مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

عود یا بازگشت بواسیر بعد از عمل و جراحی

عود یا بازگشت بواسیر بعد از عمل و جراحی

طبق آمار 5 نفر از بین هر 100 بیمار که عمل جراحی بواسیر انجام داده اند، دچار عود یا بازگشت بواسیر بعد از عمل می شوند. جراحی معمولاً هموروئید را درمان می کند. اما موفقیت نتیجه جراحی هموروئید در دراز مدت بستگی زیادی به این دارد که چقدر بتوانید عادات روده و رژیم غذایی روزانه خود را تغییر دهید تا یبوست نداشته باشید و موقع رفتن به دستشویی زور نزنید!

مطلب پیشنهادی: لیزر بواسیر یا هموروئید [ روش قطعی درمان]

نشانه ها و علائم عود بواسیر

آیا عود بواسیر یا هموروئید بعد از عمل امکان پذیر است؟ اگر جواب مثبت است پس عود بواسیر بعد از جراحی با چه علائمی همراه است؟

در پاسخ به این سوال گفتیم که احتمال بازگشت کم است ولی وجود دارد. علائم بازگشت بواسیر کاملا بستگی به این دارد که هموروئید داخلی است یا هموروئید خارجی.

تصویر انواع هموروئید

به طور کلی می توان گفت در صورتی که بواسیر شما عود کند، تمام علائم اصلی بیماری را تجربه خواهید کرد که شامل موارد زیر می باشند:

مطلب پیشنهادی: بواسیر یا هموروئید چیست؟

لازم به ذکر است که بیماران به منظور جلوگیری از عود کردن بواسیر بعد از درمان بواسیر با لیزر، جراحی یا هر روش دیگری، باید از رابطه مقعدی و یبوست پیشگیری کنند.

کلینیک زارعی

آیا احتمال عود بواسیر بعد از عمل وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این مورد کاملا به خود بیمار و رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی بعد از عمل بواسیر بستگی دارد. در نتیجه باید این نکته را در نظر بگیرید که به منظور پیشگیری از عود مجدد بواسیر باید عادت های روزانه و رژیم غذایی خود را تغییر دهید. در نتیجه داشتن یک روند تغذیه ای خوب در طول روز می تواند بسیار موثر باشد که شامل موارد زیر می شود:

 • بدن خود را هیدراته نگه داشته و به مقدار 8 تا 10 لیوان در روز حتما آب بنوشید.
 • خوردن سبزیجات به همراه غذا و میوه در طول روز؛ روده های شما را نرم نگه داشته و باعث افزایش حرکت روده ها می شود.
 • خوردن مقدار زیادی کیک و بیسکویت در طول روز یا چایی باعث خمیر شدن کیک در روده شده و از آنجایی که چای نوشیدنی سرد مزاجی بوده، منجر به یبوست می شود. در نتیجه از خوردن این خوراکی ها کم کنید.
 • حداقل در طول روز به مدت نیم ساعت پیاده روی داشته باشید که باعث افزایش گردش خون و تحریک روده ها برای کار کردن شود.
 • استفاده از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی بعد از عمل بواسیر بسیار مهم است.
 • حتما بعد از عمل جراحی هموروئید، خود را با دستمال خشک کنید.
 • طی مدت زمان بهبودی، به هیچ عنوان از دستمال های مرطوب یا عطری استفاده نکنید.

مطلب پیشنهادی: روشهای عمل بواسیر

عکس بواسیر داخلی و خارجی

لازم است بدانید که یکی از عوامل بسیار مهم برای بازگشت بواسیر تجربه پزشک معالج در انتخاب روش های درمان مناسب بیماری است. به این صورت که مثلا اگر لازم باشد توده بواسیر با لیزر برداشته شود ولی پزشک از روش جراحی استفاده کند، حتما بیماری عود خواهد کرد. زیرا به طور قطعی و 100% ریشه هموروئید درمان نشده است. دکتر بواسیر در تهران | کلینیک زارعی

آیا احتمال عود بواسیر بعد از درمان خانگی وجود دارد؟ صدر در صد بله. اگر احتمال عود بعد از جراحی ناچیز باشد، امکان بازگشت هموروئید بعد از درمان با روش های خانگی نسبت 20% به 60% دارد.

عوامل تاثیر گذار بر عود هموروئید یا بواسیر

اگر تصمیم دارید که پول زیاد تری برای هزینه جراحی بواسیر با لیزر نپردازید، حتما باید یک سری نکات را بعد از عمل هموروئید انجام دهید که تاثیر مستقیمی بر بازگشت بیماری دارد. بعد از درمان بواسیر با روشهای سنتی مانند جراحی، حتما باید به نکات مراقبتهای بعد از عمل بواسیر توجه کرد. در صورتی که این موارد بعد از درمان هموروئید با لیزر وجود ندارد. 

مطلب پیشنهادی: مراقبتهای بعد از عمل هموروئید یا بواسیر (جراحی و لیزر)

عکس واضح از هموروئید خارجی در زنان و شقاق

1. مقعد خود را تمیز نگه دارید

Regularly washing the anus with warm water and mild soap can help reduce itching and irritation. Avoid harsh soaps, as they can dry the skin and worsen symptoms.

شستن منظم مقعد با آب گرم و صابون نرم می تواند به کاهش خارش و سوزش مقعد کمک کند. از صابون های عطری خودداری کنید، زیرا می توانند پوست را خشک کرده و علائم را بدتر کنند.

10 Tips for Dealing with Recurring Hemorrhoids

 2. از کرم ها و پمادهای بدون نسخه استفاده کنید

بسیاری از کرم ها و پمادهای بدون نسخه وجود دارند که می توانند به تسکین درد و ناراحتی مرتبط با هموروئید کمک کنند. به دنبال محصولات حاوی هیدروکورتیزون باشید که می تواند به کاهش خارش و تورم کمک کند. البته این پماد ها حتما باید با مشورت پزشک استفاده شوند زیرا مصرف طولانی مدت پمادی مانند هیدروکورتیزون باعث نازک شدن پوست مقعد می شود.

 3. از کمپرس گرم استفاده کنید

استفاده از یک کمپرس گرم، مانند یک پارچه گرم یا یک حمام سیتز گرم، می تواند به تسکین ناراحتی مرتبط با توده بواسیر کمک کند. چند بار در روز به مدت 15 تا 20 دقیقه در آب گرم خیس کنید.

 4. از زور زدن بیهوده در هنگام اجابت مزاج خودداری کنید

زور زدن در حین اجابت مزاج و زمانی که تمایل به دفع دارید؛ می تواند هموروئید را بدتر کند. برای جلوگیری از زور زدن، مطمئن شوید که مدفوع نرمی دارید که به راحتی قابل دفع است. این مورد را می توان با خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا و نوشیدن آب فراوان به دست آورد.

 5. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید

نشستن طولانی مدت می تواند فشار بر روی راست روده و مقعد را افزایش داده و هموروئید را بدتر کند. سعی کنید هر ساعت یا بیشتر از جای خود بلند شوید و حرکت کنید.

 6. به طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم می تواند به کاهش خطر عود یا بازگشت بواسیر کمک کند. همچنین به حرکت بدن کمک می کند و فشار روی راست روده و مقعد را کاهش می دهد.

 7. کاهش وزن

اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به هموروئید را افزایش دهد. کاهش وزن می تواند به کاهش فشار روی راست روده و مقعد کمک کند، که می تواند به جلوگیری از عود هموروئید کمک کند.

 8. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید

بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند فشار روی راست روده و مقعد را افزایش داده و هموروئید را بدتر کند. اگر نیاز به بلند کردن چیز سنگین دارید، از تکنیک های بلند کردن مناسب برای جلوگیری از زور زدن استفاده کنید.

 9. به پزشک مراجعه کنید

اگر هموروئید شما باعث ناراحتی قابل توجهی می شود، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. آنها میتوانند شما را معاینه کنند و بهترین روش درمانی را که ممکن است شامل داروهای تجویزی، تغییر شیوه زندگی یا روش های کم تهاجمی باشد، تعیین کنند.

سوالات متداول عود هموروئید

بله. در صورتی که نکات مراقبتی بعد از عمل را رعایت نکنید دچار عوارض و برگشت بعد از عمل خواهید شد.

در 99% موارد خیر. زیرا نسبت به روش درمان یا جراحی ممکن است بعد از عمل به مدت یک ماه چند قطره خون روی لباس زیر خود ببینید که به مرور زمان کمتر شده و متوقف می شود.

ورزش بلافاصله بعد از عمل اشتباه است. ترجیحا بیمار باید چند هفته صبر کرده تا زخم های داخلی و خارجی تا 90% بهبود یابند.

بهترین دکتر بیماریهای مقعدی در تهران و کرج – [سال 1402]

بهترین دکتر بیماریهای مقعدی در تهران و کرج – [سال 1402]

اردیبهشت 13, 1402
عود کیست مویی بعد از عمل؛ علت + علائم و پیشگیری

عود کیست مویی بعد از عمل؛ علت + علائم و پیشگیری

تیر 12, 1402

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
3 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده
سجا د

سلام من برای بار دوم هست که عمل بواسیر انجام دادم ولی متسفانه باز هم در امده موندم چه کار کنم
راستی از نظر شکلی به اندازه نخود و داخلشهم فقط خون هست به دکتری که منو مالجه کرده گفتم جوابی که به من داده میگه اگه ناراحتی به یه دکتر دیگه ای مراجه کن
لطفا کمکم کنید

مردان

حزینه لیزری چقدر است