مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

آنوسکوپی یا معاینه مقعدی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنوسکوپی یا معاینه مقعدی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنوسکوپی Anoscopy یا معاینه مقعد یک روش پزشکی ساده برای معاینه است که می تواند به پزشک کمک کند تا هرگونه ناهنجاری در دستگاه گوارش ، به ویژه در مقعد و راست روده را به طور دقیق تشخیص دهد. برای انجام آنوسکوپی ، پزشک دستگاهی به نام آنوسکوپ را در مقعد بیمار قرار می دهد.

این وسیله معمولاً از پلاستیک (یکبار مصرف) یا فولاد ضد زنگ (استریل پذیر) ساخته شده است. آنوسکوپ باعث می شود تا پزشک داخل کانال مقعد را با جزئیات کامل مشاهده کند.

با آنوسکوپی می توان بیماری هایی که کانال مقعد را درگیر میکنند، تشخیص داد. مانند:

 • سرطان
 • شقاق یا فیشر– پارگی در بافت داخل یا مقعد 
 • بواسیر یا هموروئید (تورم وریدهای اطراف مقعد یا داخل راست روده)
 • پولیپ های رکتال
آنوسکوپ

چگونه برای انجام آنوسکوپی آماده شویم؟

قبل از انجام آنوسکوپی، حتما باید مثانه و روده خود را تخلیه کنید. تخلیه مثانه و روده باعث راحتی بیشتر شما در طول عمل می شود. پزشک ممکن است به مراجعه کننده ملین یا انما بدهد تا قبل از انجام آنوسکوپی روده کاملا خالی داشته باشد.

معاینه مقعدی چگونه انجام میشود؟

آنوسکوپ یک لوله توخالی نسبتا سفت است. طول آن بین 3 تا 5 اینچ بوده و عرض آن تقریباً 2 اینچ است. آنوسکوپ یک لوله نوری می باشد که هنگام بررسی با روشن نمودن داخل مقعد، جزئیات آن را به خوبی نمایش می دهد.

معاینه مقعد چطوری انجام میشه

قبل از اینکه آنوسکوپ وارد کانال رکتوم شود، از فرد خواسته می شود که لباس زیر خود را در بیاورد و به صورت خمیده بدن خود را در بیاورد. سپس پزشک آنوسکوپ را که مایعی مخصوص چرب شده است ، از طریق رکتوم در پایین دستگاه گوارش قرار می دهد.

در حین قرار دادن آنوسکوپ ، پزشک ممکن است از شما بخواهد عضلات داخلی خود را منقبض کرده و حالتی مانند دفع مدفوع داشته باشید. این کار باعث می شود تا آنوسکوپ به شکل درست در جای خود قرار بگیرد. زمانی که بررسی و مشاهدات پزشک تمام شد، وی به آرامی آنوسکوپ را از مجرای رکتال خارج می کند.

آزمایش های دیگر همراه با آنوسکوپی

یکی از تصمیماتی که دکتر ممکن است بگیرد، این است که آیا نیاز است آزمایشاتی همراه با آنوسکوپی انجام شود یا خیر.

این آزمایشات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • معاینه رکتوم دیجیتال یا DRE : این روش معاینه شامل قرار دادن انگشت همراه با دستکش روغن کاری شده از طریق مقعد در راست روده است. این کار با هدف حس کردن هرگونه ناهنجاری داخل مقعد انجام می شود.
 • بیوپسی یا نمونه برداری : بسته به نتایج آزمایش آنوسکوپی ، پزشک شما ممکن است بخواهد نمونه کوچکی از بافت کانال رکتوم را برای آزمایشات بیشتر بگیرد.

عوارض و خطرات احتمالی

آنوسکوپی معمولاً یک روش بدون درد است و عوارض با خطرات خاصی ناشی از انجام آن گزارش نشده است؛ اما ممکن است هنگام انجام آن احساس فشار یا تمایل به اجابت مزاج داشته باشید. اگر مبتلا به بواسیر باشید، مقدار کمی خونریزی هنگام انجام کار طبیعی است.

فراموش نکنید که آرام باشید و به پزشک خود بگویید هر لحظه چه حسی دارید. در صورت انجام بیوپسی ، ممکن است کمی احساس گزیدگی در کانال رکتوم کنید.

آنوسکوپی برای تشخیص چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

با آنوسکوپی می توان تعدادی از مشکلات دستگاه گوارش و رکتوم را به خوبی تشخیص داد. از جمله:

آبسه

آبسه توده چرکی است که می تواند باعث تورم و سایر مشکلات در بافت اطراف مقعد شود. آبسه می تواند به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • انسداد غده
 • عفونت ناشی از شقاق
 • عفونت مقاربتی (STI)
 • بیماری التهابی روده (IBD)

IBD شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون بوده که با التهاب غشای مخاطی دستگاه گوارش مشخص می شود.

شقاق مقعدی (فیشر)

شقاق مقعدی شکافی کوچک در بافت اطراف مقعد است که می تواند به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

شکاف مقعدی همچنین می تواند پس از زایمان یا در افراد مبتلا به بیماری کرون ظاهر شود. این بیماری را می توان در افراد و هر سنی مشاهده کرد. لازم به ذکر است که این عارضه در نوزادان شایع است.

بواسیر

بواسیر رگهای متورم اطراف یا داخل مقعد و راست روده هستند. که دو نوع هموروئید داخلی و خارجی دارند. این رگها وقتی تحت فشار اضافی قرار می گیرند متورم می شوند و تبدیل به توده های بواسیری می شوند.

بواسیر در خانم های باردار بسیار شایع است و همچنین می تواند به دلیل عفونت یا کشیدگی عضلات اسفنکتر هنگام دفع مدفوع رخ دهد. تورم این رگها در رکتوم میتواند دردناک باشد و در موارد پیشرفته باعث خونریزی شود.

پولیپ

پولیپ ها رشد هایی هستند که از پوشش راست روده یا روده بزرگ (کولون) خارج می شوند. معمولاً خوش خیم هستند ، اما برخی از آنها می توانند سرطانی شوند. غربالگری منظم می تواند در جلوگیری از تبدیل شدن مشکل جدی پولیپ بسیار موثر باشد.

سرطان

سرطان میتواند قسمت پایین دستگاه گوارش از جمله مقعد و راست روده را درگیر خود کند. با این حال، سرطان در این ناحیه غیر معمول است و شیوع آن بیشتر در دستگاه گوارش و روده بزرگ می باشد.

پس از معاینه چه باید کرد؟

این روش کاملا سرپایی است؛ به این معنی که پس از اتمام کار، شما می توانید به ادامه برنامه روزانه خود برسید. با اتمام معاینه، پزشک می تواند نظر نهایی را بدهد. همچنین نتایج آنوسکوپی مشخص میکند که مراجعه کننده چه کارهایی باید انجام دهد و نیاز به آزمایشات بیشتر دارد یا خیر.

درمان بیرون زدگی مقعد یا روده (پرولاپس رکتوم)؛ مقایسه با بواسیر

درمان بیرون زدگی مقعد یا روده (پرولاپس رکتوم)؛ مقایسه با بواسیر

بهمن 27, 1399
زخم مقعدی چیست؛ علت، علائم، تشخیص و درمان زخم شدن مقعد

زخم مقعدی چیست؛ علت، علائم، تشخیص و درمان زخم شدن مقعد

اردیبهشت 22, 1400

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
6 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
ابوالفضل

سلام خسته نباشی خدمت آقای دکتر من چند روز یبوست گرفتم امشب انگشت کردم داخل رکتوم یک کیسه مانند حس کردم که باد معده داخلش بود وبرای دفع مشکل ایجاد کرده بود آیا این کیسه مانند طبیعی هستش

محسن

سلام جناب دکترحدودیک هفته احساس درددرناحیه مقررداشتن الان دوروزه که خیلی شدی شده ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

ریحانه

سلام آقای دکتر من الان چند روزه درد مقررگرفتم چیکار کنم