مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

  • آدرس
    تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
  • تلفن
    ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
  • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
    مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

تفاوت فیستول و کیست مویی (سینوس پیلونیدال)

تفاوت فیستول و کیست مویی (سینوس پیلونیدال)

دو بیماری فیستول مقعدی و کیست مویی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند در حالی که تنها شباهت بین آنها ایجاد هر دو در ناحیه مقعدی است. منظور از فیستول ایجاد مجرایی غیر طبیعی میان بافت روده و پوست اطراف مقعد است که موجب عفونت می گردد و عامل آن نیز در اغلب موارد ایجاد آبسه مقعدی شناخته می شود.

در حالی که بیماری کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال حاصل برگشت مو به داخل پوست است که به صورت کیست حاوی مو و عفونت نمایان می شود.

تفاوت در علل ایجاد فیستول و کیست مویی

مهمترین علت ایجاد فیستول چیست؟ این مورد در مقعد آبسه عنوان می شود آبسه پری آنال که حاصل بسته شدن خروجی غدد روده و تجمع عفونت در آن است، که در صورت عدم درمان امکان گسترش عفونت و ایجاد فیستول وجود دارد. از سایر علل ایجاد این بیماری می‌توانیم به  عوارض ابتلا به کرون، دیورتیکولیت، جراحی نزدیک مقعد، سل، بیماری های آمیزشی مانند کلامیدیا، سیفلیس، گونوره، سرطان، HIV و .. اشاره کنیم.

علت ایجاد کیست پیلونیدال برگشت مو به داخل پوست است که می تواند حاصل سایش پوست در اثر نشستن های طولانی مدت و لباس های تنگ باشد. همچنین در برخی موارد عواملی مانند داشتن مو های زائد زیاد و ضخیم عاملی برای این بیماری شناخته می شود.

حتما بخوانید: درمان کیست مویی با لیزر در تهران

فرق در علائم فیستول و کیست مویی

دو بیماری فیستول و کیست پیلونیدال هر دو عفونی هستند در نتیجه ممکن است تشخیص این دو را برای بیمار کمی مشکل کند. سینوس پیلونیدال حفره ای یک طرفه حاوی چرک و عفونت است اما فیستول حفره ای دو طرفه و متصل کننده بین بافت رکتوم و از بیرون به بافت پوست اطراف مقعد است.

از علائم ایجاد فیستول می توانیم به تورم و درد اطراف مقعد، ترشحات بدبو و گاهاً خونی، آبسه مقعدی مکرر، بی اختیاری مدفوع و قابلیت مشاهده سوراخ یا مجرای غیر طبیعی اشاره کنیم. از نشانه های کیست پیلونیدال می توانیم به درد، قرمزی پوست و ترشحات بدبو و عفونی و حفره هایی حاوی مو اشاره کنیم.

تفاوت در تشخیص دو بیماری

معاینه ی جسمی: پزشک اطراف و داخل ناحیه باسن را بررسی کرده و کیست با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. آزمایش‌های تصویربرداری (سی تی اسکن یا اسکن MRI)به ندرت مورد نیاز باشد.
تست های تصویربرداری مانند MRI تصاویر دقیقی از عضله اسفنکتر و سایر ساختارهای کف لگن ارائه می دهد.

سونوگرافی آندوسکوپی برای شناسایی فیستول، عضلات اسفنکتر و بافت های اطراف به کار گرفته می شود. فیستولوگرافی یک عکس اشعه ایکس از فیستول برای بررسی تونل فیستول مقعدی است. آزمایشات دیگر شامل پروب فیستول، آنوسکوپ، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر یا کولونوسکوپی هستند.

شیوع بواسیر یا هموروئید در چه سنی و در بین چه افرادی است؟

شیوع بواسیر یا هموروئید در چه سنی و در بین چه افرادی است؟

خرداد 27, 1398

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
0 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده