مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

آنوسکوپی یا معاینه مقعدی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنوسکوپی یا معاینه مقعدی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنوسکوپی Anoscopy یا معاینه مقعد یک روش پزشکی ساده برای معاینه است که می تواند به پزشک کمک کند تا هرگونه ناهنجاری در دستگاه گوارش ، به ویژه در مقعد و راست روده را به طور دقیق تشخیص دهد. برای انجام آنوسکوپی ، پزشک دستگاهی به نام آنوسکوپ را در مقعد بیمار قرار می دهد.

این وسیله معمولاً از پلاستیک (یکبار مصرف) یا فولاد ضد زنگ (استریل پذیر) ساخته شده است. آنوسکوپ باعث می شود تا پزشک داخل کانال مقعد را با جزئیات کامل مشاهده کند.

با آنوسکوپی می توان بیماری هایی که کانال مقعد را درگیر میکنند، تشخیص داد. مانند:

 • سرطان
 • شقاق یا فیشر– پارگی در بافت داخل یا مقعد 
 • بواسیر یا هموروئید (تورم وریدهای اطراف مقعد یا داخل راست روده)
 • پولیپ های رکتال
آنوسکوپ

چگونه برای انجام آنوسکوپی آماده شویم؟

قبل از انجام آنوسکوپی، حتما باید مثانه و روده خود را تخلیه کنید. تخلیه مثانه و روده باعث راحتی بیشتر شما در طول عمل می شود. پزشک ممکن است به مراجعه کننده ملین یا انما بدهد تا قبل از انجام آنوسکوپی روده کاملا خالی داشته باشد.

معاینه مقعدی چگونه انجام میشود؟

آنوسکوپ یک لوله توخالی نسبتا سفت است. طول آن بین 3 تا 5 اینچ بوده و عرض آن تقریباً 2 اینچ است. آنوسکوپ یک لوله نوری می باشد که هنگام بررسی با روشن نمودن داخل مقعد، جزئیات آن را به خوبی نمایش می دهد.

معاینه مقعد چطوری انجام میشه

قبل از اینکه آنوسکوپ وارد کانال رکتوم شود، از فرد خواسته می شود که لباس زیر خود را در بیاورد و به صورت خمیده بدن خود را در بیاورد. سپس پزشک آنوسکوپ را که مایعی مخصوص چرب شده است ، از طریق رکتوم در پایین دستگاه گوارش قرار می دهد.

در حین قرار دادن آنوسکوپ ، پزشک ممکن است از شما بخواهد عضلات داخلی خود را منقبض کرده و حالتی مانند دفع مدفوع داشته باشید. این کار باعث می شود تا آنوسکوپ به شکل درست در جای خود قرار بگیرد. زمانی که بررسی و مشاهدات پزشک تمام شد، وی به آرامی آنوسکوپ را از مجرای رکتال خارج می کند.

آزمایش های دیگر همراه با آنوسکوپی

یکی از تصمیماتی که دکتر ممکن است بگیرد، این است که آیا نیاز است آزمایشاتی همراه با آنوسکوپی انجام شود یا خیر.

این آزمایشات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • معاینه رکتوم دیجیتال یا DRE : این روش معاینه شامل قرار دادن انگشت همراه با دستکش روغن کاری شده از طریق مقعد در راست روده است. این کار با هدف حس کردن هرگونه ناهنجاری داخل مقعد انجام می شود.
 • بیوپسی یا نمونه برداری : بسته به نتایج آزمایش آنوسکوپی ، پزشک شما ممکن است بخواهد نمونه کوچکی از بافت کانال رکتوم را برای آزمایشات بیشتر بگیرد.

تفاوت آنوسکوپی و کولونوسکوپی چیست؟

دکتر برای انجام کولونوسکوپی از لوله ای به نام کولونوسکوپ برای بررسی تمام طول روده بزرگ از جمله مقعد، رکتوم و کولون استفاده می کند. این یک روش طولانی‌تر بوده که بیمار قبل از انجام آن نیاز است یک سری آمادگی های قبلی داشته باشد.
کولونوسکوپی ممکن است علائمی از بیماریهای مقعدی را نشان دهد اما برای تشخیص بیشتر بیماری های مقعدی به کار گرفته نمی شود. ممکن است برای تشخیص شرایطی که کل روده بزرگ شما از جمله مقعد شما را تحت تاثیر قرار می دهد مفید باشد.

عوارض آنوسکوپی و خطرات احتمالی

آنوسکوپی معمولاً یک روش بدون درد است و عوارض با خطرات خاصی ناشی از انجام آن گزارش نشده است؛ اما ممکن است هنگام انجام آن احساس فشار یا تمایل به اجابت مزاج داشته باشید. اگر مبتلا به بواسیر باشید، مقدار کمی خونریزی هنگام انجام کار طبیعی است.

فراموش نکنید که آرام باشید و به پزشک خود بگویید هر لحظه چه حسی دارید. در صورت انجام بیوپسی ، ممکن است کمی احساس گزیدگی در کانال رکتوم کنید.

ناراحتی:

معاینه رکتوم می تواند باعث ناراحتی یا درد خفیف شود، به خصوص اگر بیمار در حین عمل مضطرب یا تنش باشد. ارتباط آشکار با پزشک در مورد هر گونه ناراحتی که ممکن است تجربه کنید ضروری است.

خطر آسیب به مقعد:

زمانی که معاینه رکتوم به درستی انجام شود، بعید است که باعث آسیب شود. با این حال، اگر معاینه کننده ملایم نباشد یا از نیروی بیش از حد استفاده کند، خطر کوچکی برای ایجاد پارگی یا آسیب به پوشش رکتوم وجود دارد. این خطر زمانی که معاینه توسط یک متخصص ماهر انجام شود حداقل است.

عفونت به دلیل آنوسکوپی:

در طول معاینه رکتوم، خطر اندکی ورود باکتری به رکتوم وجود دارد که به طور بالقوه می تواند منجر به عفونت شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً از دستکش های روغن کاری شده و تکنیک های استریل برای به حداقل رساندن این خطر استفاده می کنند.

ناراحتی روانی:

برخی از افراد ممکن است به دلیل ماهیت صمیمی این روش، از انجام معاینه مقعدی احساس خجالت یا اضطراب کنند. برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مهم است که به طور موثر ارتباط برقرار کنند، حریم خصوصی بیمار را حفظ کنند و از راحتی و وقار بیمار در طول معاینه اطمینان حاصل کنند.

آنوسکوپی برای تشخیص چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

با آنوسکوپی می توان تعدادی از مشکلات دستگاه گوارش و رکتوم را به خوبی تشخیص داد. از جمله:

آبسه مقعد و آنوسکوپی

آبسه توده چرکی است که می تواند باعث تورم و سایر مشکلات در بافت اطراف مقعد شود. آبسه می تواند به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • انسداد غده
 • عفونت ناشی از شقاق
 • عفونت مقاربتی (STI)
 • بیماری التهابی روده (IBD)

IBD شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون بوده که با التهاب غشای مخاطی دستگاه گوارش مشخص می شود.

حتما بخوانید: راه درمان آبسه مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی (فیشر) و آنوسکوپی

شقاق مقعدی شکافی کوچک در بافت اطراف مقعد است که می تواند به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

شکاف مقعدی همچنین می تواند پس از زایمان یا در افراد مبتلا به بیماری کرون ظاهر شود. این بیماری را می توان در افراد و هر سنی مشاهده کرد. لازم به ذکر است که این عارضه در نوزادان شایع است.

حتما بخوانید: روش درمان شقاق مقعدی + برای شقاق چی خوبه؟

عکس فیشر یا شقاق رکتوم

بواسیر

بواسیر رگهای متورم اطراف یا داخل مقعد و راست روده هستند. که دو نوع هموروئید داخلی و خارجی دارند. این رگها وقتی تحت فشار اضافی قرار می گیرند متورم می شوند و تبدیل به توده های بواسیری می شوند.

بواسیر در خانم های باردار بسیار شایع است و همچنین می تواند به دلیل عفونت یا کشیدگی عضلات اسفنکتر هنگام دفع مدفوع رخ دهد. تورم این رگها در رکتوم میتواند دردناک باشد و در موارد پیشرفته باعث خونریزی شود.

همچنین بخوانید: روش درمان بواسیر

زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی معمولا طی مشاهده مستقیم توسط پزشک تشخیص داده می شوند. اما مواردی هم وجود دارد که این زائده ها داخل مقعد بوده که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. در نتیجه پزشک از آنوسکوپ برای باز کردن دریچه رکتوم و مشاهده زگیل های تناسلی استفاده می کند. علائم زگیل تناسلی معمولا شامل خارش، سوزش و زائده های گوشتی در داخل و خارج از مقعد هستند.

حتما بخوانید: زگیل تناسلی مردان درمان زگیل تناسلی دکتر زگیل تناسلی

شکل زگیل در مردان

پولیپ

پولیپ ها رشد هایی هستند که از پوشش راست روده یا روده بزرگ (کولون) خارج می شوند. معمولاً خوش خیم هستند ، اما برخی از آنها می توانند سرطانی شوند. غربالگری منظم می تواند در جلوگیری از تبدیل شدن مشکل جدی پولیپ بسیار موثر باشد.

سرطان

سرطان میتواند قسمت پایین دستگاه گوارش از جمله مقعد و راست روده را درگیر خود کند. با این حال، سرطان در این ناحیه غیر معمول است و شیوع آن بیشتر در دستگاه گوارش و روده بزرگ می باشد.

پس از معاینه مقعدی چه باید کرد؟

این روش کاملا سرپایی است؛ به این معنی که پس از اتمام کار، شما می توانید به ادامه برنامه روزانه خود برسید. با اتمام معاینه، پزشک می تواند نظر نهایی را بدهد. همچنین نتایج آنوسکوپی مشخص میکند که مراجعه کننده چه کارهایی باید انجام دهد و نیاز به آزمایشات بیشتر دارد یا خیر.

درمان اسهال کودکان و نوزادان چیست؟ علت انواع اسهال

درمان اسهال کودکان و نوزادان چیست؟ علت انواع اسهال

اسفند 19, 1402
انواع قرص تخلیه روده و معده “بدون عوارض و فوری”

انواع قرص تخلیه روده و معده “بدون عوارض و فوری”

اردیبهشت 1, 1403

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
54 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
ابوالفضل

سلام خسته نباشی خدمت آقای دکتر من چند روز یبوست گرفتم امشب انگشت کردم داخل رکتوم یک کیسه مانند حس کردم که باد معده داخلش بود وبرای دفع مشکل ایجاد کرده بود آیا این کیسه مانند طبیعی هستش

محسن

سلام جناب دکترحدودیک هفته احساس درددرناحیه مقررداشتن الان دوروزه که خیلی شدی شده ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

ریحانه

سلام آقای دکتر من الان چند روزه درد مقررگرفتم چیکار کنم

هیچکس

سلام آقای دکتر، وقت بخیر
بنده هر از گاهی (بعضاً هر ماه ،بعضی وقت ها چند ماه یکبار) ، بدون هیچ عامل خارجی و بدون دلیل دچار احساس سوزش و خارش شدید در مقعد و خونریزی هنگام اجابت مزاج و بعضاً خون همراه مدفوع میشم

تشخیص شما چی هست
امکان داره سرطان روده باشه🙄🥺

فاطمه

سلام
من حدود دوماه هست که دفع ادرارم نازک هستش و مثل قبل نیست یا حالت اسهالی گاهی اوقات مدفوع کمی سفت هستش احساس درد کوچیکی رو حس میکنم
بنظرتون میتونه از تنگی مقعد باشه یا شقاق؟
ممنون

واحدی

سلام

Mahla

سلام
دکتر این تست وقتی عقد میکنی و میری تست میگیرن ک بکارت داری یا نه مثل تست بکارت اجباریه و حتما باید این تست بدی؟

البتلتد

سلام دکتر وقت بخیر
ببخشید میخوام بدونم چرا برای افسری رفتن دکتر مقعد مراجعه کننده رو حتما باید نگاه کنه؟
یا مثلا به بیضه ها چرا دست میزنن؟

فرشاد

سلام هنگام دفع مدفوع سوزش و درد دارم میشه راهنمایی کنید

رضا قایدی

سلام با عرض خسته نباشید خدمت دکتر من از ناحیه مقعد سوزش خیلی شدید و درد دارم سوزش همین سوزش کل اعضای بدنم رو رو درگیر کرده از جمله مثانه ام رو عصبی شدم دل پیچ شکم و ودرد سوزش شکم باد

رویا

🥴🥴🥴

سارا
پاسخ به  رویا

درد داره خیلی

علیرضا رحمانی

سلام دکتر جان من مشمول خدمت سربازی هستم و برای بیماری تنگی مقعدم میخوام معافیت دائم طبق چارت نظام وظیفه بگیرم میخواستم بدونم که معاینه تنگی شدید مقعدی با چه وسیله ای انجام میشه ؟ واینکه تنگی مقعد من خیلی شدید هستش مثلا خودم که با انگشت امتحان میکنم اصلا انگار که مسدود شده میخواستم بدونم که آیا من معاف میشم طبق گفته نظام وظیفه و اینکه پزشک کدام معاینه رو انتخاب میکنه ؟

عباس

سلام
دکتر من در ادارار خون دارم و سنگ مثانه هم دارم
آزمایش psa روی ۲۰.۱ و اندازه پروستات روی ۲۰ هست لطفا بفرمایید چه راهکاری به جز جراحی وجود داره ممنونم

فاطی

سلام من مدتیه درد شکم مخصوصا سمت چپ پایین روده دارم مخصوصا که هنگام مدفوع این درد بیشتر میشه و شکمم غار و غور میکنه و هی باد شکم دارم از سونوگرافی گرفته تا سی تی اسکن رفتم ولی هیچ مشگلی نبود، اما این درد من خیلی شدید هست وزنمم خیلی کم شده بی دلیل و احساس دفع ک میکنم مدفوع خیلی کم و باریکتر دارم و گاها خیلی کلفت ک خیلی سفته و هنگام فشار و مواقعی ک کلفت هست خون تقریبا یه قطره میاد ،ممکنه سرطانی چیزی باشه😭؟

mahsa

سلام اقای دکتر خسته نباشیدا یا اندوسکبی روده باعث زخم شدن مقعد میشه

عباس

سلام وقت به خیر دکتر من تا حالا بیشتر از ده بار تو این قسمت پرسش پاسخ سوال پرسیدم از پزشکا نه نمایش داده میشه نه جواب اگر پیامم و دیدید لطفا جواب بدید که من مشکلمو بگم خیلی حالم بده نمیدونم چرا نمیمیرم راحت بشم فقط عذاب میکشم

عباس

دکتر من حدود شیش هفت سال پیش چون زیاد یبوست داشتم بواسیر گرفتم بعد چون مدفومم خیلی خشک بود بعد یه مدت دیدم یه پارگی داخل مقعدم ایجاد شده رفتم دکتر دارو داد بهم ولی بی تاثیر بود بعد حدود چند ماه این پارگیا شد دو تا الان پنج شیش ساله ازش میگذره یکی از پارگیا به حدی عمیق شده اندازه نیم سانت شایدم بیشتر عمقشه بعد به حدی عفونت میکنه هر یه ساعت یه بار یه لایه چرک و عفونت رو زخمام جمع میشه میرم دکتر مترونیدازول و…. هیچ تاثیری نداری غیر این از دیروز موقع دفع مدفوع به… Read more »

مینا

سلام من چند وقته که یبوست گرفتم و مدفوعم هم باریک هست یکمی لاغر شدم و وقتی انگشتم رو داخل مقعد میکنم یک پوسته ای رو حس میکنم که انگار جلوی دفع رو میگیره
لازمه که به دکتر مراجعه کن مو خیلی جدی هست؟

خذیجه

سلام من چندسال پیش بواسیر وشقاق داشتم خونریزی شدید داشتم رفتم لیزر کردم .حالم خیلی عالی بود تا اینکه یک‌ماه پیش دوباره خونریزی از مقعد گرفتم با رژیم هایی که میگیرم خونریزی قطع شده ولی یه چیز مغزمنو مشغول کرده اونم اینه که با انگشتم کرم تومقعد میزنم انکار یه تیله مانندبه دستم میخوره نکنه تومور یا چیزی باشه اون تیله مانند که بدستم میخوره چیه

زهرا
پاسخ به  خذیجه

سلام ببخشید کجا لیز کردین

مینا

سلام خسته نباشی من وقتی میرم برای دفع مقعدم میزنه بیرون ومن با انگشتم بالاش میبرم مدفوع نرم است برای درمان چکارکنم راهنمایی

زهرا

سلام دکترمن بعدازدفع بیرون زدگی خیلی زیادی دارم همراه بادردمشکل چیه

حسین.ی

سلام جناب دکتر شوهرم میگه ک ۲سال هستش ک اسهال داره و بعضی مواقع این مورد همرا با دل درد هستش تشخیص شما چی هستش

ناشناس

سلام آقای دکتر ببخشید من به شدت دچار یبوست میشم طوریکه از مقعدم خون میاد
تقریباً ۳ روز یکبار مدفوع دفع میشه

ناشناس

سلام من چهل سه سالم هست با توجه به آزمایش ذخیره آهن ندارم کم خونی دارم و در آزمایش مدفوع خون کمی خون دیده شده مشکل من چی هست دکتر گوارش رفتم برام آندوسکوپی کولونوسکوپی نوشتن اما من میترسم برم دست کاری کنن خطر داشته باشه به نظر شما اول مشکلم چی هست بعد برم حتما برا آندوسکوپی یا کلنوسکوپی مشکلی برام پیش نمیاد یا اگه پولیب چیزی داشته باشم همون موقع حلش میکنن یا نه ممنونم از راهنمایی خوبتون

امید

آقا یعنی چی آخه😅😅

پارسا

سلام خسته نیاشید میخواستم بپرسم رابطه مقعدی کم ک مداومم نبوده با کولونوسکوپی مشخص میشه یا نه.مچکرم

فاطمه

سلام آقای دکتر من همسرم ۳سال پیش دچار خونریزی از معقدبودن رفتیم دکتر. آندوسکوپی نوشتن ولی همسرم ترسید و نرفت و خودبخود خونریزی قطع شد. اما الآن دوباره ۲روز این مشکل پیش اومده، اما دردیاسوزش نداره. ممنون میشم اگر راهنمایی کنید. ایشون پارسال عمل فتق درناحیه ناف انجام دادن، چند وقت بعد هم آنژیو شدن

ناشناس

سلام وقت بخیر آقای دکتر من چند هفته ای میشه مدفوع سفتی دارم به نظرتون مشکل من چی هست آیا مشکل من جدی هست؟

امیر

سلام وقت بخیر

من چندین سال است که به طور همزمان فیستول مقعدی و آبسه مقعدی دارم که ترشح چرک داره و آبسه چند وقت یکبار پر و خالی میشه، اخیرا بعضی مواقع هنگام دفع احساس می کنم از فیستول میخواد خارج بشه و همون لحظه یکم خون میاد ازش. میخواستم بدونم طبق دفترچه سربازی که نوشته شده فیستول مقعدی غیرقابل درمان معاف هست ، آیا فیستول من خیلی حاد هست و شامل معافیت میشم؟ و اینکه برای درمان جراحی با لیزر جواب میده یا اینکه نه. ممنون.

حسن

سلام خسته نباشید
ببخشید من ۱۷ سال دارم و جدیدا یه هفته هم نشده دور مقعدم یه چیزای مشاهده کردم ک میترسم زگیل باشه آیا برای سربازی زگیل معافیت داره ؟ خجالتی هم میکشم برای درمان اقدام کنم از زندگیمم ناامید شدم چون میگن زگیل درمان نداره و ممکنه دوباره عود کنه
میشه توضیحات لازم رو بگید ؟

رضا

سلام اقای دکتر . در روز دو سه بار داخل مقعدم تیر میکشه . وقتی دستشویی میرم دردی هم نداره .یوبوستم دارم

مصطفی

۴ماه پیش عمل لیزر هموریید داخلی انجام دادم هنوز داخل دفع مشکل دارم درد و سوزش و تخلیه نشدن دکتر جراح بعد ۴ماه واسه معاینه نوشته دیلاتاسیون زیر بیهوشی مگه معاینه رو نباید انوسکپ انجام بده مگه دیلاتاسیون عوارض نداره چیکار باید کنم

بارانی

سلام دکتر من گرفتگی دور مقعد دارم خیلی اذیتم دو ماه این طوری شدم باید چکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

محمدمهدی

سلام دکتر ،مدتی مقعد من متورم شده و یبوست هم دارم ولی شقاق و خونریزی ندارم برای درمان چیکارکنم؟

ش.ش

سلام ، در مرکز شما انوسکوپی جهت نمونه برداری از مقعد برای گرفتن تست hpv انجام میشه ؟