مرکز درمان بواسیر(هموروئید)، شقاق، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی

 • آدرس
  تهران، ابتدای خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 14، طبقه 5
 • تلفن
  ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱   -   ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶
 • شنبه-چهارشنبه 8:00 تا 22:00
  مشاوره تلفنی: 7:00 تا 23:00

تاثیر شیاف دیکلوفناک برای بواسیر و شقاق

تاثیر شیاف دیکلوفناک برای بواسیر و شقاق

شیاف دیکلوفناک شکلی از داروی دیکلوفناک است. که برای درمان درد و التهاب، به علاوه درمان تسکین درد برخی از بیماریهای مقعدی مانند بواسیر و شقاق مقعدی وارد رکتوم می شود. همچنین برای شرایطی مانند آرتریت، دردهای قاعدگی و درد پس از عمل استفاده می شود.

در ادامه این مطلب به بررسی کامل عوارض، روش مصرف و نحوه اثرگذاری شیاف دیکلوفناک برای عملکرد مقعد می پردازیم.

مطلب پیشنهادی: روش قطعی درمان بواسیرلیزر هموروئید

کاربردهای شیاف دیکلوفناک چیست؟

کاربردهای شیاف دیکلوفناک

شیاف ها اغلب زمانی استفاده می شوند که بیمار قادر به مصرف داروها به صورت خوراکی یا زمانی که نیاز به شروع سریعتر اثر است. دیکلوفناک یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که با کاهش التهاب و درد در بدن عمل می کند. هنگام استفاده از این دارو برای اطمینان از استفاده ایمن و موثر، رعایت دستورالعمل های ارائه شده توسط دکتر متخصص بیماریهای مقعدی بسیار مهم است.

شیاف دیکلوفناک معمولاً برای شرایط زیر استفاده می شود:

 • آرتریت: این دارو می تواند به کاهش درد، التهاب و تورم مرتبط با انواع مختلف آرتریت، از جمله استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کند.
 • دردهای قاعدگی: شیاف دیکلوفناک می تواند درد و ناراحتی دردهای قاعدگی (دیسمنوره) را تسکین دهد.
 • درد پس از عمل: دیکلوفناک اغلب برای کنترل درد پس از عمل جراحی بیماریهای مقعدی از جمله بعد از جراحی فیستول، جراحی شقاق، عمل هموروئید استفاده می شود و باعث تسکین درد موثر می شود.
 • درد حاد: این شیاف را می توان برای درمان کوتاه مدت دردهای حاد، مانند کمردرد، تسکین درد بیماریهای مقعدی، درد دندان، یا آسیب های ورزشی استفاده کرد.
 • سردردهای میگرنی: دیکلوفناک ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی برای سردردهای میگرنی برای کمک به کاهش درد و التهاب استفاده شود.

مطلب پیشنهادی: آیا بواسیر باعث کمر درد میشود؟

شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ برای چیست؟

100 نشان دهنده مقدار دوز دارو بوده که فاقد کورتون میباشد. همچنین به عنوان یک ضد درد و ضد التهاب قوی برای درمان دردهایی مانند رگ به رگ شدن عضلات، دردها و آسیب های استخوانی، نقرس، التهاب مفاصل یا آرتریت و میگرن بسیار موثر است.

شیاف دیکلوفناک برای بواسیر و شقاق (زخم مقعدی)

شیاف دیکلوفناک گاهی اوقات توسط پزشکان برای درمان هموروئید و شقاق مقعدی تجویز می شود. نحوه اثرگذاری شیاف دیکلوفناک برای زخم مقعدی و بواسیر در زیر توضیح داده شده:

 1. هموروئید: شیاف دیکلوفناک می تواند به کاهش درد، التهاب و تورم مرتبط با بواسیر کمک کند. که وریدهای متورم و ملتهب در رکتوم و مقعد هستند. شیاف دیکلوفناک با کاهش التهاب و درد می‌تواند باعث تسکین ناراحتی و بهبود علائم مرتبط با بواسیر شود.
 2. شقاق مقعد: شقاق مقعدی پارگی های کوچکی در پوشش مقعد است. که می تواند باعث درد، خونریزی و ناراحتی در حین اجابت مزاج شود. شیاف دیکلوفناک ممکن است به کاهش التهاب و درد ناشی از شقاق مقعدی کمک کند. در نتیجه باعث بهبودی و تسکین علائم شود.

پیروی از دستورالعمل‌های دکتر هموروئید و متخصص شقاق در مورد نحوه استفاده از شیاف دیکلوفناک برای هموروئید و شقاق مقعدی ضروری است. همچنین سایر روش‌های درمانی یا اصلاح سبک زندگی توصیه شده برای این شرایط بسیار مهم است. 

نحوه استفاده

نحوه مصرف شیاف دیکلوفناک برای بزرگسالان و کودکان

برای استفاده از شیاف دیکلوفناک، مراحل کلی زیر را دنبال کنید:

 • دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید.
 • شیاف را از بسته بندی فویل آن خارج کنید.
 • به پهلو دراز بکشید در حالی که ساق پایتان صاف است. پای بالایی به سمت جلو به سمت شکم خم شده است.
 • ابتدا شیاف را به آرامی با انتهای نوک روده وارد رکتوم خود کنید. ممکن است بخواهید از مقدار کمی روان کننده مبتنی بر آب برای کمک به جاگذاری استفاده کنید.
 • چند دقیقه به پهلو دراز بکشید تا شیاف حل شده و جذب شود.
 • پس از استفاده از شیاف دوباره دستان خود را بشویید.

پیروی از دستورالعمل های خاص ارائه شده توسط دکتر یا توضیحات درج شده بسته بندی همراه با دارو بسیار مهم است. دوز و فرکانس شیاف دیکلوفناک بسته به شرایط تحت درمان و نیازهای پزشکی فردی شما متفاوت است.

شیاف دیکلوفناک برای درمان یبوست موثر است؟

شیاف دیکلوفناک معمولاً برای درمان یبوست استفاده نمی شود. در حالی که دیکلوفناک ممکن است اثرات ملین خفیفی در برخی افراد داشته باشد، معمولاً به طور خاص برای درمان یبوست تجویز نمی شود.

اگر یبوست دارید، مهم است که با متخصص آنورکتال یا یک جراح عمومی صحبت کنید. تا علت اصلی و گزینه های درمانی مناسب را تعیین کنید. آنها ممکن است اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی، ملین های بدون نسخه، داروهای تجویزی یا سایر مداخلات را بر اساس نیازهای فردی و سابقه پزشکی شما توصیه کنند.

استفاده از عنبرنسا برای درمان فیستول چگونه است؟

استفاده از عنبرنسا برای درمان فیستول چگونه است؟

فروردین 26, 1403
9 علائم عفونت بعد از عمل کیست مویی و علت خونریزی

9 علائم عفونت بعد از عمل کیست مویی و علت خونریزی

اردیبهشت 17, 1403

مطالب مرتبط

شماره موبایل خود را جهت تماس کارشناسان میتوانید وارد کنید و به دیگران در سایت نمایش داده نمیشود
0 دیدگاه ها
تمام نظرات را نمایش بده