی در صورت کندن زائده ها
عکس علائم ویروس پاپیلوما انسانی و زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی در مردان

بسیاری از مردانی که به عفونت پاپیلومای انسانی مبتلا می شوند هیچ علامتی ندارند، اگرچه برخی ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند. شما باید در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا ضایعات غیرعادی در آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد به متخصص مردان (دکتر زگیل تناسلی) یا پوست مراجعه کنید.

برخی از گونه های HPV می توانند باعث سرطان آلت تناسلی، مقعد و گلو در مردان شوند. برخی دیگر از مردان ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با اچ پی وی قرار بگیرند، از جمله مردانی که همجنس گرا بوده و رابطه جنسی مقعدی دارند و همچنین کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

مطلب پیشنهادی: زگیل تناسلی مردان + عکس

ویروس اچ پی وی در زنان

تخمین زده می شود که 80 درصد از زنان در طول زندگی خود حداقل به یک سویه از ویروس اچ پی وی مبتلا می شوند. همانند مردان، بسیاری از زنان مبتلا به پاپیلوما هیچ علامتی ندارند و حتی ممکن است طی طولانی مدت با تقویت سیستم ایمنی بدن، عفونت بدون ایجاد هیچ مشکلی از بین برود.

برخی از زنان ممکن است متوجه زگیل های تناسلی داخل واژن، داخل یا اطراف مقعد و روی دهانه رحم یا فرج خود بشوند. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا زائده غیر عادی در ناحیه تناسلی خود یا اطراف آن، حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

برخی از گونه های HPV می توانند باعث سرطان دهانه رحم یا سرطان های واژن، مقعد یا گلو شوند. غربالگری منظم می تواند به تشخیص تغییرات مرتبط با سرطان دهانه رحم در زنان کمک کند. علاوه بر این، آزمایش‌ DNA روی سلول‌های دهانه رحم می‌تواند سویه‌های اچ پی وی مرتبط با سرطان های تناسلی را شناسایی کند.

همچنین بخوانید: علائم زگیل تناسلی زنان و دختران مجرد

وارد شدن ویروس اچ پی وی به واژن و دهانه رحم

تست HPV

آزمایش یا تست اچ پی وی HPV در مردان و زنان متفاوت بوده و شامل موارد زیر هستند:

There are different HPV types – some are considered “low-risk” and others “high-risk”. Low-risk HPV types cause genital warts and do not cause cancer. Some high-risk HPV types can cause serious illness including cancer.

انواع مختلف HPV وجود دارد – برخی “کم خطر” و برخی دیگر “پرخطر” در نظر گرفته می شوند. انواع کم خطر HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود و باعث سرطان نمی شود. برخی از انواع پرخطر HPV می توانند باعث بیماری های جدی از جمله سرطان شوند.

cancer.org.au

تست hpv زنان

بهترین تست برای تشخیص و شناسایی این ویروس در زنان، تست پاپ اسمیر می باشد. آزمایش پاپ به طور منظم به شناسایی سلول های غیر طبیعی در زنان کمک می کند. در نتیجه هرگونه ناهنجاری را میتوان توسط آن تشخیص داد.

زنان 21 تا 29 ساله باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر بدهند. و برای زنان از سن 30 تا 65 سال انجام یکی از موارد زیر ضروری است:

 • هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهید.
 • هر پنج سال یک بار آزمایش HPV بدهید که انواع پرخطر HPV را غربالگری می کند.
 • هر پنج سال هر دو آزمون را با هم بدهید. که این امر به عنوان آزمایش مشترک شناخته می شود.

اگر کمتر از 30 سال سن دارید، در صورتی که نتایج پاپ شما غیرطبیعی باشد، پزشک یا متخصص زنان نیز ممکن است آزمایش HPV را تجویز کند.

اگر آزمایش پاپ و تست اچ پی وی نتایج دقیقی نداشته باشند، پزشک می تواند انجام کولونوسکوپی را نیز تجویز کند.

تست اچ پی وی مردان

توجه به این نکته مهم است که آزمایش پاپ اسمیر و HPV به طور دقیق برای زنان در دسترس است، هنوز آزمایش مورد تایید برای مردان مشخص نشده است ولی با این حال انجام کولونوسکوپی برای افراد همجنس گرا که رابطه مقعدی دارند و تست DNA می تواند تجویز شود.

روشهای درمان hpv در زنان و مردان

در اکثر افراد مبتلا به HPV، به مرور زمان ویروس در بدن آنها با قوی شدن سیستم ایمنی بدن از بین می رود. بنابراین تا کنون هیچ درمان قطعی برای خود عفونت ویروس پاپیلوما انسانی کشف نشده است. در عوض، پزشک متخصص طی یک سال بعد از شما درخواست می کند این آزمایش را مجدد انجام دهید تا ببیند ویروس در بدنتان از بین رفته است یا خیر.

تنها موردی که می تواند به صورت قطعی درمان شود، زگیل های تناسلی ناشی از عفونت پاپیلوما هستند که با روش کرایو یا لیزر زگیل تناسلی از بین می روند. البته لازم به ذکر است که لیزر فقط زائده را از ریشه سوزانده و ویروس را در داخل بدن از بین نمی برد.

سلول های پیش سرطانی ممکن است از طریق یک روش کوتاه که در مطب پزشک انجام می شود، برداشته شوند. همچنین سرطان هایی که ناشی از HPV هستند، ممکن است با روش هایی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی قابل درمان باشند. در بعضی موارد ممکن است این روش ها به طور ترکیبی با یکدیگر به کار گرفته شوند.

کدام نوع اچ پی وی باعث سرطان و زگیل تناسلی می شود؟

بیشتر اوقات، عفونت HPV خود به خود از بین می رود، اما گاهی اوقات این اتفاق نمی افتد و در طول زمان می تواند باعث سرطان شود. عفونت ناشی از ویروس HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم، مقعد، دهان و گلو، واژن، فرج و آلت تناسلی شود. عفونت HPV همچنین می تواند باعث زگیل تناسلی شود. انواع مختلفی از HPV وجود داشته که باعث سرطان می شوند و این نوع از ویروس با انواعی که باعث زگیل تناسلی می شوند یکسان نیستند.
طبق آمار یک ساله، داده های زیر به دست آمده است:

 • 200 نفر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند و 50 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.
 • 6000 نفر دچار تغییرات پرخطر در دهانه رحم می شوند که پیش سرطانی هستند.
 • بیش از 450000 نفر تحت آزمایش پاپ تست قرار خواهند گرفت و بیش از 14000 نفر نیاز به پیگیری بیشتر دارند. پیگیری ممکن است شامل تست های پاپ بیشتر و سایر روش ها برای جلوگیری از توسعه سرطان دهانه رحم باشد.
 • 110 نفر به سرطان مقعد مبتلا می شوند و 20 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند
 • 5500 نفر به زگیل تناسلی مبتلا خواهند شد.

آیا علت تمام زگیل ها ویروس پاپیلوما انسانی است؟

بله. این می تواند کاملا گیج کننده باشد. به خصوص زمانی که سعی می کنید تفاوت بین HPV که باعث زگیل روی انگشت یا اندام تناسلی شما می شود و HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود را درک کرده یا از یکدیگر تشخیص دهید.
سویه هایی از HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند، از جمله زگیل تناسلی، آزاردهنده هستند. به هر حال، هیچ کس دوست ندارد این زائده ها را در اندام تناسلی خود ببیند. معمولا این نوع از HPV بی ضرر هستند. انواع HPV 6 و 11 اغلب باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. سایر انواع این ویروس شامل موارد زیر می شوند:

 • زگیل های مسطح
 • زگیل پا و دست.
 • زگیل های رایج
 • زائده های پریونگال و زیر زبانی.

همه زگیل ها توسط HPV ایجاد می شوند، اما همه اشکال HPV باعث ایجاد زگیل نمی شوند. نوع HPV که می تواند به سرطان تبدیل شود، زگیل ایجاد نمی کند.

سوالات متداول

خیر. این ویروس از طریق تماس ناحیه تناسلی فرد سالم با فرد آلوده به ویروس هم منتقل می شود. همچنین طی رابطه جنسی دهانی امکان ابتلا به ویروس زگیل تناسلی دهان وجود دارد.

در مواردی بسیار نادر امکان انتقال از طریق وسایل شخصی مانند تیغ اصلاح بدن هم وجود دارد.

متاسفانه تا کنون روشی قطعی برای از بین بردن این ویروس در بدن یافت نشده ولی می تواند با قوی شدن سیستم ایمنی بدن ضعیف تر شود. در نتیجه مهم است که این موضوع را با شریک جنسی خود در میان بگذارید.

یک مادر ممکن است این ویروس را به جنین متولد نشده خود منتقل کند اما بعید است. به عبارتی طبق آمار حدود 11 درصد از مادران طی یک دوره سویه ای از این ویروس را به نوزاد خود منتقل کردند.

بیش از 100 نوع ویروس اچ پی وی تا کنون یافت شده که شایع ترین آنها HPV11, HPV16, HPV6 و HPV 18 می باشد.

عوارض عمل نکردن کیست مویی و ترکیدن {اگر درمان نشود}

عوارض عمل نکردن کیست مویی و ترکیدن {اگر درمان نشود}

مرداد 31, 1402
برای یبوست در بارداری چی بخوریم؟

برای یبوست در بارداری چی بخوریم؟

مهر 12, 1402

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
9 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
ابریشمی

تا جای که متوجه شدم اچ پی وی در بانوان علتش شریک جنسی متعدد است درسته؟

Roya
پاسخ به  ابریشمی

حتی ممکنه با یه شریک جنسی که مبتلا هست به این ویروس هم اتفاق بیفته خیلی ها هستن که مبتلاهستن ولی هیچ نشونه ای ندارن

Hkkkkkk7

با سلام بنده آزمایش hpv مثبت شده و نوع آن هم ژنوتیپ ۶۶ هستش ولی پاپ اسمیر که دادم در مورد اینکه بدخیم باشه منفی است..میشه راهنمایی کنید خیلی استرس گرفتم ممنون

شیوا

سلام من جواب ازمایشhpvمثبت در اومد از نوع پر خطرش هست میخواستم بدونم الان باید چیکار کنم راه درمانش چیه

رحیم

سلام خسته نباشید من چن روز پیش خدارضایی انجام دادم و بعد دستم نشستم صب روز بعدش دست و پاهام نقطه های قرمز در اومده بود یا همان زگیل و وقتی خیس میشد سوزش داشتن روی پاهامم یکم خون از اون زگیل ها امد بعد دو روز خد ب خد ناپدید شدن و اثری از انها نمانده ولی بدنم سوزش وخارش دارد ایا امکان اینک ب ویروس الوده شده باشم هست یا فقط عفونت هستش ومن تا حالا رابطیی نداشتم و مواد مخدرم نمیکشم لطفا جواب بدید