مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

  • آدرس
    تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
  • تلفن
    ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
  • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
    مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

عوارض زگیل تناسلی بر جنین و مادر در دوران بارداری و روش های درمانی

زگیل تناسلی در بارداری

یکی از مسائلی که امروزه بسیاری از زنان باردار را درگیر خود می نماید، بیماری زگیل تناسلی در بارداری است. زیرا ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV که عامل ایجاد زگیل های تناسلی است، شیوع بسیار گسترده ای یافته و بخش عظیمی از جامعه را درگیر خود نموده است. اگر شما نیز احتمال می دهید در معرض این ویروس بوده و به آن مبتلا هستید و یا در این مورد نگرانی دارید، تا انتها همراه ما باشید.

تاثیر زگیل های تناسلی در روند بارداری

به طور کلی می توان گفت زگیل تناسلی در امر بارداری خللی را ایجاد نکرده و مادر حتی با وجود ابتلا به این ویروس می تواند به راحتی بارداری شود. اما مهم است که افراد مبتلا به این ویروس در نظر داشته باشند که در مقایسه با سایرین نیاز بیشتری به مراجعه نزد پزشک و مشورت دارند. زیرا زگیل بدون عوارض نبوده و احتمال انتقال ویروس در طی زایمان به نوزاد وجود دارد، همچنین ابتلا به این ویروس ریسک زایمان زودرس و یا سقط جنین را نیز افزایش می دهد.

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

مهمترین عوارضی که ممکن است زگیل تناسلی در بارداری پدید آورد، انتقال آن از مادر به جنین است. از همین روی به مادران توصیه می شود، در طی این دوره نکاتی را رعایت نمایند. به طور مثال اگر کیسه آب جنین پاره شود، خطر انتقال ویروس تا دو برابر افزایش می یابد. نوزادی که همراه با ویروس HPV متولد می شود، در چندین هفته پس از تولد دچار زگیل در ناحیه دهان و گلو خواهد شد. لازم به ذکر است که رشد تعداد زگیل تناسلی در بارداری  بدون دلیل مشخصی افزایش می یابد.

درمان های در دسترس برای زنان باردار مبتلا به زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی در بارداری

درمان زگیل تناسلی یا در واقع از بین بردن ویروس HPV امکان پذیر نیست، و فرد مبتلا به جز موارد خاص تا آخر عمر درگیر این ویروس خواهد بود. درمان های در دسترس تنها شامل روش هایی است که زگیل های ایجاد شده را از بین می برد. مادران باردار باید در این زمینه حساسیت بیشتری را نشان دهند و از هر دارویی برای درمان خود استفاده نکنند. این افراد باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مربوطه مشورت نمایند تا داروهای مناسب دوران بارداری که عوارضی را برای جنین به همراه ندارد، استفاده نمایند. اما اغلب به این مادران توصیه می شود، به جای استفاده از روش هایی دارویی، روشهای موضعی درمان مانند کرایوتراپی، جراحی و … را جایگزین کنند.

تاثیر واکسن گارداسیل در بارداری

واکسن گارداسیل در بارداری

بهترین سن برای دریافت واکسن گارداسیل، قبل از 20 و قبل از سن شروع فعالیت های جنسی است. اما در صورتی که مادران قصد دارند در طی بارداری این واکسن را دریافت کنند منعی وجود ندارد، زیرا که این واکسن حاوی میکروب های کشته شده و یا ضعیف شده نبوده در نتیجه مشکلی را برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد.

تاثیر تزریق واکسن گارداسیل در مردان بر جنین

تاکنون تحقیقات گسترده ای در رابطه ای با تاثیر تزریق واکسن گارداسیل در مردان بر جنین صورت نگرفته است. اما همانطور که ذکر شد، این واکسن حاوی میکروب ضعیف شده و کشته شده نبوده و زیانی نیز از طرف پدر بر جنین نخواهد داشت.

زگیل تناسلی و زایمان

زگیل های تناسلی مشکلی را برای انتخاب نوع زایمان فراهم نمی کند. اما به جز در مواردی که رشد زگیل ها در ناحیه واژن بسیار گسترده باشد و یا تاحدی این زگیل ها بزرگ باشند که مجرای زایمان را بپوشانند، مادر نمی تواند با زایمان طبیعی وضع حمل نماید. همچنین در صورتی که زگیل ها مجرای زایمان را پوشش دهند، احتمال ورود ویروس از طریق دهان به جنین افزایش یافته و زایمان سزارین به مادر پیشنهاد می شود.