مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

  • آدرس
    تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
  • تلفن
    ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
  • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
    مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

بارداری و زایمان طبیعی بیشترین عامل ابتلا به بواسیر در زنان

بواسیر یا هموروئید در زنان

بواسیر در زنان از شایع ترین مشکلاتی است که یک زن می تواند در هر سنی آن را تجربه کند. البته باید بگوییم که میزان شیوع این بیماری در زنان و مردان تقریبا به یک اندازه است ولی زنان بنا به عللی که در ادامه ذکر خواهیم کرد در برابر این بیماری آسیب پذیرترند و بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند.

اما چرا زنان در برابر بواسیر آسیب پذیرترند؟

خطر ابتلا به هموروئید برای زنان به علت تغییر تعادل هورمونی، بارداری، زایمان، رژیم غذایی و غیره بسیار زیاد است.

در ادامه به بررسی دقیق دلایل به وجود آمدن هموروئید در زنان میپدازیم.

بارداری

بواسیر در بارداری

بارداری می تواند عوارض متعدد و بیشماری را برای مادر به وجود بیاورد. یکی از عوارضی که بیشتر زنان باردار با آن روبرو می شوند بواسیر است. در دوران بارداری وزن و اندازه ی رحم به مرور زمان افزایش می یابد و می تواند به نواحی تحتانی بدن از جمله مقعد آسیب های زیادی وارد کند که بواسیر یکی از آنهاست. همچنین اختلالات هورمونی و کاهش تحرک در ایجاد یبوست و بواسیر نقش مهمی دارند. بواسیر در بارداری به عنوان یکی از عمده ترین علل بواسیر در زنان شناخته می شود.

چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن از مشکلاتی است که برای زنان بیشتر ممکن است رخ بدهد. دوران بارداری و استرس باعث می شود که زنان در برابر چاقی مستعد تر باشند از این رو احتمال بروز بواسیر هم افزایش می یابد. چاقی می تواند باعث ایجاد فشار زیادی در ناحیه ی مقعد شود.

زایمان طبیعی سخت

یکی از عوارضی که در حین زایمان های طبیعی سخت دیده می شود، ابتلای مادر به بواسیر است. در طی فرایند زایمان طبیعی فشارهای زیادی به نقاط تحتانی بدن مادر مثل لگن و مقعد ایجاد می شود و طبیعی است که بافت ها و شریان های این قسمت با آسیب های زیادی روبرو شوند.

رابطه ی جنسی مقعد

رابطه ی جنسی مقعدی یکی از غیرمتعارف ترین انواع رابطه ی جنسی است ولی زنان بنا به دلایل زیادی آن را می پذیرند. رابطه ی جنسی مقعدی می تواند آسیب های شدیدی به ناحیه ی مقعد وارد کند که بواسیر یکی از شایع ترین آنهاست.

یبوست

یبوست یکی از علل ایجاد بواسیر در زنان

یبوست در اثر اختلالات گوارشی و نامنظم بودن و کم تحرکی روده ها ایجاد می شود . هنگام یبوست مدفوع به شدت سفت و سخت می گردد و برای دفع آن فشار زیادی به ناحیه ی مقعد وارد می شود که زمینه ساز ایجاد بواسیر است. عوامل زیادی در ایجاد یبوست نقش دارند: اختلالات هورمونی دوران بارداری، کم آبی بدن ، رژیم غذایی کم فیبر ، کم تحرکی ، چاقی و برخی بیماری های گوارشی می توانند در ایجاد یبوست نقش مهمی داشته باشند. مطالعات نشان داده است که زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به یبوست می باشند.