مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

  • آدرس
    تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
  • تلفن
    ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
  • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
    مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

درمان گیاهی فیستول و روشهای طب سنتی برای تخلیه چرک

درمان گیاهی فیستول

فیستول مقعدی یک تونل کوچک است که بین پوست اطراف مقعد و داخل کانال مقعد ایجاد می شود. می تواند باعث درد، تورم و ترشح چرک یا خون شود. درمان قطعی فیستول مقعدی معمولاً شامل مداخله با روشهای جراحی برای برداشتن مجرای فیستول و بهبود کامل است. اما در مواردی از درمان گیاهی فیستول برای کاهش شدت بیماری و بهتر شدن علائم کمک گرفته میشود. 

زیرا فیستول مقعدی می تواند بیماری پیچیده ای باشد و ممکن است برای جلوگیری از عوارض مزمن نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: لیزر فیستول چگونه انجام میشود؟

درمان گیاهی فیستول چیست؟

اگر به دنبال روشهای درمان گیاهی برای فیستول مقعدی هستید، بسیار مهم است که قبل از استفاده از هر گونه درمانی با یک متخصص یا کسی که اطلاعات کافی از گیاهان دارویی دارد، مشورت کنید. آنها می توانند راهنمایی هایی در مورد گزینه های گیاهی ایمن و مناسب ارائه دهند که ممکن است به کاهش علائم یا حمایت از روشهای درمانی دیگر کمک کند. 

این نکته ضروری است که دکتر خود را در مورد هر گونه درمان گیاهی که در نظر دارید مطلع کنید، زیرا آنها می توانند با داروها یا سایر درمان هایی که ممکن است دریافت می کنید تداخل داشته باشند.

برخی از درمان‌های سنتی و گیاهان دارویی دارای مزایای بالقوه برای بهبود، کاهش التهاب و تسکین علائم هستند. در اینجا برخی از درمان های گیاهی که گاهی برای فیستول پیشنهاد می شود آورده شده است:

1. زردچوبه

شیر زردچوبه برای درمان گیاهی فیستول

زردچوبه حاوی کورکومین است، ترکیبی که به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن شناخته شده است. ممکن است به کاهش التهاب و بهبودی کمک کند. زردچوبه را می توان به عنوان یک مکمل غذایی مصرف کرد یا به غذا اضافه کرد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که کورکومین موجود در زردچوبه ممکن است برای بهبود زخم و ترمیم بافت فواید داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: فیستول چیست و چه علائمی دارد؟

2. چریش

به عنوان یکی دیگر روشهای درمان گیاهی فیستول، چریش که به نام Azadirachta indica نیز شناخته می شود، درختی بومی شبه قاره هند است که به طور سنتی در طب آیورودا برای فواید سلامتی مختلف استفاده می شود. چریش به دلیل خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد التهابی خود شناخته شده است، که ممکن است در حمایت از بهبود زخم و کاهش التهاب مرتبط با شرایطی مانند فیستول مقعدی مفید باشد.

برخی افراد بر این باورند که چریش به دلیل پتانسیلی که برای بهبود بافت، کاهش خطر عفونت و کاهش علائمی مانند درد و تورم دارد، ممکن است به فیستول مقعدی کمک کند. چریش را می توان به اشکال مختلف از جمله روغن چریش، برگ چریش یا مکمل های چریش استفاده کرد.

روغن چریش را می توان به صورت موضعی در ناحیه آسیب دیده استفاده کرد تا به تسکین سوزش و بهبودی کمک کند. از برگ‌های چریش می‌توان برای تهیه ضماد یا خمیری استفاده کرد که می‌توان آن را به‌صورت خارجی روی محل فیستول مقعد قرار داد. مکمل های چریش به صورت کپسول یا پودر برای مصرف داخلی نیز موجود است.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح فیستول در تهران کیست؟

3. آلوئه ورا برای درمان گیاهی فیستول

آلوئه ورا برای فیستول

آلوئه ورا گیاهی است که به دلیل خاصیت تسکین دهنده و التیام بخش معروف است و برای انواع بیماری های پوستی و التیام زخم ها استفاده می شود. برخی از مردم بر این باورند که آلوئه ورا به دلیل پتانسیل آن برای کاهش التهاب، بهبود بافت و تسکین علائمی مانند درد و خارش ممکن است به فیستول مقعدی کمک کند.

ژل آلوئه ورا، که از برگ های گیاه آلوئه ورا استخراج می شود، می تواند به صورت موضعی در ناحیه آسیب دیده استفاده شود تا به تسکین سوزش و بهبودی کمک کند. ژل را می توان مستقیماً روی محل فیستول مقعدی اعمال کرد یا به شکل کرم، پماد یا شیاف که به طور خاص برای استفاده مقعدی فرموله شده است، استفاده کرد.

در نظر گرفته شده که آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ترمیم کننده زخم است که ممکن است برای افراد مبتلا به فیستول مقعد مفید باشد. با این حال، شواهد علمی به طور خاص حمایت از استفاده از آلوئه ورا برای فیستول مقعدی محدود است، و تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی آن در این زمینه مورد نیاز است.

مطلب پیشنهادی: عمل جراحی فیستول چگونه است؟

4. کالاندولا

کالاندولا یا گل همیشه بهار که به گل همیشه بهار نیز معروف است، گیاهی گلدار است که قرن ها به دلیل خواص دارویی آن مورد استفاده قرار می گرفته است. اعتقاد بر این است که کالاندولا دارای خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و ترمیم کننده زخم است که ممکن است آن را به طور بالقوه برای شرایطی مانند فیستول مقعدی مفید کند.

گل همیشه بهار را می توان به صورت موضعی در اشکال مختلف مانند کرم ها، پمادها یا روغن های دم کرده برای کمک به تسکین سوزش، کاهش التهاب و بهبودی ناحیه آسیب دیده استفاده کرد. برخی افراد متوجه می شوند که گل همیشه بهار می تواند به کاهش علائم مرتبط با فیستول مقعدی مانند درد، تورم و خارش کمک کند.

برای استفاده از گل همیشه بهار برای فیستول مقعدی، می توانید چند بار در روز یک محصول مبتنی بر گل همیشه بهار را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. برای اطمینان از اثربخشی و ایمنی، انتخاب محصولات کالاندولا با کیفیت بالا از منابع معتبر ضروری است.

مطلب پیشنهادی: درمان آبسه مقعدی چیست؟

5. بابونه برای درمان گیاهی فیستول

بابونه یک داروی گیاهی دیگر است که اغلب به دلیل خواص ضد التهابی و تسکین دهنده آن استفاده می شود، این گیاه می تواند به طور بالقوه برای افراد مبتلا به فیستول مقعد مفید باشد. بابونه به خاطر اثرات آرام بخش شناخته شده است و به طور سنتی برای کمک به کاهش التهاب، تسکین درد و بهبودی استفاده می شود.

بابونه را می توان به صورت موضعی در اشکال مختلف مانند روغن های دم کرده بابونه، کرم ها یا به عنوان ماده ای که در حمام سیتز میریزید، استفاده کرد تا به کاهش ناراحتی و بهبودی در ناحیه آسیب دیده کمک کند. برخی افراد متوجه می شوند که بابونه می تواند به کاهش تورم، تسکین سوزش و تسکین علائم مرتبط با فیستول مقعدی کمک کند.

برای استفاده از بابونه برای فیستول مقعدی، می‌توانید یک محصول مبتنی بر بابونه را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید یا از چای کیسه‌ ای بابونه در یک حمام گرم استفاده کنید. 

6. اکیناسه و درمان طب سنتی فیستول

اعتقاد بر این است که اکیناسه دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی است که ممکن است از فرآیندهای درمانی طبیعی بدن پشتیبانی کند. می توان آن را به عنوان مکمل غذایی یا به شکل چای مصرف کرد.

توجه به این نکته مهم است که پاسخ‌های فردی به درمان‌های گیاهی می‌تواند متفاوت باشد و همه درمان‌ها ممکن است برای همه مناسب نباشند. قبل از امتحان هرگونه درمان گیاهی برای فیستول مقعدی، ضروری است با یک پزشک متخصص یا یک گیاه شناس واجد شرایط مشورت کنید تا مطمئن شوید که آنها بی خطر هستند و برای شرایط خاص شما مناسب هستند. علاوه بر این، درمان های گیاهی نباید جایگزین ارزیابی پزشکی یا درمان فیستول مقعدی شود، به خصوص اگر عوارضی ایجاد شود.

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
0 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده