مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

عمل جراحی فیستول مقعدی و مراقبت‌های بعد از عمل

عمل جراحی فیستول مقعدی و مراقبت‌های بعد از عمل

فیستول مقعدی از بیماری های عفونی ناحیه مقعدی است. این بیماری موجب اتصال غیر طبیعی دو ارگان از بدن به یکدیگر می گردد. فیستول معمولاً در اثر عفونت درمان نشده آبسه ایجاد می شود. این بیماری همراه با علائمی مانند درد، سوزش، خارش، خونریزی و … بروز می نماید. این بیماری با استفاده از درمان های خانگی و دارویی قابل درمان نبوده و تنها روش های عمل جراحی تهاجمی می توانند به بهبود و درمان این عارضه کمک نمایند. تکنیک های جراحی مختلفی برای درمان فیستول وجود دارد اما همه این روش ها نمی توانند درمان موثری باشند. پس آشنایی بیشتر با تکنیک های مختلف جراحی می تواند به انتخاب روش صحیح درمان این بیماری کمک نماید. برخی از مهمترین روشهای عمل جراحی فیستول مقعدی به این شرح است:

لازم است بدانید که امروزه بهترین روش برای درمان فیستول با لیزر بوده که بدون هیچگونه عوارض و طی نیم ساعت فرد را درمان می کند.

همچنین روش های جراحی نام برده زیر، صرفا برای کسب اطلاعات مراجعین عزیز نوشته شده است.

تکنیک فیستولوتومی

فیستولوتومی

فیستولوتومی مهمترین و کاربردی ترین روش جراحی فیستول مقعدی است. در این روش جراحی مجرای فیستول با استفاده از چاقو باز شده و محتویات آن خارج می شود. در این روش ترمیم از داخل به خارج است. مدت زمان بهبودی پس از این عمل 1الی 2 ماه است.

این روش همراه با ریسک آسیب به عضله اسفنکتر است. اما پزشک تمام سعی خود را خواهد نمود، تا کمترین میزان آسیب به این عضله وارد شود.

تکنیک جراحی فیستول به روش استن یا ستون

در روش سنتی درمان فیستول با تکنیک استن از موی اسب و یا کتان استفاده می شد. ولی امروزه از نخ بخیه یا لوله تخلیه برای از بین بردن عفونت و باز ماندن مجرای فیستول استفاده می شود. این نخ باید برای حداقل 6 الی 12 هفته در مجرای بماند و سپس پزشک انجام جراحی را تجویز می کند. این روش برای افراد در معرض خطر آسیب به عضله اسفنکتر و بی اختیاری مقعد کاربرد دارد.

تکنیک فلپ آدوانسمنت

تکنیک فلپ آدوانسمنت در مورد فیستول های پیچیده تر و افراد در معرض خطر بی اختیاری استفاده می شود. در طی این روش با استفاده از بافت روده و یا پوست اطراف مقعد اقدام به ترمیم فیستول می نمایند. میزان تاثیر این روش درمانی 50% گزارش شده است. ابتلا به بیماری های زمینه ای برای فیستول مثل کرون و کولیت ریسک عود مجدد بیماری را افزایش می دهد.

پلاگین بیولوژیکی

پلاگین بیولوژیکی فیستول

این روش جراحی شامل ساخت پلاگین بیولوژیکی از مخاط روده بیمار و سپس بخیه زدن آن به مجرای فیستول است. بعد از انجام این جراحی بافت جدید در اطراف این پلاگین شروع به رشد می کند و به این ترتیب بیماری از بین می رود.

میزان موفقیت بعد از این عمل 80% گزارش شده است. برای انجام این جراحی بیمار باید به مدت 24 ساعت در بیمارستان بستری شود. درد، آبسه و جابجایی پلاگین از عوارض احتمالی این روش جراحی فیستول مقعدی هستند.

بستن مجرای فیستول بین اسفنکتریک یا روش لیفت LIFT

لیفت یک درمان دو مرحله ای است که در محوطه کلینیک برای فیستول های پیچیده یا عمیق انجام می شود. در طی روش لیفت جراح این اجازه را پیدا می کند تا به فیستول بین ماهیچه های اسفنکتر دسترسی پیدا کرده و آن را از بین ببرد. در این روش؛ متخصص ابتدا نخ ستون در داخل فیستول قرار می دهد که فیستول به مرور زمان کمی پهن شود. چند هفته بعد ، جراح بافت آلوده را برداشته و دهانه فیستول داخلی را می بندد.

عکس جراحی فیستول به روش لیفت

جراحی فیستول مقعدی با کوتر

ممکن است این روش اکثرا برای بیمارانی استفاده شود که کیس مناسب برای لیزر فیستول نیستند. این روش به این شکل است که داخل مجرا فیستول یه درن گذاشته میشود تا پس از جراحی درناژ ادامه پیدا کند. در نتیجه جراح فیستول با استفاده از تیغ مسیر فیستول را برش داده تا چرک تخلیه شود ولی اگر خونریزی زیاد باشد، از الکتروکوتر برای سوزاندن سر عروق استفاده می کند.

تزریق چسب فیبرین

چسب فیبرین حاوی مواد خاصی می باشد که پزشک متخصص به داخل کانال فیستول تزریق می کند. این چسب فیستول را مهر و موم کرده و به بهبودی بیماری کمک می کند. البته این روش خیلی قدیمی بوده و امروزه به تنهایی کاربردی ندارد، مگر همراه با یکی از دو روش لیزر فیستول یا جراحی.

عوارض عمل جراحی فیستول مقعدی

انجام جراحی فیستول مقعدی بی شک بدون عوارض نخواهد بود. این عوارض غالباً کوتاه مدت بوده و پس از مدتی رفع می شوند. عوارض جراحی فیستول مقعدی عبارتند از :

 • درد
 • خونریزی
 • بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع به سبب آسیب به عضلات مقعد در اثر جراحی
 • مشکل دفع ادرار
 • عفونت در صورت ترمیم نشدن کامل مجرای مقعد
 • تورم و ترشح
 • تب
 • تهوع
 • یبوست

از آنجایی که تمامی روشهای جراحی فیستول همراه با عوارض متعددی است و مشکلات مختلفی را به همراه دارد، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. درمان فیستول با لیزر بهترین جایگزین برای جراحی بوده زیرا با استفاده از اشعه مادون قرمز اقدام به از بین بردن مجرای ایجاد شده می نماید و هیچ یک از مشکلات و عوارض روشهای جراحی مانند درد، خونریزی، عفونت، بستری شدن بیمارستان، بی اختیاری و .. را ندارد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی فیستول

انجام مراقبت هایی خاص به نتیجه گیری از درمان و جلوگیری از عوارض احتمالی کمک می کند. برخی از این مراقبت ها عبارتند از :

 • مصرف مسکن ها به جهت کاهش درد
 • مصرف آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از عفونت
 • تعویض مرتب پانسمان، به منظور جلوگیری از عفونت
 • جلوگیری از یبوست، برای این منظور لازم مصرف فیبر، آب کافی و در صورت لزوم ملین را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • حمام سیتز، قرار دادن ناحیه کفل و لگن در آب به تسریع روند درمان و جلوگیری از عفونت زخم کمک می کند.
 • اجتناب از وارد آوردن فشار بر زخم فیستول، بهترین راهکار این است که برای نشستن از یک بالش دوناتی شکل کمک بگیرید.

اطلاع از روش های دقیق مراقبت پس از عمل

برای اطلاع از این روش ها میتوانید از طریق شماره تماس زیر با مشاوران ما در ارتباط باشید:

با ترشح بعد از عمل فیستول چه کنیم؟

داشتن ترشحات یا خروج خونابه پس از عمل جراحی طبیعی است. اگر چه ممکن است که این ترشحات تا دو هفته هم طول بکشند ولی پس از عمل به مرور زمان کمتر شده و قطع می شوند.

بهترین کار برای جلوگیری و تسریع در روند از بین بردن ترشحات در خانه استفاده از کمپرس یخ می باشد. البته این مورد هم با مشورت پزشک باید انجام شود. توجه کنید که محل را مزتب باید تمیز کرده و از تجمع چرک و ترشحات جلوگیری کنید.

سوالات متداول عمل جراحی فیستول

خیر. روشهای درمانی مانند جراحی و لیزر اگر توسط یک متخصص ماهر و با تجربه انجام بشود، هیچگونه خطری برای فرد ندارد.

به طور معمول خروج خون آبه تا 3 الی 4 روز پس از انجام عمل جراحی فیستول طبیعی است. ولی اگر خونریزی شدید داشتید، حتما باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

در اکثر موارد ممکن است افراد خروج خون را تا یک هفته روی لباس زیر خود یا دستمال کاغذی مشاهده کنند.

اگر طی عمل جراحی عضلات اسفنکتر مقعد آسیب ببینند، ممکن است فرد دچار بی اختیاری در دفع مدفوع یا گاز روده شود.

عوارض و مراحل ایجاد بیماری سیفلیس

عوارض و مراحل ایجاد بیماری سیفلیس

شهریور 11, 1398
کاربرد حمام سیتز یا حمام نشیمن و تاثیرات آن بر بواسیر یا هموروئید

کاربرد حمام سیتز یا حمام نشیمن و تاثیرات آن بر بواسیر یا هموروئید

شهریور 20, 1398

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
14 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
مرضیه

سلام دکتر شما حخودتون عمل جراحی فیستول رو پیشنهاد میکنید یا لیزر؟ من تو خیلی از سایتا خوندم ولی هنوز نتونستم تصمیم بگیرم

هدیه

سلام دکتر من فیستول و هموروئید باهم دارم. میتونم جفتشونو با هم عمل کنم؟

حسین

سلام وقتتون بخیر. من هفته دیگه وقت عمل جراحی فیستول ازتون گرفتم. فراموش کردم بپرسم قبلش لازمه که کار خاصی انجام بدم؟

مسعود

من 12 سال و خورده ای هست که گرفتار این بیماری هستم و تا حالا 2 بار هم عمل جراحی انجام دادم که خیلی هم اذیت شدم ولی بعد از هر دو بار فیستولم برگشت. الان شما میفرمایید چکار انجام بدم

امین

سلام ایا جراحی فیستول با لیزر بخیه هم میخورد؟

نیلوفر

سلام دکتر. یه سوال داشتم خدمتتون. اگر من فیستولمو جراحی کنم زخم باز میمونه؟ بعد اینکه بخیه زده میشه یا نه

هانی

سلام من عمل کردم بعد 2هفته گرفتگی در کتف و گردن دارم چ کاری باید انجام بدم تا این گرفتگی برطرف شه

Mehdi

سلام خسته نباشید من ۲ماه ۱بار بالا مقعد عفونت میکنه و بعد ۳روز محل عفونت باز میشه وخون وعفوتت میاد دکتر رفتم گفتم فیستول پرینال داری وعمل جراحی خواستم راهنمایی کنید ایا برگشت بعدازعمل هست و عوارض جراحی تا چند روزه ممنون میشم