مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

درمان فیستول در زنان (واژن)؛ عکس فیستول وزیکو واژینال

درمان فیستول در زنان (واژن)؛ عکس فیستول وزیکو واژینال

فیستول Fistula یک مسیر تونل مانند می باشد که می تواند دو ارگان مختلف را به یکدیگر متصل کند. این عارضه بیشتر به دنبال آبسه مقعدی ایجاد می شود. اگر این عارضه در واژن زنان رخ دهد، به آن فیستول وزیکو واژینال یا واژن می گویند که میتواند مهبل را به اندام های مجاور خود متصل کند. از بین رفتن بافت حساس دیواره های راست روده، مجرا ادرار، مثانه و سایر نواحی اطراف؛ به دلیل روند مداوم التهابی ، می توانند مبتلا به مسیر غیر طبیعی فیستول شوند.

مطلب پیشنهادی: فیستول چیست؟

فیستول مقعدی خطرناک نیست، اما ممکن است باعث علائم ناراحت‌کننده‌ای شامل درد، خونریزی و عفونت شود. در صورت بروز علائم فیستول مقعدی، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را انجام داد. در بعضی از موارد، جراحی برای درمان فیستول مقعدی لازم است.

انواع فیستول واژن

همانطور که پیشتر ذکر شد، این عارضه به نواحی اطراف خود متصل می شود و انواع آن عبارتند از:

 • وزیکو واژینال : این نوع مسیری از واژن به مثانه است.
 • حالب : از کلیه ها به داخل مثانه باز می شود.
 • رکتوواژینال : به رکتوم و قسمت تحتانی روده بزرگ متصل می شود.
 • کول واژینال : به خود روده بزرگ یا همان کولون وصل می شود.
 • انترو واژینال : از واژن به روده کوچک اتصال می یابد.
 • مجرای ادرار: باز شدن بین واژن و مجرای ادرار، بخشی از مثانه

معمولا بیماران در ابتدایی ترین مراحل بیماری آبسه مقعدی کوچکی مشاهده می کنند که به مرور زمان منجر به فیستول واژن می شود. زمانی که هر گونه ناهنجاری از جمله متوجه آبسه شدید، باید سریعا به بهترین جراح فیستول مراجعه کنید.

عکس فیستول وزیکو واژینال

مطلب پیشنهادی: لیزر فیستول و درمان سریع

علائم فیستول واژن

گاهی اوقات این عارضه هیچ دردی به همراه ندارد ولی می تواند به مرور زمان مشکلات جدی ایجاد کند. از جمله می تواند موجب بی اختیاری ادرار شده یا نشت عفونت از مثانه و مدفوع را به واژن به همراه داشته باشد. همچنین ، احتمال آلودگی و زخم شدن ناحیه تناسلی را افزایش داده  باعث می شود فرد هنگام مقاربت درد داشته باشد. این علائم به وضوح بیشتر از 

 در زنان پس از زایمان ایجاد می شوند. از دیگر علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تب
 • اسهال
 • استفراغ
 • شکم درد
 • کاهش وزن
 • حالت تهوع
 • نشت ادرار و مدفوع
 • ترشحات غیر طبیعی واژن
 • بوی بد در ادرار یا ترشحات واژن
 • عفونت مکرر از جمله عفونت ادراری مکرر

اگر هر گونه علائم بالا را دارید، تماس بگیرید.

در صورت تجربه هر کدام از علائم بالا با مشاوران کلینیک زارعی در ارتباط باشید تا بهترین راه حل را دریافت کنید.

مطلب پیشنهادی: عمل جراحی فیستول

علت ایجاد فیستول واژن

فیستول در هر دو جنسیت قابل بروز است و معمولاً به دلیل عفونت‌های پوستی و باکتریایی در منطقه مقعدی وارد بدن می‌شود. در زنان، فیستول مقعدی ممکن است به دلیل عفونت‌های پس از زایمان، تروما و یا عفونت‌ های باکتریایی در ناحیه نشیمنگاهی بروز پیدا کند.

از علت های شایع این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیب های هنگام زایمان 

آسیب های مربوط به زایمان شایع ترین علت فیستول واژن است. در زایمان طبیعی یا عفونت اپی زیاتومی – یک برش برای بزرگ شدن پرینه ( ناحیه میانی واژن تا مقعد ) ایجاد می شود که احتمال عارضه fistula را افزایش می دهد. همچنین در بعضی موارد این اتفاق به دنبال یک زایمان طولانی و دشوار رخ می دهد. این نوع فیستول ها ممکن است منجر به آسیب به اسفنکتر مقعدی که به نگه داشتن مدفوع کمک می کنند، شوند.

بیماری کرون

دومین علت شایع فیستول کول واژینال، بیماری کرون می باشد که یک بیماری التهابی روده بوده و در آن پوشش دستگاه گوارش ملتهب می شود. اکثر زنان مبتلا به بیماری کرون هرگز دچار فیستول رکتوواژینال نمی شوند ، اما داشتن بیماری کرون خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

سرطان یا پرتودرمانی در ناحیه لگن 

تومور سرطانی در راست روده ، سرطان دهانه رحم ، واژن ، رحم یا کانال مقعد می تواند منجر به فیستول رکتوواژینال شود. پرتو درمانی برای درمان سرطان در این مناطق نیز می تواند فرد را در معرض خطر قرار دهد. فیستول ناشی از این اشعه معمولاً طی شش ماه تا دو سال پس از درمان تشکیل می شود.

جراحی واژن ، پرینه ، راست روده یا مقعد

علل دیگر بندرت ، فیستول راست روده ممکن است به دلیل عفونت در مقعد یا راست روده شما ایجاد شود. 

تجربه جراحی قبلی در ناحیه از لگن به پایین ، مانند برداشتن رحم، در موارد نادر می تواند منجر به ایجاد فیستول شود. همچنین ممکن است این عارضه به دنبال آسیب های جزئی در حین جراحی یا نشت وعفونت ایجاد شود.

هزینه جراحی فیستول واژن

هزینه درمان فیستول واژن با روش جراحی و همچنین لیزر به عوامل مختلفی از جمله طول فیستول، عمق آن و محل قرار گرفتنش بستگی دارد. در نتیجه پزشم می تواند پس از معاینه دقیق و دیدن آزمایشات مراجعه کننده هزینه را بیان کند.

عکس جراحی واژن

عفونت کیسه های کوچک و برآمده در دستگاه گوارش (دیورتیکولیت) 

التهاب طولانی مدت روده بزرگ و راست روده (کولیت اولسراتیو) که باعث می شود مدفوع خشک شده و در راست روده گیر کند.

فیستول واژینال ادراری تناسلی چیست؟

فیستول های واژینال ادراری تناسلی بین واژن یا رحم (بخش هایی از دستگاه تناسلی زنانه) و اندام های دستگاه ادراری شما ایجاد می شود. کلمه تناسلی به دستگاه تناسلی و ادراری شما اشاره دارد.
شایع ترین نوع فیستول وزیکو واژینال است که در آن سوراخی بین واژن و مثانه (ارگانی که ادرار را نگه می دارد) ایجاد می شود.
فیستول واژینال ادراری تناسلی نیز شامل موارد زیر است:

 • فیستول های حالب واژینال بین واژن و حالب ها، لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه می برند.
 • فیستول های مجاری ادراری بین واژن و مجرای ادرار، لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن شما می برد.

تشخیص بیماری فیستول در زنان

برای تشخیص فیستول واژن دکتر ابتدا معاینه لگن انجام می دهد و در مورد سوابق پزشکی شما سوال می کند که ببینید آیا فاکتورهای خطر مانند جراحی ، عفونت یا پرتو درمانی لگن را داشته اید یا خیر.

همچنین ممکن است آزمایشاتی برای اطمینان بهتر در تشخیص بیماری تجویز کند.

تست رنگ آبی یا دو رنگ برای تشخیص فیستول واژن

طی این روش پزشک متخصص یک محلول رنگی را به مقعد یا مثانه تزریق می کند و سپس یک تامپون داخل واژن قرار می دهد. اگر تامپون به رنگ محلول در آمد، نشان دهنده وجود یک کانال فیستول است.

سیستوسکوپی 

پزشک شما از دستگاه نازکی به نام سیستوسکوپ استفاده می کند تا داخل مثانه و مجرای ادرار را کامل بررسی کند تا ببیند آیا دچار آسیبی شده یا نه.

عکس برداری

روش های مختلفی برای عکس برداری از فیستول واژن و وضعیت آن وجود دارد که به روش های زیر می باشند:

فیستولوگرام : تصویر اشعه ایکس از این تونل چرکی را فیستولوگرام می گویند. این عکس می تواند به شما نشان دهد که این عارضه چند شاخه دارد و یا سایر اندام های لگن درگیر هستند یا خیر.

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر: پزشک با وسیله ای انعطاف پذیر به اسم سیگموئیدوسکوپ (یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک دوربین فیلمبرداری کوچک در نوک آن) مقعد و راست روده را نگاه می کند.

اوروگرام سی تی: با سی تی اسکن تصاویری از واژن و دستگاه ادراری شما ایجاد می شود که به دکتر متخصص امکان این را می دهد تا دید کاملی از وضعیت عارضه شما داشته باشد.

ام آر آی لگن: یک میدان مغناطیسی از امواج رادیویی ایجاد شده تا تصاویر مفصلی از راست روده و واژن را نشان دهد. انجام این کار به پزشک کمک می کند جزئیات فیستول رکتوواژینال را به خوبی متوجه شود.

درمان

درمان فیستول واژن یکی از راه های موثر برای رهایی از علائم این عارضه است. البته درمان فیستول به علت ، اندازه ، محل و تأثیر آن بر روی بافت های اطرافش هم بستگی دارد. متاسفانه برخی از کسانی که دیر برای درمان به ما مراجعه می کنند، اطلاع از این موضوع که اگر فیستول درمان نشود چه عوارضی دارد نداشته اند. در نتیجه مراجعه به پزشک در زمان مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا فیستول مقعدی غیر قابل درمان نیست و در ادامه یکی از بهترین روشها را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

درمان با لیزر

روش نوین لیزر برای درمان قطعی این بیماری منتخب تمامی پزشکان ماهر است. همان طور که ذکر شد، این روش قطعی بوده و در کمترین زمان ممکن انجام می شود. یکی از بزرگترین مزیت های درمان فیستول با لیزر این است که فرد پس از درمان می تواند سریعا به محل کار و زندگی خود بازگردد. لیزر بدون درد، خونریزی و نداشتن هیچ کدام از عوارض جراحی فیستول، بهترین گزینه برای بیماران می باشد.

درمان فیستول واژن با دارو

پزشک ممکن است دارویی را برای کمک به درمان فیستول یا آماده سازی بیمار برای جراحی توصیه کند:

آنتی بیوتیک ها : اگر اطراف فیستول بیمار آلوده باشد ، ممکن است قبل از جراحی یک دوره آنتی بیوتیک برای از بین رفتن آلودگی و چرک ها داده شود. آنتی بیوتیک ها یکی از دسته های دارویی برای زنان مبتلا به بیماری کرون هستند که دچار فیستول می شوند و باید در این زمان مصرف کنند.اینفلیکسیماب (Remicade) : می تواند به کاهش التهاب و بهبود کانال چرکی در زنان مبتلا به بیماری کرون کمک کند.

عوامل خطرناک انواع فیستول واژن

علل شایع و عامل خطرناک فیستول واژن عبارتند از:

 • زایمان غیر عادی، به ویژه زایمان طولانی مدت یا انسدادی
 • عوارض جراحی لگن
 • درمان سرطان یا پرتو درمانی
 • بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
 • عفونت
 • سایر آسیب های لگنی
 • مدفوع باقی مانده در واژن (مانند پساری واژن)
عکس تبخال تناسلی مردان و زنان؛ {علائم، علت و درمان}

عکس تبخال تناسلی مردان و زنان؛ {علائم، علت و درمان}

آذر 27, 1402
خارش مقعد بزرگسالان و کودکان علت + درمان خانگی با دارو

خارش مقعد بزرگسالان و کودکان علت + درمان خانگی با دارو

دی 15, 1402

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
2 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
سیامک آقا جان بگلو

آیا فیستول بین واژن و مقعد باعث حاملگی در هنگام سکس مقعدی میشود؟